Kobieta w stroju sportowym ćwicząca scyzoryki na podłodze

Scyzoryki (jackknife sit up) – najlepsze ćwiczenie na brzuch, które warto znać

Scyzoryki – ćwiczenie na mięśnie brzucha oraz core. To wymagające ćwiczenie daje świetne rezultaty. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonać.

Scyzoryki to ćwiczenie, które zna każdy trenujący na płaski brzuch. Wzmacnia mięśnie, a przy okazji buduje również prawidłową postawę ciała. Sprawdź, dlaczego warto je wykonywać i o co zadbać w technice.

Scyzoryki – ćwiczenie. Opis i zalety wariantu treningowego

Najlepsze ćwiczenie na mięśnie brzucha – tak czasami nazywa się scyzoryk na brzuch. Ćwiczenie to faktycznie doskonale działa na mięśnie core i brzucha, jednak niełatwo je wykonać. Poleca się je każdemu, kto chce zadbać o:

– mocne i wyraźne mięśnie proste brzucha,
– silne mięśnie skośne,
– wzmocnienie oddychania przeponą,
– stabilne mięśnie core.

Sprawdź, jak wykonywać to wymagające ćwiczenie i czy potrzebujesz do tego jakiegoś sprzętu.

  • Scyzoryki (jackknife sit up) – ćwiczenie na brzuch

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

    mata do ćwiczeń

  • Scyzoryki (jackknife sit up) – ćwiczenie na brzuch

    Skala zaawansowania:

    średnie

  • Scyzoryki (jackknife sit up) – ćwiczenie na brzuch

    Partia mięśni: 

    brzuch (mięśnie proste i skośne)

Jak przygotować się do ćwiczenia na mięśnie brzucha?

Jeśli dopiero zaczynasz z treningiem, spróbuj najpierw wzmocnić mięśnie i zwiększyć wytrzymałość. Średni poziom trudności w przypadku scyzoryków możesz opanować, wykonując na przykład nożyce. To ćwiczenie pomoże Ci w kształtowaniu mięśni brzucha. Alternatywą są również brzuszki, ale nie należy z nimi przesadzać, aby nie narażać odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ćwiczenie scyzoryków zacznij od prawidłowej pozycji wyjściowej, czyli leżenia na plecach z prostymi rękami wyciągniętymi nad głową.

Kobieta ćwicząca scyzoryki na podłodze

Poprawna technika wykonania scyzoryków

Scyzoryki to jedno z najbardziej efektywnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, które angażuje zarówno górną, jak i dolną część tej partii ciała. Aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał i uniknąć kontuzji, kluczowe jest opanowanie poprawnej techniki. Jak prawidłowo wykonywać to ćwiczenie?

1. Wyprostuj ręce i nogi na macie do ćwiczeń, a następnie równocześnie podnieść je ku górze, zginając ciało w stawach biodrowych. Utrzymuj napięcie mięśni.
2. Postaraj się złączyć nogi i ręce w najwyższym punkcie, który możesz osiągnąć.
3. Opuść powoli nogi i ramiona na podłogę.

Najczęstsze błędy przy scyzorykach

Aby uzyskać odpowiednie efekty tego ćwiczenia, musisz unosić jednocześnie ręce i nogi, utrzymując spięcie brzucha. Staraj się wówczas wykonać wdech przeponowy, który powinien ułatwić Ci zadanie. Pamiętaj, aby angażować przede wszystkim brzuch, a nie mięśnie kręgosłupa i pleców. W przeciwnym razie możesz się przeciążyć.

Wskazówki dla każdego – poznaj je!

Jeśli opanowałeś już podstawowy wariant ćwiczenia, możesz go nieco urozmaicić. Istnieje wiele wersji tego ćwiczenia, które można wykonywać, pobudzając zawsze mięśnie brzucha, a dodatkowo jeszcze inne partie. Mowa na przykład o scyzorykach z obciążeniem na przykład w postaci hantli, które świetnie sprawdzają się w treningu siłowym.

Osobom początkującym, które zazwyczaj mają problem z utrzymaniem równowagi, gdy ręce i nogi są w górze, proponujemy inną formę ćwiczenia. Pół scyzoryki to pozycja, w której ręce są wyciągnięte ku górze, a nogi zgięte w kolanach i, jeśli to konieczne, oparte na podłożu. Stopniowo staraj się nie stawiać stóp na ziemi, co ułatwi Ci przejście do docelowej pozycji.

Scyzoryki to zaawansowane ćwiczenie, ale jego powtórzenia pozwolą Ci wyrzeźbić silne i wyraźne mięśnie brzucha. Wiesz już, jak wykonywać ćwiczenie, aby pobudzić do wzrostu i wzmocnić mięśnie głębokie core. Teraz pozostaje tylko dodać je do planu treningowego!

Przeczytaj także:

Kobieta ćwicząca pilates przy ścianie

Pilates przy ścianie – jak ćwiczyć w domu?

Pilates przy ścianie to świetny pomysł na trening, który można wykonywać w domu. Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać i poznaj korzyści, jakie niosą.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławeczce do ćwiczeń

Jaka ławeczka do ćwiczeń będzie odpowiednia? Ławki treningowe

Jaka ławeczka do ćwiczeń to dobry wybór na domową siłownię? Sprawdź, jaka ławka do ćwiczeń sprawdzi się jako siłowy sprzęt treningowy.

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca przysiady

Zamknięty łańcuch kinematyczny i otwarty łańcuch kinematyczny

Łańcuch kinematyczny dotyczy ruchomości stawów. Ruch jednego elementu wpływa na pozostałe, a końcowe ogniwo łączy się tylko z jednym członem.

Mężczyzna chodzący po bieżni w trakcie próby wysiłkowej

Czym jest elektrokardiograficzna próba wysiłkowa (EKG wysiłkowe)?

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa wykonuje się w diagnostyce bólów w klatce piersiowej, w trakcie wysiłku fizycznego i ocenia wydolność pacjenta.

Mężczyzna w stroju sportowym trenujący wiosłowanie pendlaya

Wiosłowanie Pendlaya (Pendlay row)

Wiosłowanie Pendlaya (Pendlay row) to ćwiczenie wykonywane ze sztangą. Angażuje mięśnie tułowia i zwiększa masę mięśniową. Jak je wykonać?