Skolioza a trening siłowy – czy można?
Skolioza jest wadą postawy, która charakteryzuje się bocznym skrzywieniem kręgosłupa, występującym w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej. W jego wyniku dochodzi do rotacji kręgów, co prowadzi do deformacji klatki piersiowej – jedna strona pleców staje się bardziej wypukła, a druga wklęsła, co powoduje widoczną asymetrię sylwetki. Skolioza może wywoływać dolegliwości bólowe, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i piersiowym, oraz wpływać na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, takich jak płuca i serce.
Czy można ćwiczyć na siłowni ze skoliozą? Do takiego tematu zawsze należy podchodzić indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania skoliozy. W przypadku poważnej wady możliwe jest pogorszenie się jakości oddechu, zatem trening o wysokiej intensywności nie będzie w tym wypadku wskazany.
Jeśli Twój stopień skoliozy jest mniejszy lub się nie powiększa czy nie powoduje objawów, takich jak ból, możesz bez problemu wykonywać trening siłowy. Ważne przy tym jednak jest, aby ruchy były wykonywane poprawnie. Dzięki temu nie doprowadzisz do jeszcze większej deformacji kręgosłupa.
Zanim podejmiesz się ćwiczeń, skonsultuj się ze specjalistą, na przykład fizjoterapeutą lub ortopedą. Przy większych kątach Cobba najprawdopodobniej odradzą Ci wykonywania treningu na siłowni. Warto wziąć pod uwagę wszelkie przeciwwskazania i na tej podstawie przygotować plan treningowy bezpieczny dla pleców.