Mężczyzna robiący ćwiczenia eksplozywne na siłę

Siła eksplozywna – czym jest? Przykładowe ćwiczenia na trening siły eksplozywnej

Siła eksplozywna to umiejętność generowania jak największej siły w jak najkrótszym czasie. Sprawdź, jak zwiększyć siłę eksplozywną.

Uprawiając sport, często spotykamy się z różnymi specjalistycznymi terminami. Jednym z nich jest siła eksplozywna. Co to właściwie oznacza i jak ją rozwijać? Dlaczego warto zwrócić na nią uwagę w treningu? Dowiedz się, czym jest eksplozywność, jak wpływa na twoje wyniki sportowe i jak skutecznie ją trenować!

Siła eksplozywna – co to jest?

Siła eksplozywna to zdolność, dzięki której organizm jest w stanie wygenerować maksymalną siłę w możliwie najkrótszym czasie. Dotyczy ona przekształcania siły w moc, dzięki czemu można uzyskać lepsze wyniki na przykład dynamiczne ruchy w sportach zespołowych (jak koszykówka), szybsze ciosy w sportach walki czy wyższe wyskoki w lekkiej atletyce. 

W treningu siły eksplozywnej wykorzystuje się jak najwięcej jednostek motorycznych, aby zwiększyć zdolność układu ruchu do rozwijania maksymalnej siły oraz eksplozywności, czyli dynamiki przekształcania jej w moc. Jednocześnie w trakcie ćwiczeń angażowany jest układ nerwowy, który niejako uczy organizm szybkiej i mocnej reakcji. Eksplozywność to bowiem zdolność mięśni do wytworzenia siły w określonym czasie. Przekłada się to na szybkość generowania mocy podczas wysiłku siłowego czy jakiegokolwiek innego.

Mężczyzna robiący trening eksplozywny z linami

Siła eksplozywna, a siła dynamiczna

O ile eksplozywność oznacza wytworzenie jak największej siły w jak najkrótszym czasie, o tyle siła dynamiczna związana jest z inną cechą. Dotyczy ona zdolności do pokonywania oporu zewnętrznego, zakładając możliwie największą szybkość skracania się mięśni. Te dwa procesy zachodzą inaczej, choć generowania siły eksplozywnej uczy się metodami dynamicznymi.

Dla kogo sprawdzi się trening siły eksplozywnej?

W zasadzie kształtowanie siły eksplozywnej powinno być istotne dla każdego, niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu wybrał. Przy każdej aktywności warto zadbać o to, aby zwiększyć siłę eksplozywną, choć w niektórych dziedzinach przyda się to zwyczajnie mniej na przykład przy trójboju. Nadal jednak trening taki może rozwijać ogólnie organizm, co zawsze jest korzyścią.

Trening siły eksplozywnej – co warto wiedzieć?

Trening maksymalnej siły powinien być przede wszystkim dynamiczny i intensywny, ale trwać przy tym krótko. Na dobrą sprawę 2-3 serie obwodu treningowego trwające maksymalnie do 60 sekund powinny być wystarczające. Warto zadbać, aby przerwa nie była dłuższa niż 2 minuty. Ważne są tutaj dwie rzeczy: technika oraz tempo wykonywania ćwiczeń. Połączenie ich jest trudne, dlatego trzeba dążyć do poprawy wyników z każdym kolejnym treningiem.

W trenowaniu największej siły osiąganej w maksymalnie krótkim czasie warto zadbać o trenowanie wszystkich partii mięśniowych.
Najczęściej pomijana jest siła eksplozywna nóg, tymczasem dobrze jest zadbać o to, aby ciało rozwijało się równomiernie. Warto też pamiętać, że szybkie tempo treningu i intensywne powtórzenia prowadzą do fazy rozwoju siły maksymalnej wraz z siłą eksplozywną. W efekcie organizm jest zdolny do generowania jak największej siły, a potem przekształcania siły w moc.

Kobieta przygotowująca się do treningu eksplozywnego ze sztangą

Sposoby trenowania są następujące:

metoda stałego napięcia – obciążenie wynosi od 30 do 80%, wykonuje się od 3 do 10 powtórzeń w serii, z przerwą albo bez (gdy trenuje się do sportu nastawionego na wysoką powtarzalność i częstotliwość ruchu); jedna jednostka treningowa to od 2 do 4 ćwiczeń,

metoda balistyczna – niskie obciążenie przekłada się na dużą dynamikę ruchu, dlatego w cyklu treningowym wykonuje się od 2 do 6 ćwiczeń w 5-6 powtórzeniach i 2-4 seriach. Należy trenować do momentu, gdy przyspieszenie wyraźnie się nie zmniejszy,

metoda siłowo-oporowa – od 2 do 4 ćwiczeń w 3-5 seriach. Łączy w sobie metodę izometryczną z balistyczną, co sprawdza się na przykład w podciąganiu na drążku czy przysiadzie,

trening plyometryczny – wymaga dużego wypoczęcia trenującego; ćwiczenia wykonuje się nawet aż w 25 seriach przy powtórzeniach od 1 do 30, z przerwami od 3 do 10 minut. Ćwiczenia dzielą się na te low impact oraz high impact. Metoda ta opiera się na gwałtownym rozciąganiu i skurczaniu mięśni.

Siła eksplozywna w treningu – ćwiczenia

Jeśli w grę wchodzi siła eksplozywna, ćwiczenia powinny opierać się na pracy z ciężarami dobranymi do możliwości trenującego. Można do nich wykorzystać:

kettlebelle – do wymachów w pozycji stojącej lub unoszenia do góry,
piłki lekarskie – początkowo do podrzucania, potem również do rzutów w dal oraz skrętów tułowia (tutaj należy zwiększyć ciężar piłki),
hantle lub sztangi z obciążeniem – do wyciskania na ławce poziomej.

Ćwiczenia można wykonywać również z masą własną, czyli ciężarem ciała. Tutaj warto robić:

– pompki z wybiciem,
– wskoki na skrzynię plyometryczną i inne przeszkody,
– sprinty,
– podskoki obunóż.

Pamiętaj, że trening rozwoju siły maksymalnej w możliwie najkrótszym czasie trzeba dostosować do dziedziny, którą trenujesz. Inaczej będzie wyglądał dla osób, które chcą osiągnąć szybkie tempo w sprintach, a inaczej dla tych, które pragną poprawić wyskok. Jeśli nie wiesz, jak trenować, poradź się specjalisty. Trener pomoże Ci ułożyć plan treningowy dostosowany do Twoich potrzeb, ale i możliwości.

Przeczytaj także:

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

kobiety i mężczyźni trenujący w odzieży fitness

Jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie - trening siłowy czy cardio?

Branża fitness podsuwa nam wiele pomysłów treningowych. Jaki rodzaj treningu wybrać dla siebie? W jaki sposób go wykonywać? Podpowiadamy!

Mężczyzna robiący trening siłowy na redukcji

Trening siłowy na redukcji – o czym pamiętać? Wskazówki

Chcesz podjąć się treningu siłowego na redukcji? Co daje? Jak ćwiczyć? Jakie ciężary dobierać? Oto jak wygląda trening siłowy podczas redukcji.

Jak spalić 1000 kalorii dziennie? Wskazówki treningowe

Kompleks sztangowy – na czym polega? Plan treningowy

Zastanawiasz się, czy to możliwe spalić 1000 kalorii dziennie? Jak powinien wyglądać trening siłowy lub cardio? Oto wskazówki jak spalić 1000 kcal.

mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący przysiady

Trening nóg w kalistenice - ćwiczenia w STREET WORKOUT.

Co buduje kalistenika? Nogi także można wzmocnić poprzez trening siłowy, dzięki któremu zbudujesz imponującą masę mięśniową kończyn dolnych