Mężczyzna wykonujący rozpiętki na bramie

Rozpiętki na bramie z wyciągiem dolnym i górnym – trening na klatkę piersiową

Rozpiętki na bramie to jedno z ćwiczeń na klatkę piersiową. Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać rozpiętki w bramie i urozmaić swój trening.

Rozpiętki na bramie to jedno z ćwiczeń wchodzących w skład treningu klatki piersiowej. Świetnie oddziałuje na mięśnie piersiowe i pozwala je widocznie zbudować, poprawić ich wygląd oraz siłę. To bardzo rozwojowe ćwiczenie, które można wykonywać na wiele sposobów w zależności od potrzeb i możliwości. Sprawdzi się u wszystkich, którym zależy przede wszystkim na rozwoju tej partii mięśni.

Rozpiętki na bramie – jak się przygotować do takiego treningu klatki?

Pierwszym i podstawowym punktem przygotowania do rozpiętek jest właściwa rozgrzewka poprzedzająca cały trening. Rozgrzej swoje ciało, by było odpowiednio przygotowane do wysiłku, który je czeka. Dzięki temu Twoje mięśnie będą lepiej ukrwione, a także spadnie ryzyko kontuzji. Możesz także lekko porozciągać mięśnie piersiowe i mięśnie ramion – to one będą wykonywały największą pracę.

Choć może wydać się to nie najważniejszym elementem, w przygotowaniu warto wziąć pod uwagę także dobór właściwej odzieży do treningu. Zwróć uwagę na to, czy jest wystarczająco dopasowana, nie uwiera i nie ogranicza żadnych ruchów, głównie w obrębie ramion. Właściwe buty do treningu również będą istotne – pozwolą zachować konieczną stabilność i przyczepność do podłoża.

  • Rozpiętki na bramie z wyciągiem górnym i dolnym

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

    brama

  • Rozpiętki na bramie z wyciągiem górnym i dolnym

    Skala zaawansowania:

    średniozaawansowany

  • Rozpiętki na bramie z wyciągiem górnym i dolnym

    Partia mięśni:

    mięsień piersiowy większy, mięśnie naramienne przednie

Jak wykonać rozpiętki na bramie? Prawidłowa technika

Podobnie jak w większości ćwiczeń, tak samo w rozpiętkach niezwykle ważna jest właściwa technika ich wykonania. Jak robić rozpiętki na bramie?

1. Stań w bramie i złap uchwyty po obu stronach.
2. Stopy ustaw w lekkim rozkroku, a tułów powinien być lekko pochylony do przodu.
3. Twoje ramiona powinny być rozłożone szeroko, lekko ugięte w łokciach.
4. Ściągnij łopatki, napnij całe ciało.
5. Wykonaj wdech i przyciągnij do siebie ramiona na wysokość klatki piersiowej.
6. Utrzymaj spięcie mięśni przez chwilę, a następnie wykonaj wydech i wróć do pozycji wyjściowej.
7. Powtórz sekwencję ruchów wymaganą liczbę razy.

Powyżej przedstawiliśmy prawidłową technikę rozpiętek na bramie, stojąc. Można je również wykonać w pozycji leżącej z wykorzystaniem ławki do ćwiczeń poziomej. Jak zrobić rozpiętki na bramie, leżąc?

1. Ustaw ławeczkę pod bramą, połóż się na niej i chwyć uchwyty.
2. Stopy ustaw na podłodze w lekkim rozkroku, ściągnij łopatki i zepnij mięśnie pośladków, zaś klatkę piersiową delikatnie wypnij.
3. Weź wdech i przyciągnij ręce do siebie. Ruch powinien być prostopadły do kręgosłupa, a kąt pomiędzy tricepsem a tułowiem powinien wynosić 90 stopni.
4. Wypuszczając powietrze, powróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie wymaganą liczbę razy.

Mężczyzna wykonujący rozpiętki na bramie z wyciągiem górnym na siłowni

Rozpiętki na bramie z wyciągiem górnym

Ćwiczenia na klatkę tego typu można wykonywać na wiele sposobów. Kolejnym z nich jest wykorzystanie linek wyciągu górnego. Technika ćwiczenia nie różni się w większości od tej zaprezentowanej powyżej. Jedyną różnicą jest ustawienie wysokości wyciągów. Powinny one znajdować się nieco powyżej środka. Z wysokością możesz eksperymentować, pamiętaj jednak, by obie linki znajdowały się na tym samym poziomie, by jednakowo wpływać na obie strony Twojego ciała.

Rozpiętki na bramie z wyciągiem dolnym

Kolejnym wariantem rozpiętek jest wykonywanie ich na wyciągu dolnym. Jak robić rozpiętki na bramie od dołu? Zupełnie tak samo, jak w poprzednim przypadku, różnicą jest jedynie wysokość linek. Powinny one znajdować się na samym dole. Ważne jest także, by trzymać rączki wyciągu w taki sposób, by podczas ruchu koncentrycznego palce obu dłoni były zwrócone ku sobie.

Rozpiętki na bramie z dołu czy z góry? Które sprawdzą się lepiej? To ćwiczenie w każdym wariancie świetnie wpływa na mięśnie klatki piersiowej, dlatego tylko od Twoich preferencji zależy, który z nich wybierzesz. Możesz też urozmaicać swój trening i wykonywać je naprzemiennie. To będzie ciekawy bodziec na pobudzenie mięśniowe. 

Mężczyzna wykonujący rozpiętki na bramie z wyciągiem górnym

Najczęstsze błędy – czego unikać?

Do najczęstszych błędów w wykonywaniu rozpiętek na bramie można zaliczyć:

nieprawidłowa postawa ciała – pamiętaj, by pilnować swojej pozycji podczas tego ćwiczenia. Brak spięcia mięśni czy ściągnięcia łopatek sprawi, że rozpiętki nie będą wystarczająco efektywnie oddziaływać,
wykonywanie ruchu tułowiem – cały ruch powinien wychodzić ze stawów ramiennych, a stawy łokciowe powinny być lekko zgięte i zablokowane, kręgosłup zaś powinien pozostać w neutralnej pozycji,
niezamknięty chwyt – zadbaj o właściwe trzymanie rączek wyciągu, dzięki temu przebieg ruchu będzie prawidłowy,
brak stabilności – nie kołysz się i staraj się stanąć stabilnie na podłożu między dwoma wyciągami,
zbyt duża dynamika – ruchy powinny być spokojne, bez zbędnego szarpania czy wykonywania ich jak najszybciej,
przeprosty w stawach – dbaj o prawidłowy przebieg ruchu i nie doprowadzaj do nadmiernego przeprostu w łokciach, może to nie tylko być mało skuteczne, ale przede wszystkim niebezpieczne.

Przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

By rozpiętki w bramie były jak najbardziej efektywne, warto poznać kilka przydatnych wskazówek:

oprzyj mocno stopy o podłogę – to zapewni maksymalną stabilizację i zapobiegnie kołysaniu się ciała w boki,
skup się na oddechu – pamiętaj, by wykonywać wydech w fazie koncentrycznej, a wdech w fazie ekscentrycznej,
utrzymaj stałe napięcie mięśni – choć skupiasz się na klatce piersiowej, napnij brzuch, pośladki i mięśnie pleców. Dzięki temu rozpiętki będą najbardziej efektywne.

Rozpiętki z wykorzystaniem wyciągów to ciekawy element treningowy, które świetnie rozciąga i trenuje mięśnie klatki. Spróbuj wprowadzić je do swojego planu i ciesz się urozmaiconym oraz efektywnym treningiem.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w stroju sportowym na tarasie wykonujący ćwiczenia na środek klatki

Ćwiczenia na środek klatki piersiowej

Rozbudowa środka klatki piersiowej to często cel osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę treningową. Sprawdź, jakie ćwiczenia mogą Ci pomóc.

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący ze sztangą

Hantle czy sztanga – co wybrać na ćwiczenia klatki piersiowej?

Hantle czy sztanga lepiej sprawdzą się w ćwiczeniach na klatkę piersiową? Wyciskanie sztangi i trening z hantlami – co wybrać?

mężczyzna na siłowni z silnie rozbudowaną klatką piersiową

Budowanie klatki piersiowej. Poznaj skuteczne ćwiczenia!

Jakie ćwiczenia na klatkę piersiową są najlepsze? Jak skutecznie dbać o rozwój mięśni? Dowiedz się i zacznij efektywne budowanie klatki piersiowej.

mężczyzna ćwiczący  ze sztangą

Sprawdzone ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

Jak ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej ⭐ Zobacz sprawdzone ćwiczenia na klatkę piersiową ⭐ Najlepsze ćwiczenia na klatkę piersiową

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Ustrasanę pozycję wielbłąda

Joga – pozycja wielbłąda (Ustrasana). Wygięcie do tyłu krok po kroku

Pozycja wielbłąda (ustrasana) zwana również jako wygięcie do tyłu to ćwiczenie, które wzmacnia klatkę piersiową, miednicę oraz kręgosłup.