Mężczyzna wykonujący przysiad kolarski ze sztangą

Przysiad kolarski (Cyclist squat) – zbuduj siłę ud ze sztangą

Przysiad kolarski to ćwiczenie, które najbardziej wpływa na rozbudowę ud. Sprawdź, jak go wykonać poprawnie.

Przysiad kolarski to rodzaj dobrze znanego wszystkim ćwiczenia. Ten wariant skojarzony został z treningiem kolarskim, jednak bez wątpienia może stanowić także element regularnego treningu nóg. Świetnie wpływa na rozwój i rozbudowę mięśni ud, co z pewnością docenią wszystkie osoby, którym zależy na dopracowaniu właśnie tej grupy mięśniowej. Przekonaj się, jak właściwie wykonać ten rodzaj siadu i jakich błędów należy się wystrzegać.

Przysiad kolarski – jak się do niego przygotować?

Przygotowanie rozpocznij od właściwej rozgrzewki. Dobrze przygotowane mięśnie do wysiłku będą odznaczać się lepszym ukrwieniem i większą elastycznością. To z kolei przełoży się na większe bezpieczeństwo – ryzyko urazów i bolesnych kontuzji spadnie. Warto zadbać o tę część treningu.

Przed wykonywaniem przysiadów kolarskich warto popracować nad ogólną mobilnością i równowagą. Nie zapomnij właściwie rozgrzać także stawów, zwłaszcza skokowych. Kolejnym pomysłem, który warto wziąć pod uwagę podczas przygotowań, jest wprowadzenie ćwiczeń, które siłowo będą oddziaływały na mięśnie ud. Możesz postawić na przykład wykroki czy wypychanie nóg na suwnicy. Dobrym pomysłem może okazać się także wykonywanie innych rodzajów przysiadów, na przykład wersji klasycznej czy sumo.

Do wykonania tego ćwiczenia dobierz też odpowiednie akcesoria. Na początku postaw na dobrze dobrany ciężar, który pozwoli Ci w pełni poprawnie wykonać wszystkie serie i powtórzenia. Musisz też zadbać o dobrą podstawkę pod pięty, która umożliwi stworzenie wymaganego w tym ćwiczeniu kąta o nachyleniu 20-25 stopni od podłoża. Możesz wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego podstawki, niski step lub grubą, gumową matę. Dobrze sprawdzą się też obciążenia w postaci talerzy.

  • Przysiad kolarski (Cyclist squat) – zbuduj siłę ud

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

    sztanga lub kettlebell, podkładka pod pięty (na przykład talerz obciążeniowy)

  • Przysiad kolarski (Cyclist squat) – zbuduj siłę ud

    Skala zaawansowania:

    średniozaawansowane

  • Przysiad kolarski (Cyclist squat) – zbuduj siłę ud

    Partia mięśni:

    mięsień czworogłowy uda (zwłaszcza mięsień obszerny przyśrodkowy), mięsień dwugłowy uda, mięsień pośladkowy większy

Jak prawidłowo wykonać cyclist squat? Technika

Zastanawiasz się, jak właściwie wygląda poprawna technika cyclist squat? Prezentujemy ją poniżej:

1. Ustaw się prosto, pięty powinny znajdować się na wcześniej przygotowanym podwyższeniu. Stopy rozstawione mniej więcej na szerokość barków, choć mogą być również ustawione węziej, nie muszą się jednak stykać ze sobą. Palce stóp skieruj minimalnie na zewnątrz,
2. Weź obciążenie, jeśli ćwiczysz z jego wykorzystaniem (sztangę umieść na barkach, kettlebell trzymaj blisko klatki piersiowej),
3. Ściągnij łopatki, napnij brzuch i pośladki, klatkę lekko wypnij do przodu. Jeżeli ćwiczysz bez ciężaru, możesz skrzyżować ramiona na klatce,
4. Weź wdech i zacznij robić przysiad. Ruch powinien być płynny, w linii prostej. Zatrzymaj się, dopiero gdy łydki dotkną ud – to dosyć głęboki ruch,
5. Wraz z wydechem powróć do pozycji wyjściowej,
6. Powtórz całe ćwiczenie wymaganą liczbę razy.

Kobieta wykonująca przysiad kolarski ze sztangą

Najczęstsze błędy w treningu z przysiadem kolarskim

Podobnie jak we wszystkich ćwiczeniach technicznych, tak i w cyclist squat nietrudno o błędy. Do najczęstszych z nich należą:

Nieprawidłowa pozycja ciała – pamiętaj, że plecy powinny być cały czas proste. Podczas schodzenia w dół nie doprowadzaj do zmiany ich położenia i pilnuj, by ruch odbywał się po prostej linii,
Patrzenie w dół – takie zachowanie prowokuje nieprawidłowe ustawienie pleców. Skieruj swój wzrok na wprost,
Niewłaściwe ustawienie kolan – staraj się, by nie kierowały się do środka, a minimalnie na zewnątrz. To sprawi, że ćwiczenie będzie bardziej efektywne,
Przeprosty w kolanach – to także częsty błąd. Zatrzymaj ruch w momencie, gdy będziesz wyprostowany, jednak nie doprowadzaj do tego, by nadmiernie wyginać kolana. To może doprowadzić do ich kontuzji.

Przydatne porady dla początkujących i zaawansowanych sportowców

Niektóre ćwiczenia mogą sprawiać czasami kłopoty zarówno początkującym, jak i zaawansowanym bywalcom siłowni. By nieco ułatwić trening mięśni nóg z wykorzystaniem przysiadu kolarskiego, mamy kilka pomocnych rad:

Wyobraź sobie, że Twoja głowa jest przedłużeniem kręgosłupa – takie wyobrażenie pozwoli kontrolować pozycję ciała podczas ćwiczenia i zminimalizuje ryzyko nieprawidłowej postawy,
Rozłóż równomiernie ciężar – choć może się to okazać nieco trudne z uwagi na mniejszą stabilność spowodowaną podstawką pod piętami, skup się na ćwiczeniu i opieraj się na stopach całym ciężarem ciała,
Możesz nieco podnieść poziom trudności – jeśli opanowałeś cyclist squat i chcesz go nieco podrasować dla jeszcze lepszych wyników, zrób je w systemie 1 i 1/4 – do pełnego przysiadu dodaj jeszcze 1/4 całego. To wydłuży czas spięcia mięśni i dodatkowo wpłynie na ich rozbudowę.

Przysiad kolarski może nie tylko sprawdzić się w treningu jazdy na rowerze, ale da także ciekawe efekty, gdy zależy Ci na budowie mięśni ud, wzmacnianiu ich wytrzymałości i wydajności. Dodaj ten wariant siadu do swojego treningu i przekonaj się, co może Ci zaoferować.

Przeczytaj także:

Mężczyzna unoszący biodra do góry i jedną nogę wykonujący glute bridge jednonóż

Unoszenie bioder na jednej nodze (single leg glute bridge)

Zastanawiasz się, jak wykonywać unoszenie bioder na jednej nodze? Jak wygląda prawidłowa technika? Oto wskazówki!

Kobieta w odzieży sportowej trenująca wyciskanie francuskie hantli na siłowni

Wyciskanie francuskie hantli (dumbell french press) – jak wykonać?

Chcesz nauczyć się wyciskania francuskiego? Zastanawiasz się, jak wykonywać to ćwiczenie, by wzmocnić tricepsy? Oto wskazówki!

Mężczyzna ćwiczący wyciskanie gilotynowe na ławce

Wyciskanie gilotynowe (barbell guillotine) – jak się je wykonuje?

Wyciskanie sztangi do szyi, czyli tak zwane gilotynowe doskonale kształtuje klatkę piersiową. Jak wykonywać to ćwiczenie? Oto wskazówki.

Mężczyzna podciągający się na drążku chwytem neutralnym

Podciąganie: chwyt neutralny/chwyt młotkowy (neutral grip pull up)

Chcesz nauczyć się podciągania chwytem neutralnym czy inaczej młotkowym? Jak wykonywać do ćwiczenie? Oto wskazówki!

Mężczyzna pokazujący koledze uginanie ramion chwytem młotkowym

Uginanie ramion chwytem młotkowym (hammer curl) – jak ćwiczyć?

Zastanawiasz się, jak wygląda chwyt młotkowy? Jak wykonywać uginanie ramion? Oto wskazówki, jak ćwiczyć z chwytem młotkowym.