Mężczyzna wykonujący Padmasanę pozycję kwiatu lotosu w plenerze

Pozycja kwiatu lotosu (Padmasana) – na czym polega i jak poprawnie ją wykonać?

Kwiat lotosu (Padmasana) to pozycja najbardziej kojarzona z uprawianiem jogi. Dowiedz się, co daje i jak poprawnie ją wykonać.

Jak wykonać pozycję kwiat lotosu? To pytanie zadają sobie początkujący jogini. W tym poradniku nauczymy Cię tej asany krok po kroku. Co więcej, dowiesz się również, jakie korzyści płyną z wykonywania tego ćwiczenia.

Kwiat lotosu w jodze – znaczenie

Kwiat lotosu (padmasana) to jedna z bardziej charakterystycznych pozycji w jodze. Znają ją nie tylko jogini, ale także osoby, które z jogą nie mają nic wspólnego. Ta pozycja to nie tylko układ ciała. Ma ona duże znaczenie metafizyczne, jest bowiem symbolem czystości i to nie tylko duchowej, ale również fizycznej.

Lotos to egzotyczna roślina pływająca w wodzie, która rośnie w stronę słońca. Ta lilia wodna jest dziewicza, piękna i niewinna. Asana kwiat lotosu w symboliczny sposób nawiązuje właśnie do tych cech. Jest ucieleśnieniem równowagi duchowej i fizycznej, przedstawia piękno harmonii i ludzkiego ciała.

Jogini upatrują się w tej pozycji duchowego przebudzenia i głębokiej medytacji. Jest to pozycja wygodna i stabilna, ale nie wszyscy początkujący potrafią ją wykonać, tak jak nie wszyscy mogą być świadkami piękna kwiatu lotosu, który unosi się na wodzie w dziewiczych zakątkach świata. 

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca na macie asanę kwiat lotosu

Padmasana – korzyści z wykonywania pozycji kwiat lotosu

Kwiat lotosu podobnie jak inne pozycje w jodze niesie ze sobą wiele korzyści obejmujących zdrowie fizyczne, jak i umysłowe. Przede wszystkim poprawia koncentrację i uczy skupiać się na jednej rzeczy, co w dzisiejszych czasach należy do rzadkości. Twój układ nerwowy z pewnością Ci za to podziękuje. 

Wykonując tę pozycję, możesz zwiększyć mobilność całego ciała, zwłaszcza pośladków, bioder i nóg oraz wzmocnić kręgosłup. To jeszcze nie koniec zalet, bowiem kwiat lotosu plus głęboki przeponowy oddech to gwarancja dotlenienia organizmu. 

Padmasana polecana jest także kobietom w ciąży (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Lekkie rozciąganie i założenie nogi do lotosu może ułatwić nadchodzący poród.

Mężczyzna uczący się jak wykonać Padmasanę pozycję lotosu

Pozycja lotosu – jak zrobić krok po kroku?

Jeśli rozpoczynasz przygodę z jogą i chcesz nauczyć się jak poprawnie wykonać pozycję kwiatu lotosu, potrzebne Ci odpowiednie przygotowanie. Wykonaj ćwiczenia rozciągające – przysiady, skłony, wymachy nóg i ramion. Postaw również na wygodny strój na przykład na legginsy do jogi, do których dobierz wygodny stanik. Poniżej przedstawiamy jak zrobić kwiat lotosu krok po kroku:

1. Usiądź wygodnie – zrób siad po turecku na macie do jogi. Wyprostuj kręgosłup i wyciągnij pośladki;

2. Zegnij prawą nogę w kolanie i przyciągnij ją do siebie, chwytając kończynę za stopę;

3. Połóż prawą stopę na wierzchu lewego uda;

4. Zegnij lewą nogę, chwyć dwoma rękami jej kostkę i przyciągnij nogę do brzucha;

5. Połóż lewą stopę na wierzchu prawego uda i postaraj się zbliżyć do siebie kolana, które nadal mają spoczywać na macie;

6. Wyprostuj kręgosłup, umieść dłonie na kolanach, a wnętrza dłoni skieruj ku górze;

7. Popraw ustawienie kręgosłupa ściągając delikatnie łopatki, a także popraw ułożenie pięt;

8. Złącz kciuki i palce wskazujące, tak aby utworzyły kształt koła;

9. Zamknij oczy i skup się na regularnym oddechu, który powinien wydobywać się głęboko z przepony.

Gdy zakończysz medytację w pozycji kwiatu lotosu, polecamy Ci przejść do asany psa z głową w dół lub dziecka. Możesz też zakończyć ćwiczenia.

Już wiesz, jak wygląda kwiat lotosu. Pozycja, ćwiczenia – wszystko to wpływa na to, czy medytacja w ten sposób pozwoli Ci odpocząć. Jeśli wciąż nie medytujesz w tej asanie to głowa do góry. Cierpliwość i regularność ćwiczeń pozwolą Ci osiągnąć taki etap, w którym padmasana będzie dla Ciebie prosta.

Medytacja kwiat lotosu – porady dla początkujących i zaawansowanych

Chcesz zanurzyć się w pozycji kwiatu lotosu? Koniecznie wystrzegaj się kilku błędów. Oto i one:

– Pracuj nad otwieraniem bioder bo to właśnie one ułatwiają wykonanie lotosu;

– Unikaj wchodzenia do pozycji lotosu zakładając nogę do góry;

– Częste wykonywanie pozycji girlandy ułatwia przejście do asany kwiat lotosu;

– Ćwicz oddech przeponowy nawet wtedy, gdy nie medytujesz;

– Nie nadwyrężaj się, zwłaszcza gdy odczuwasz ból w kolanach.

Jeszcze jedna ważna kwestia, bowiem bardzo często można natknąć się na stwierdzenie, że kwiat lotosu nie jest zalecany osobom cierpiącym na rwę kulszową czy sztywność kolan. To mit. Osoby borykające się z tymi dolegliwościami jak najbardziej mogą ćwiczyć kwiat lotosu. Asana może im pomóc uporać się z bólem.

Kobieta i mężczyzna praktykujący jogę wykonując pozycję kwiatu lotosu na macie do jogi

Asana kwiat lotosu – przeciwskazania do jej wykonywania

Kwiat lotosu to pozycja jogi, która generuje dobre pokłady energii, sprzyja medytacji, a w trakcie wykonywania tej asany umysł odpoczywa. Niestety, nie wszyscy mogą w ten sposób ćwiczyć.  

Przeciwwskazaniami do praktykowania kwiatu lotosu są urazy kostek lub kolan czy kręgosłupa. Należy zachować ostrożność również w zaawansowanej ciąży

Zachęcamy Cię do praktyki jogi. Wykonuj ćwiczenia przygotowujące do pozycji lotosu, a z pewnością poradzisz sobie z tą asaną. 

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący Adho Mukha Svanasanę pozycję psa z głową w dół

Pies z głową w dół (Adho Mukha Svanasana) – jak wykonać?

Pies z głową w dół (adho mukha svanasana) to jedna z popularnych pozycji jogi. Sprawdź, jak poprawnie wykonać tę asanę. Dlaczego warto ją ćwiczyć?

Kobieta robiąca jogę z dzieckiem w domu

Joga dla dzieci – zdrowy start w życiu

Odkryj zalety jogi dla dzieci! Dowiedz się, jak praktyka ta może wspierać prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny najmłodszych.

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Balasanę pozycję dziecka na macie do jogi

Salamba bhujangasana, czyli pozycja Sfinksa w jodze

Pozycja Sfinksa w jodze, czyli salamba bhujangasana, zapewnia charakterystyczne wygięcie do tyłu kręgosłupa w podparciu. Co daje?

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Balasanę pozycję dziecka na macie do jogi

Pozycja Wojownik II (virabhadrasana II) – joga dla początkujących

Pozycja wojownika II (virabhadrasana II) to ćwiczenie dla początkujących. Rozciąga plecy i aktywuje do pracy mięśnie nóg oraz cały tułów.

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asanę na macie aby zostać instruktorem jogi

Jak zostać instruktorem jogi – przewodnik, kursy i certyfikaty

Marzysz o karierze instruktora jogi? Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, jakie kursy wybrać i jak zdobyć certyfikaty i uprawnienia.