Mężczyzna robiący pozycję kobry

Pozycja kobry (Bhujangasana) – jak prawidłową ją wykonywać?

Zastanawiasz się jak wykonać pozycję kobry, inaczej zwanej bhujangasana? O czym pamiętać w trakcie tej asany? Oto wskazówki!

Bhujangasana, czyli pozycja kobry, to asana z grupy wygięć do tyłu. Choć niektórzy mogą odczuwać dyskomfort w dolnej części pleców, prawidłowe wykonanie tej pozycji oferuje ulgę i poprawia elastyczność kręgosłupa. Sprawdź, jak bezpiecznie ją wykonać.

Bhujangasana – czym charakteryzuje się ta pozycji jogi?

Bhujangasana to asana, która bardziej znana jest pod nazwą pozycja kobry. Ćwiczenie to należy do grupy wygięć w tył, podczas którego przyjmuje się pozycję ciała przypominającą szykującą się do ataku kobrę. Sama nazwa pochodzi od dwóch sanskryckich słów: „Bhujanga”, oznaczające właśnie wspomnianego już gada oraz „asana”, po polsku pozę. Pozycja ta ma także inne określenie, czyli Nagasana, gdzie „Naga” oznacza węża oraz symbolizuje odrodzenie, śmiertelność i śmierć. 

Asana ta została pierwszy raz opisana w Gheranda Samhita, czyli jednym z trzech pism Hatha Jogi pochodzących z XVII wieku. Przedstawia ono 32 pozycje jogi, które wzmacniają ciało

Kobieta robiąca pozycję kobry

Pozycja kobry – jakie daje korzyści?

Pozycja kobry jest korzystna przede wszystkim dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia i doświadczają bólu pleców. Asana ta pozwala wzmocnić kręgosłup oraz otaczające go mięśnie. Dodatkowo rozciąga mięśnie wokół serca, dzięki czemu poprawia się przestrzeń do oddychania i zwiększa się pojemność płuc. Wydając przy wydechu syczący dźwięk, można dodatkowo pozbyć się toksyn z dolnej części płuc. 

Bhujangasana redukuje też napięcie, osłabia odczuwanie niepokoju lub zmęczenia i wpływa pozytywnie na postawę ciała. Zmniejsza dolegliwości związane z rwą kulszową, astmą i dyskopatią lędźwiową. W tym ostatnim wypadku warto wykonywać pozę kobry powoli, pod okiem nauczyciela jogi. Regularne praktykowanie tej pozycji może również stymulować trawienie i dodawać energii.

Kiedy praktykować pozycję kobry?

Wykonywanie pozycji kobry jest zalecane przede wszystkim rano, by pobudzić ciało oraz umysł i rozciągnąć mięśnie po nocy. Jest również korzystna po dłuższym okresie siedzenia, jako sposób na złagodzenie napięcia w dolnej części pleców. Może być też wykonywana jako część większej sekwencji rutyny jogi, by wzmocnić kręgosłup oraz poprawić ogólną elastyczność ciała. 

Jak prawidłowo wykonać pozycję kobry? Instrukcje krok po kroku

Wykonywanie pozycji kobry nie jest skomplikowane i większość osób powinna sobie z nią bez problemu poradzić. Zanim przystąpisz do ćwiczenia, przygotuj matę do jogi oraz wygodny strój. Oto instrukcje:

1. Pozycja początkowa: połóż się płasko na brzuchu i skieruj twarz w dół. Kładąc dłonie na podłodze, pod barkami, skieruj palce do przodu i rozszerz je dla lepszego wsparcia. Trzymaj nogi razem, z grzbietami stóp przyciśniętymi do maty, a łokcie blisko ciała. Ciało powinno być rozluźnione. Oddychaj spokojnie, biorąc długie wdechy i wydechy. 

2. Pozycja przygotowawcza: podwiń kość ogonową, by kość łonowa wciskała się w podłogę. Pamiętaj, by nogi były wyprostowane. Unieś kolana nad podłogę, opierając o nią końce stóp.

3. Podnoszenie tułowia: na wdechu unieś klatkę piersiową w górę, jednak nie opieraj się zbyt mocno na rękach. Staraj się unosić, wykorzystując do tego mięśnie pleców. Wzrok trzymaj skierowany w stronę podłogi, rozluźnij twarz.

4. Zwiększanie rozciągania: naciskając dłonie na matę, płynnie wyciągaj kręgosłup do góry, nie prostując całkowicie łokci. Pośladki powinny pozostać luźne, a nogi lekko przyciśnięte do podłogi.

5. Relaksacja barków: utrzymując barki luźne, przesuwaj je w dół pleców, starając się oddalić od uszu. Ramiona wyprostuj, a podbródek przyciągnij do gardła, by wydłużyć tył szyi. 

6. Utrzymanie pozy: pozostaw górną część ciała w pozycji łuku przez kilka oddechów. Przy wdechy rozszerzaj klatkę piersiową, a przy wydechu wyciągaj kręgosłup w górę. 

7. Po kilku oddechach wróć do pozycji leżącej, a następnie powtórz całą sekwencję kilka razy.

Kobieta i mężczyzna robiący pozycję jogi kobrę

Pozycja kobry – joga dla początkujących i zaawansowanych

Rozpoczynając naukę bhujangasany, ważne jest, by skupić się na prawidłowym ułożeniu rąk i nóg oraz na kontrolowaniu każdego wydechu i wdechu. Pomocny może okazać się instruktor, który pokaże, jak dostosować tę pozycję do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jeśli w trakcie unoszenia tułowia w górę czujesz napięcie w dolnej części pleców, nie unoś się zbyt wysoko. Zacznij od łagodniejszych wariantów, stopniowo zwiększając zakres ruchu. 

Osoby zaawansowane mogą wykonywać większe zgięcie w tej pozycji, koncentrując się na wydłużaniu kręgosłupa oraz głębszym rozciąganiu. Można też dłużej utrzymywać pozę, by zwiększyć intensywność i głębie. Warto też wykorzystywać bhujangasanę jako element kombinacji z innymi pozycjami, tworząc dynamiczne sekwencje. 

Jeśli szukasz urozmaicenia, możesz też sprawdzić modyfikacje pozycji kobry. Są to na przykład:

Odmiana pozycji kobry z wyciągniętymi ramionami: należy podnieść dłonie z podłogi i rozłożyć ramiona szeroko po ustawieniu się w odpowiedniej pozie.

Niska kobra: wykonuj ją bez podnoszenia się na łokciach w górę, trzymając dłonie blisko ciała, po bokach klatki piersiowej. 

Kto powinien unikać tej pozycji?

Ta poza jogi nie powinna być wykonywana przez kobiety w ciąży lub w trakcie menstruacji. Lepiej unikać takiego ułożenia ciała także po zabiegach oraz operacjach w okolicy jamy brzusznej. Nie zalecane jest także wykonywanie pozycji przy zwyrodnieniach kręgosłupa i uszkodzeniach ramion lub nadgarstków. 

Pozycja kobry to fundamentalna poza w praktyce jogi, która oferuje szereg korzyści zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Jej regularne wykonywanie może znacząco poprawić elastyczność kręgosłupa, zwiększyć pojemność płuc oraz przyczynić się do ogólnego zrelaksowania i uspokojenia. Bhujangasana to także sposób na głębsze zrozumienie własnego ciała i ducha.

Pozycja kobry (Bhujangasana) – jak prawidłową ją wykonywać?

Trenerka personalna

Anna Wilk urodzona w Warszawie w 1990. Sport w jej życiu gości od zawsze. Swoje pierwsze kroki stawiała jako siatkarka w Klubie Volleyball. Od 10 lat trenerka personalna, aktywnie działająca w sieci.

Sprawdź wypowiedź Anny o ćwiczeniach na mięśnie kegla.

Problemy z kręgosłupem dotykają coraz większej liczby pacjentów. Niestety przez zabieganie i szybki tryb życia nie mają oni zbyt wiele czasu, na długie ćwiczenia czy sesje masażu. W takim przypadku mogą być zachęcanie do częstego przyjmowania pozycji kobry. Nie tylko wzmacnia mięśnie pleców, ale także poprawia elastyczność kręgosłupa oraz otaczających go tkanek. Regularne ćwiczenia w pozycji kobry pomogą zmniejszyć napięcie mięśniowe w okolicy kręgosłupa lędźwiowego oraz poprawić postawę ciała. Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą ta pozycja - odradzam ją tym, którzy zmagają się z dyskopatią lędźwiową. 

Przeczytaj także:

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta leżaca na macie na trawie

Joga nidra czyli joga snu świadomego i medytacji - na czym polega?

Joga nidra to popularna technika medytacyjna. Praktyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Czym jest i na czym polega medytacja? Wyjaśniamy.

ludzie siedzący w pozycji kwiatu lotosu

Joga Kundalini dla początkujących - jak zacząć praktykę?

Joga Kundalini to popularna odmiana jogi. Wykonuje się w niej ćwiczenia fizyczne, które świetnie wpływają na umysł. Wyjaśniamy, jak zacząć praktyki.

kobiety ćwiczące jogę z chustami do air jogi

Air joga - na czym polega i jak trenować aerial? Jak użyć chusty?

Air joga to odmiana klasycznej jogi. Aerial joga łączy w sobie elementy sztuki cyrkowej, akrobatyki i pilatesu. Do treningu wykorzystuje się chustę.

kobiety relaksujące się podczas sesji jogi

W poszukiwaniu motywacji - znajdź czas dla siebie i ćwicz jogę

Nie wiesz jak skutecznie wyznaczać priorytety? Dowiedz się jak joga może pomóc w zarządzaniu czasem i jakie jeszcze korzyści płyną z jej uprawiania!