Jak wykonać pozycję świecy?
Dobrym wstępem do pozycji świecy jest pozycja pługa (zwana asaną halasany). Ułatwi Ci ona wzmocnienie mięśni i zapewni wstęp do stabilizacji ciała, zwłaszcza że można wykonywać ją również w podparciu. Jak wykonać pozycję świecy? Oto instrukcja krok po kroku.
1. Przygotuj ręcznik albo koc, złóż go w prostokąt. Połóż głowę na podłodze, a barki i plecy – na złożonym materiale.
2. Zegnij nogi, a ręce połóż przy biodrach.
3. Przy wydechu odepchnij się rękami od podłogi, aby unieść biodra i tułów do góry. Nadal utrzymuj zgięte nogi.
4. Dłońmi i ramionami podeprzyj plecy, a brodę zbliż do mostka. Twoja pozycja powinna teraz przypominać mostek. Pozostań tak przez jeden oddech.
5. Wyciągaj nogi w górę – na początek możesz zaczynać z jedną nogą, zawsze przy wydechu. Łokcie trzymaj możliwie blisko siebie. Angażuj w pozycję mięśnie brzucha. Wyciągaj całe ciało do góry, symetrycznie, prostopadle do podłogi, palce stóp skieruj ku górze. Możesz ułożyć dłonie równolegle do podłogi, albo podpierać nimi dolną część kręgosłupa, tuż nad biodrami – do tego musisz ugiąć je w łokciach.
6. Pamiętaj, aby oddychać głęboko. Pozostań w pozycji Sarvangasany przez kilka minut, jeśli jesteś w stanie. Maksymalny czas jej wykonywania to nawet kwadrans.
W alternatywnej wersji możesz zastąpić mostek z punktu 4 podciągnięciem nóg do klatki piersiowej. Następnie, aby wejść w pozycję pionową, wystarczy wyciągnąć nogi do góry przy kolejnym wydechu i przenieść ciężar na podparcie pleców.
Pamiętaj, że każdy ruch oznacza wydech – wdech ma harmonizować pozycję i sprawiać, że pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Aby wyjść z pozycji, zrób wydech, najpierw powoli upuść nogi, a potem tułów. Wyprostuj się, aby odpocząć.