Kobieta w legginsach do jogi wykonująca Sarvangasanę pozycję świecy w plenerze

Salamba Sarvangasana, czyli pozycja świecy w jodze. Jak wykonać, co daje?

Sarvangasana to pozycja jogi zwana asaną świecy. Sprawdź, jak ją wykonywać dla korzyści całego ciała i umysłu. Poznaj jej zalety.

Salamba sarvangasana to pozycja świecy, która jest niezwykle ceniona w jodze iyengara i nie tylko w tej odmianie. Sprawia jednak wiele problemów, głównie wynikających z obawy o to, jak efektywnie podnieść biodra z podłogi. Sprawdź, kiedy wykonywać pozycję świecy, a kiedy nie jest ona wskazana.

Salamba Sarvangasana – na czym polega?

Sarvangasana, jak określa ją sanskryt, to pozycja inwersyjna, czyli odwrócona. Oznacza to, że serce jest powyżej głowy. W pozycji tej, wykonywanej w standardowej formie, wyprostowane nogi są uniesione do góry, prostopadle do podłogi, a ciało podtrzymywane na ramionach i głowie. Jest to znana niektórym osobom z zajęć wychowania fizycznego pozycja świecy. Sposób wykonania tej asany sprawia, że bywa ona trudna dla początkujących. Na szczęście są metody, aby sobie ją ułatwić, o czym za chwilę.

Kobieta w odzieży do jogi praktykująca pozycję świecy na macie do jogi

Korzyści z Salamby Sarvangasany – kiedy praktykować tę pozycję?

Istnieje wiele wskazań do pozycji świecy, jest polecana między innymi dla osób, które wyczynowo uprawiają sporty oparte na powtarzalnych czynnościach na przykład bieganie. Warto znać korzyści płynące z wykonywania tej asany, aby móc z niej korzystać wtedy, kiedy jest to szczególnie zalecane. Poniżej przedstawiamy wpływ pozycji świecy na organizm.

Wzmocnienie dla mięśni

Pozycja ta jest dość wymagająca i do prawidłowego jej wykonania potrzeba mocnych mięśni głębokich i stabilności ciała. Jednocześnie sama w sobie świetnie wzmacnia plecy i rozciąga mięśnie wzdłuż kręgosłupa, co ogólnie poprawia postawę ciała i stymuluje układ nerwowy. Dodatkowo podczas oparcia na ramionach wzmacniane są ich mięśnie, a z uwagi na pozycję szyi – redukowana jej sztywność.

Poprawa krążenia

Sarvangasana stymuluje naczynia krwionośne i wzmacnia serce. Nogi położone wyżej niż na co dzień są stymulowane do przepływu krwi i jednocześnie ograniczenia obrzęków limfatycznych. W efekcie zmniejsza się problem żylaków i pajączków. Poprawione krążenie wpływa też na ukrwienie płuc, a to redukuje objawy duszności na przykład w astmie.

Wzmocnienie funkcjonowania organów górnej części ciała

Dzięki bezwysiłkowemu dopływowi krwi do górnej części ciała podczas pozycji świecy, ukrwione są narządy wzroku, a także mózg. To pozwala zredukować między innymi zmęczenie oczu, a także zmniejsza problemy z obniżonym nastrojem czy bezsennością. Pozycja ta pozwala regenerować układ nerwowy poprzez wywierany nacisk i dokrwienie mózgu.

Regulowanie procesów hormonalnych

Poprzez ukrwienie tarczycy i przytarczyc dochodzi do regulowania wydzielania hormonów, co pozwala łagodzić wiele dolegliwości, gdy asana wykonywana jest regularnie. Dodatkowo odwrócenie grawitacji przeciwdziała skutkom obniżenia narządów dna miednicy, co jest istotne zwłaszcza dla kobiet po ciąży i porodzie. Może też pozytywnie wpływać na zdolności reprodukcyjne.

Zmniejszenie problemów z układami jamy brzusznej

Odwrócenie grawitacji daje ulgę również w problemach z układem trawiennym i wydalniczym. Można w ten sposób zredukować napięcie i zaparcia. Dodatkowo poruszenie jelit sprawia, że mogą się one łatwiej odgazować. Zmniejszenie nacisku na pęcherz moczowy i odbytnicę może pomagać przy nietrzymaniu moczu czy hemoroidach.

Kobieta w legginsach i staniku sportowym wykonująca pozycję świecy na macie do jogi

Jak wykonać pozycję świecy?

Dobrym wstępem do pozycji świecy jest pozycja pługa (zwana asaną halasany). Ułatwi Ci ona wzmocnienie mięśni i zapewni wstęp do stabilizacji ciała, zwłaszcza że można wykonywać ją również w podparciu. Jak wykonać pozycję świecy? Oto instrukcja krok po kroku.

1. Przygotuj ręcznik albo koc, złóż go w prostokąt. Połóż głowę na podłodze, a barki i plecy – na złożonym materiale.

2. Zegnij nogi, a ręce połóż przy biodrach.


3. Przy wydechu odepchnij się rękami od podłogi, aby unieść biodra i tułów do góry. Nadal utrzymuj zgięte nogi.


4. Dłońmi i ramionami podeprzyj plecy, a brodę zbliż do mostka. Twoja pozycja powinna teraz przypominać mostek. Pozostań tak przez jeden oddech.


5. Wyciągaj nogi w górę – na początek możesz zaczynać z jedną nogą, zawsze przy wydechu. Łokcie trzymaj możliwie blisko siebie
. Angażuj w pozycję mięśnie brzucha. Wyciągaj całe ciało do góry, symetrycznie, prostopadle do podłogi, palce stóp skieruj ku górze. Możesz ułożyć dłonie równolegle do podłogi, albo podpierać nimi dolną część kręgosłupa, tuż nad biodrami – do tego musisz ugiąć je w łokciach.

6. Pamiętaj, aby oddychać głęboko. Pozostań w pozycji Sarvangasany przez kilka minut, jeśli jesteś w stanie. Maksymalny czas jej wykonywania to nawet kwadrans.


W alternatywnej wersji możesz zastąpić mostek z punktu 4 podciągnięciem nóg do klatki piersiowej. Następnie, aby wejść w pozycję pionową, wystarczy wyciągnąć nogi do góry przy kolejnym wydechu i przenieść ciężar na podparcie pleców.

Pamiętaj, że każdy ruch oznacza wydech – wdech ma harmonizować pozycję i sprawiać, że pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Aby wyjść z pozycji, zrób wydech, najpierw powoli upuść nogi, a potem tułów. Wyprostuj się, aby odpocząć.

Joga dla początkujących, czyli świeca na krześle

Nie każdy jest w stanie od razu wykonać pozycję poprawnie. Zdarza się, że nawet zaawansowane treningi nie pozwalają na długo wykonywać świecy – zwłaszcza gdy pojawiają się problemy z oddechem albo ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zamiast całkowicie rezygnować z pozycji, możesz dodać do sekwencji jogi jej zmodyfikowaną wersję.

Pozycja świecy na krześle wymaga zastosowania wałka, który podkładamy pod barki, a także krzesła, na którym oprzemy biodra – można na nim położyć matę do jogi. Przydają się paski do jogi, dzięki którym można łatwiej trzymać się nóg krzesła, zapewniając sobie stabilność. Jest to w praktyce asana zbliżona do pełnej pozycji, jednak biodra i barki mają dodatkowe podparcie.

Sarvangasana – przeciwwskazania do wykonania

Jak zwykle w przypadku pozycji w jodze istnieją przeciwwskazania, czyli sytuacje, w których nie należy wykonywać pozycji Sarvangasana. Większość z nich można skonsultować z dobrym nauczycielem jogi, który powinien pomóc w razie wątpliwości albo tak skorygować sekwencję ruchów, by była możliwa do bezpiecznego i komfortowego wykonania, bez ryzyka kontuzji czy dyskomfortu. Do przeciwwskazań pozycji świecy należą:

– ciąża,
– trwająca menstruacja,
– infekcje w obrębie gardła, zatok i uszu,
– zmiany w obrębie tarczycy, zwłaszcza jej przerost czy powiększenie,
– problemy z kręgosłupem na przykład dyskopatia, przebyty uraz,
– stany zapalne stawów,
– problemy z sercem,
– nadciśnienie,
– osłabienie wątroby czy śledziony.


Jeśli podczas wykonywania pozycji czujesz ból kręgosłupa, zaprzestań jej praktykowania. Zamiast tego udaj się do lekarza, aby zdiagnozować źródło problemu.

Sarvangasana uznawana jest za matkę asan. Przy jej regularnym wykonywaniu możesz zauważyć pozytywne efekty dla ciała i umysłu. Unikaj tej pozycji, jeśli masz problem ze wzrokiem albo cierpisz z powodu nadciśnienia. Pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować się z instruktorem jogi – pomoże Ci on w wykonaniu pozycji, a także zaleci jej modyfikację, gdy będzie to konieczne.

Przeczytaj także:

Mężczyzna robiący jogę po treningu

Joga po treningu siłowym i nie tylko – jak wpływa na elastyczność?

Joga po treningu siłowym czy przed intensywnymi ćwiczeniami? Poznaj jej wpływ na giętkość ciała. Jak sprawdza się joga przed treningiem?

Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają? Przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący Adho Mukha Svanasanę pozycję psa z głową w dół

Pies z głową w dół (Adho Mukha Svanasana) – jak wykonać?

Pies z głową w dół (adho mukha svanasana) to jedna z popularnych pozycji jogi. Sprawdź, jak poprawnie wykonać tę asanę. Dlaczego warto ją ćwiczyć?

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Balasanę pozycję dziecka na macie do jogi

Salamba bhujangasana, czyli pozycja Sfinksa w jodze

Pozycja Sfinksa w jodze, czyli salamba bhujangasana, zapewnia charakterystyczne wygięcie do tyłu kręgosłupa w podparciu. Co daje?

Mężczyzna wykonujący na macie do jogi pozycję kruka Bakasanę

Joga – pozycja kruka (Bakasana). Jak bezpiecznie zrobić pozycję kruka?

Poznaj pozycję kruka (Bakasana) – jedną z najbardziej wymagających asan w jodze. Dowiedz się, jak wzmacniać ramiona, nadgarstki i mięśnie.