Kobieta w odzieży do jogi leżąca na macie w pozycji Savanasana

Savasana w jodze – praktyka relaksu i oddechu. Poznaj asanę pozycji trupa

Savasana to asana relaksu, inaczej pozycja trupa, która pozwala usunąć zmęczenie, rozluźnić nerwy. Sprawdź, jak wykonywać tę pozycję jogi.

Joga to znany od dawna sposób na przywrócenie harmonii między ciałem a umysłem. Składa się z wielu pozycji, zwanych asanami, które pomagają w rozluźnianiu mięśni i myśli oraz nawiązaniu kontaktu wewnętrznego z samym sobą. Czym jest Savasana, jak ją poprawnie wykonywać oraz jakie korzyści niesie ze sobą pozycja trupa?

Savasana w jodze – czym jest? Relaks, oddech i uważność

Savasana, zwana też śavasaną lub shavasaną, objaśniana jest jako pozycja trupa. Joga wzięła tę nazwa z sanskrytu i oznacza kolejno Sava, czyli zwłoki, oraz Asana, czyli pozycja. Skąd tak drastyczne nawiązanie? Chodzi bowiem o sam wygląd tej asany. Podczas jej wykonywania ciało znajduje się w spoczynku, praktykujący leży na plecach i stara się maksymalnie rozluźnić, co przypomina właśnie wspomniane ciało nieboszczyka.

Savasana uważana jest za jedną z trudniejszych praktyk jogi, choć tak naprawdę jej wykonanie nie wymaga wielkich umiejętności i lat doświadczenia. To pozycja, którą wykonywać mogą nawet początkujący jogini. Skąd więc jej trudność? Otóż wykonywanie Savasany wymaga całkowitego leżenia w bezruchu. Trzeba wyciszyć umysł i ciało, odprężyć każdą część ciała, wyregulować oddech i świadomie pozwolić ciału na uspokojenie. Dla wielu może wydawać się pozycją łatwą albo nawet stratą czasu podczas sesji jogi, ale taki rodzaj medytacji, oddania się wręcz działaniu grawitacji ma naprawdę ogromne działanie nie tylko na ciało, ale także stan naszego umysłu.

Kobieta w odzieży do jogi praktykująca Savanasanę pozycję trupa w jodze

Savasana – korzyści tej sekwencji jogi

Całkowite wyciszenie i odprężenie to nie wszystkie korzyści, jakie niesie Savasana. Pozycja ta ma bardzo dużo pozytywnych skutków, które z pewnością przekonają Cię do wypróbowania tej asany. Oto kilka z nich:

– ma właściwości orzeźwiające i odświeżające niczym krótka drzemka,

– usuwa zmęczenie i przywraca spokój umysłu,

– wpływa pozytywnie na układ krążenia i układ nerwowy – sprawia, że zmniejsza się ciśnienie krwi, a system nerwowy wycisza się,

– pogłębia świadomość własnego ciała i pozwala odnaleźć bezpieczną przestrzeń wewnątrz nas,

– pomaga regulować oddech i odzyskać nad nim kontrolę,

– pozwala usunąć stres i łagodzi dolegliwości bólowe,

– zmniejsza irytację, pozwala wyciszyć się i odnaleźć panowanie nad własnymi emocjami.

Jak wykonać savasanę? Pozycja nieboszczyka

Jak każda asana, tak i savasana wymaga prawidłowej techniki wykonania. Oto porady, które krok po kroku pokażą Ci, jak wykonać tę asanę.

1. Usiądź na macie do jogi ze skrzyżowanymi nogami i udami podciągniętymi do tułowia. Odchyl się do tyłu, oprzyj łokcie na macie i stopniowo połóż się na podłodze.

2. Wyprostuj nogi i szyję. Ręce ułóż wzdłuż tułowia wewnętrzną stroną do góry.

3. Zamknij oczy i wykonuj głębokie wdechy i powolne wydechy. Kontroluj tempo swojego oddechu i poddaj się w pełni działaniu grawitacji i ciężkości ciała.

4. Skup się na rozluźnieniu każdego mięśnia w Twoim ciele. Puść po kolei każdy z nich. Możesz przeskanować całe ciało i sprawdzać, czy każda jego część nie jest napięta. Zacznij od palców u stóp, przez łydki, uda, brzuch, plecy, ramiona, aż po mięśnie twarzy i sam czubek głowy.

5. Oczyść swoje myśli, postaraj się „wyłączyć” umysł i pozwolić sobie na reset.

6. Nie zasypiaj. Choć warunki są sprzyjające, to nie czas na drzemkę. Postaraj się pozostać w pełni świadomym bezruchu. Skup się na rozluźnianiu każdej części ciała, zanurz się w wyciszeniu i pozwól sobie całkowicie się zrelaksować.

7. Pozostań w tej pozycji przez 10-15 minut.

Pamiętaj, by savasanę wykonywać zawsze na koniec sesji jogi. Wykonanie jej w środku sesji może uniemożliwić prawidłowe wykonanie pozostałych pozycji. Gdy nauczysz się praktykować tę asanę regularnie, dostrzeżesz, jak wiele może zmienić z pozoru zwykłe leżenie na podłodze.

Kobieta przykryta kocem do jogi praktykująca Savanasanę pozycję nieboszczyka leżąc na macie

Pozycja martwego ciała – przeciwwskazania do Savasany

Choć właściwie może wykonywać tę asanę każdy, istnieje kilka sytuacji, w których praktykowanie tej pozycji może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Nad wykonywaniem pozycji Savasany warto zastanowić się w przypadku:

Osób cierpiących na kłopoty z oddychaniem, na przykład chorych na astmę. Pozycja leżąca może dodatkowo utrudniać tę czynność. Warto wówczas przyjąć pozycję nieco bardziej wyprostowaną.

Osób po urazach pleców bądź operacjach w obrębie jamy brzusznej.

Osób cierpiących na ostry i przewlekły ból pleców. Rozwiązaniem może być podłożenie pod kolana zwiniętego koca bądź wałka. Równie dobrze można spróbować wykonać tę asanę z ugiętymi kolanami.

Kobiet w ciąży. Długie leżenie na plecach może powodować ucisk żyły głównej, co może mieć wpływ na przepływ krwi do dziecka. Warto w takim przypadku zastanowić się nad praktyką Savasany bądź ją lekko zmodyfikować.

Pozycja Savasana to asana, która przygotowuje ciało do relaksu. Pozwala zredukować napięcie w ciele i uspokoić umysł. Dzięki niej można osiągnąć stan pełnego odprężenia, a stres i napięcie zostają zredukowane. Warto wprowadzić Savasanę do wieczornej rutyny bądź na zakończenie sesji jogi, by poznać jej dobroczynne działanie.

Przeczytaj także:

Mężczyzna wykonujący pozycję odwróconą z użyciem paska do jogi

Joga – pozycje odwrócone. Jak działają? Przykłady asan

Joga – pozycje odwrócone w praktyce. Czym są pozycje odwrócone? Jak ćwiczyć je z pozycji stojącej? Przykłady asan: pies z głową w dół i inne.

kobieta leżaca na macie na trawie

Joga nidra czyli joga snu świadomego i medytacji - na czym polega?

Joga nidra to popularna technika medytacyjna. Praktyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Czym jest i na czym polega medytacja? Wyjaśniamy.

kobieta relaksująca się i medytująca

Najlepsze sposoby i rodzaje medytacji

Jakie wyróżniamy sposoby medytacji, co nam dają i które z nich cieszą się największą popularnością? Wejdź i sprawdź - znamy odpowiedź!

Mężczyzna siedzący na poduszce do medytacji pokazujący kobietom ćwiczenia oddechowe na stres

Ćwiczenia oddechowe na stres – poznaj techniki oddychania

Jak regulować stres oddechem? Poznaj techniki oddychania i przekonaj się, jak w sytuacjach stresowych mogą pomóc ćwiczenia oddechowe.

Kobieta w odzieży do jogi wykonująca Balasanę pozycję dziecka na macie do jogi

Joga – pozycja dziecka (Balasana), ukojenie dla ciała i umysłu

Odkryj korzyści płynące z Pozycji dziecka (Balasana) w jodze. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać tę relaksującą asanę, by złagodzić stres.