Kobiety robiące pozycję wojownika II

Pozycja Wojownik II (virabhadrasana II) – joga dla początkujących

Pozycja wojownika II (virabhadrasana II) to ćwiczenie dla początkujących. Rozciąga plecy i aktywuje do pracy mięśnie nóg oraz cały tułów.

Rozpoczynasz praktykę jogi? Koniecznie poznaj jedną z podstawowych asan. To pozycja wojownika II. Z naszego tekstu dowiesz się, jak poprawnie wykonać to ćwiczenie oraz poznasz korzyści z wprowadzenia go do codziennej medytacji. 

Wojownik 2 – symbolika i znaczenie tej pozycji

Virabhadrasana II to pozycja, która upamiętnia historię legendarnego wojownika Virabhadry, stworzonego przez boga Śiwa. Virabhadra powstał ze wściekłości Sivy po samobójczej śmierci jego żony, która rzuciła się w ogień na znak protestu przeciwko zniewadze jej męża przez jej ojca Dakszę. Virabhadra został wysłany przez Sivę, aby pomścić śmierć żony. Stanął na polu bitwy i jak głosi legenda, przyjął pozycję, która przypomina Virabhadrasanę II oznajmiając rywalom, że jest gotów z nimi do walki

Wojownik II to pozycja symbolizująca siłę i odwagę niezbędną do stawienia czoła życiowym wyzwaniom. W Virabhadrasanie II trzeba znaleźć równowagę i mocno stać na macie, a to przypomina o znaczeniu bycia twardym i rozsądnym w codziennym życiu. 

Pozycję wojownik 2 możesz praktykować na początku sesji jogi bądź podczas zajęć koncentrujących się na siłowych ćwiczeniach.

Virabhadrasana 2 – korzyści zdrowotne i duchowe

Zainteresowała Cię joga? Wojownik 2 to jedna z pozycji odpowiednich dla początkujących, a jej praktykowanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych i duchowych. Fizyczne wzmocnienie to jedna z nich. Przyjmując pozy wojownika II, wzmacniasz nogi, biodra i ramiona. Poprawiasz również mobilność całego ciała, a utrzymywanie prostego kręgosłupa w tej pozycji promuje zdrową postawę ciała. 

To jeszcze nie wszystko, bowiem skupienie wzroku na przedniej dłoni, głęboki wdech oraz wydech ćwiczy koncentrację i umiejętność utrzymywania uwagi. Koniecznie wypróbuj to ćwiczenie, jeśli należysz do osób, które mają problem z impulsywnością.

Grupa osób ćwiczących jogę i robiące pozycję wojownika II

Pozycja wojownika 2 – jak wykonać krok po kroku

Wojownik 2 to pozycja jogi, która nie powinna sprawić Ci większych trudności. Zanim jednak rozpoczniesz wykonywanie tego ćwiczenia, wyposaż się w matę do jogi i załóż wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów. Mogą to być spodnie do jogi i sportowy stanik. 

Mata rozłożona na podłodze? Weź głęboki wdech i zaczynamy. 

1. Stań na macie w pozycji Tadasana – stopy razem, a ramiona swobodnie opuszczone wzdłuż ciała.
2. Przejdź do szerokiego rozkroku.
3. Obróć prawą stopę na zewnątrz (kąt 90 stopni), a lewą stopę do wewnątrz pod kątem 30 stopni.
4. Upewnij się, czy pięty stóp są w jednej linii.
5. Zegnij przednie kolano, tworząc kąt prosty.
6. Sprawdź, czy kolano znajduje się w jednej linii z kostką. 
7. Unieś ręce na boki równolegle do podłogi, tak aby były na jednej linii z biodrami. 
8. Dłonie skieruj w dół, rozciągnij palce.
9. Obróć głowę w lewo, spójrz na palce lewej dłoni.
10. Rozluźnij barki, łopatki delikatnie ściągnij w dół.
11. Oddychaj głęboko i wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 30 sekund.

Jak wyjść z pozycji wojownik 2? To również bardzo proste. Na wydechu wyprostuj przednie kolano, wróć do szerokiego rozkroku, opuść ramiona do poziomu bioder i obróć stopy do przodu. W ten sposób wrócisz do wyjściowej pozycji Tadasana.

Virabhadrasana II – kilka ważnych uwag dla początkujących i zaawansowanych

Zależy Ci na poprawnym wykonaniu pozycji Virabhadrasana II? Zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim upewnij się, czy przednie kolano jest w jednej linii z kostką. Brzuch powinien być wciągnięty, a pośladki napięte. 

Jedną z najczęstszych nieprawidłowości w tej pozycji jest nadmierne wyprostowanie kolana w tylnej nodze. W ten sposób biodro zapada się do przodu, co powoduje dyskomfort. Aby tego uniknąć, wystarczy odsunąć biodra do tyłu. Pamiętaj również, że w tej pozycji klatka piersiowa musi być otwarta, a ramiona są wyciągnięte daleko od uszu. 

Pozycja wojownika 2 – przeciwwskazania

Wiesz już, jakie korzyści płyną z praktyki tej pozycji, niestety wojownik 2 to ćwiczenie nie dla każdego. Powinny z niego zrezygnować osoby skarżące się na ból ramion, czy środkowej części pleców. Przeciwwskazaniem jest również dyskopatia, urazy kolan czy kostek. Szczególną rozwagę powinny zachować osoby z urazami bioder lub zapaleniem stawów, ponieważ mogą odczuwać dyskomfort podczas głębokiego rozciągania w tej pozycji. 

W tej pozycji ramiona są uniesione i skierowane na zewnątrz, co nie jest zalecane dla osób skarżących się na niskie i wysokie ciśnienie. Długotrwałe przebywanie w ten sposób może powodować zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Mamy nadzieję, że pozycja wojownika 2 przypadła Ci do gustu i na stałe zagości w Twoim planie praktykowania jogi. Z pewnością w krótkim czasem dostrzeżesz korzyści wynikające z jej wykonywania. 

Jeśli chcesz zacząć regularną praktykę jogi, warto sprawdzić ofertę Decathlon. Znajdziesz u nas duży wybór odzieży i akcesoriów do jogi.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asanę na macie aby zostać instruktorem jogi

Jak zostać instruktorem jogi – przewodnik, kursy i certyfikaty

Marzysz o karierze instruktora jogi? Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, jakie kursy wybrać i jak zdobyć certyfikaty i uprawnienia.

Mężczyzna siedzący na poduszce do medytacji pokazujący kobietom ćwiczenia oddechowe na stres

Ćwiczenia oddechowe na stres – poznaj techniki oddychania

Jak regulować stres oddechem? Poznaj techniki oddychania i przekonaj się, jak w sytuacjach stresowych mogą pomóc ćwiczenia oddechowe.

kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi wykonujący asany na matach do jogi w plenerze

Rodzaje jogi – czym się różnią style jogi? Poradnik

Jakie są rodzaje jogi? Czym jest ashtanga, hatha joga? Poznaj odmiany i style jogi oraz dowiedz się, czym się różnią od siebie.

kobiety relaksujące się podczas sesji jogi

W poszukiwaniu motywacji - znajdź czas dla siebie i ćwicz jogę

Nie wiesz jak skutecznie wyznaczać priorytety? Dowiedz się jak joga może pomóc w zarządzaniu czasem i jakie jeszcze korzyści płyną z jej uprawiania!

kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi praktykująca akrojogę

AcroYoga – wszystko, co musisz wiedzieć

Acroyoga jest połączeniem klasycznych pozycji z tradycyjnej jogi oraz elementów akrobatyki i masażu tajskiego. Dowiedz się więcej o Acroyodze!