2 kobiety i 2 mężczyzn w odzieży sportowej na matach gimnastycznych robią wypady nóg w przód

Skuteczne ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach

Tak zwana pomarańczowa skórka to zmora wielu kobiet. Jakie ćwiczenia na cellulit są w stanie skutecznie zwalczyć go na udach i pośladkach?

Cellulit na pośladkach i udach to zjawisko absolutnie normalne dla wielu kobiet. Unikalna gospodarka hormonalna kobiet sprawia, że tak zwana pomarańczowa skórka to problem praktycznie każdej kobiety. Jak pozbyć się cellulitu z ud i pośladków?

Cellulit – czym jest?

Zjawisko cellulitu oznacza sytuację, w której tkanka tłuszczowa na ciele kobiety jest nierównomiernie rozłożona. Objawia się pofałdowaną powierzchnię skóry ud, ale też bioder, kolan pośladków czy ramion.

Co ważne wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu, które różnią się sposobem powstania. Pierwszy to tak zwany cellulit wodny, inaczej nazywany twardym. Jego powstawanie wynika najczęściej z nagromadzania się wody. Drugi typ to cellulit miękki, inaczej nazywany tłuszczowym. Ten z kolei spotykany jest najczęściej u osób, które przybrały na wadze.

W wypadku cellulitu można też wyróżnić tak zwane stopnie rozwoju. Wyróżnia się cztery takie poziomy, które różnią się od siebie wielkością rozmiarami cellulitu, czy też innymi objawami. 

- Cellulit pierwszego stopnia. Nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Aby go zauważyć, trzeba bowiem ścisnąć skórę.
- Cellulit drugiego stopnia. W jego wypadku obserwacja cellulitu jest możliwa poprzez zauważenie spadku elastyczności skóry w pozycji stojącej czy początku efektu pomarańczowej skórki.
- Cellulit trzeciego stopnia. Jest on już zauważalny bez ściskania, a skóra staje się blada i pofałdowana.
- Cellulit czwartego stopnia. Odznacza się nieregularną strukturą i brakiem elastyczności tkanki skórnej, a także bólem, gdyż tkanki pod skórą zaczynają uciskać wtedy zakończenia nerwowe.

Jak powstaje cellulit?

Cellulit może powstać z naprawdę wielu powodów. Niezależnie jednak od nich sam mechanizm jego tworzenia jest podobny. Pomarańczowa skórka powstaje, gdy dochodzi do ucisku adipocytów, które następnie naciskają na naczynia krwionośne oraz limfatyczne osłabiając krążenie krwi. To negatywnie wpływa na procesy przemiany materii w tym punkcie, przez co tworzy się tkanka zwana cellulitem. 

Jakie zachowania lub choroby wpływają na tworzenie się cellulitu?

- Siedzący tryb życia połączony z brakiem lub bardzo małą ilością aktywności fizycznej;
- Nadwaga lub duże wahania wagi;
- Zbyt ciasne ubrania;
- Palenie papierosów;
- Zła dieta zawierająca zbyt wiele soli i cukru oraz wady postawy;
- Problemy z krążeniem;
- Nieodpowiedni balans hormonalny.

Dobre ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach

W walce z pomarańczową skórką jedną z najlepszych będą różne ćwiczenia na pozbycie się cellulitu. Regularne treningi to jedna z pomocy w walce z cellulitem na udach i zdecydowanie warto zainteresować się tymi ćwiczeniami, które pozwalają faktycznie na redukcję cellulitu.

kobieta w odzieży fitness wykonująca przysiad

Przysiady

Jednym z najbardziej podstawowych ćwiczeń, które powinno wykonywać się w celu redukcji cellulitu ud i pośladków są bardzo proste przysiady. To wręcz banalnie proste ćwiczenie pozwala na skuteczną redukcję cellulitu, a do tego korzystnie wpływa na rozbudowę mięśni nóg i brzucha. Aby wykonać poprawny technicznie przysiad, wpierw trzeba stanąć w rozkroku z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Najważniejsze w trakcie wykonywania ćwiczenia jest utrzymanie nóg w lekkim rozkroku i kręgosłupa w wyprostowanej pozycji. Istotny jest też kąt zgięcia nóg pomiędzy udem a podudziem. Zaleca się, by wynosił 90 stopni. Pomocne w trakcie wykonywania przysiadów będzie też napięcie mięśni brzucha. Przysiady to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na cellulit, które bez problemu wykonasz w domu, gdyż nie wymagają żadnego sprzętu.

Wypady nóg w tył

Kolejnym dość użytecznym ćwiczeniem, które może pomóc zwalczyć cellulit, są wypady nóg w tył. Ponownie konieczne będzie ustawienie nóg na szerokość bioder, czyli stanięcie w lekkim rozkroku. Trzeba również napiąć brzuch. Ćwiczenie polega na wykonaniu wypadu jednej nogi w tył, podczas gdy droga jest wyprostowana, lecz lekko zgięta w kolanie. Takie ćwiczenie warto wykonać w 3 seriach po 10 razy na każdą nogę. W ten sposób można uzyskać oczekiwane efekty.

Mostek biodrowy

Innym zadaniem, często uznawanym za jedno z najlepszych ćwiczeń na cellulit ud i pośladków uznaje się tak zwany mostek biodrowy. Zaczynamy oczywiście od pozycji wyjściowej, czyli leżenia na plecach z rękoma wyprostowanymi wzdłuż ciała na szerokości ramion. Stopy z kolei kładziemy na podłodze, na szerokości bioder i unosimy swoje ciało, a dokładniej pośladki do góry do momentu wystąpienia 90-stopniowego kąta w kolanie. Taki mostek wykonuje się w seriach, najczęściej po jednym powtórzeniu.

Wymachy nóg

Ostatnim godnym uwagi ćwiczeniem są wymachy nóg w klęku podpartym. Zaczynamy z pozycji zwanej właśnie klękiem podpartym. W niej do zwyczajnego klęczenia na kolanach dokładamy podparcie w postaci rąk rozstawionych na szerokości ramion. Gdy już znajdujemy się w takiej pozycji, napinamy brzuch i pośladki i unosimy nogę, wykonując ruch biodra do tyłu i biorąc wdech. W trakcie powrotu do pierwotnej pozycji z kolei pora na wydech.

O czym pamiętać zwalczając cellulit?

Podstawą dla każdej osoby, która chce przeprowadzać treningi na cellulit, powinna być regularność. Tylko systematyczne ćwiczenia wykonywane przynajmniej 3 razy w tygodniu przyniosą oczekiwane efekty w jak najszybszym czasie. Często jednak, aby ćwiczenia na cellulit dawały oczekiwane efekty, trzeba pomyśleć o czymś więcej. Bardzo ważna jest m.in. odpowiednia dieta. Dobrym pomysłem może być dodanie jazdy na rowerze, który może być równie skuteczny, co przeróżne ćwiczenia siłowe i bardzo korzystnie wpływa na wydolność organizmu. 

Pomocne są też różne masaże, na przykład z pomocą wałków lub baniek masujących. Wiele miejsc oferuje również specjalne zabiegi, które pomogą w jego redukcji. Mogą one wspomóc efekty, lecz i tak największą rolę z reguły odgrywają ćwiczenia, o których warto pamiętać, gdy pojawia sie cellulit. 

Regularne wykonywanie ćwiczeń na cellulit na nogach sprawia, że na pierwsze efekty można liczyć już po upływie kilku tygodni, a po pewnym czasie skóra stanie się dużo gładsza i lepiej zadbana.

Przeczytaj także

dziewczynka wykonująca ćwiczenie gimnastyczne w odzieży sportowej

Gimnastyka podstawowa — co to za dyscyplina?

Gimnastyka podstawowa to ćwiczenia ruchowe przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Dowiedz się jakie są rodzaje tej dyscypliny

kobiety w odzieży fitness trenujące na siłowni z kettlebell

Program ćwiczeń siłowych dla kobiet

Poznaj zalety ćwiczeń siłowych i dowiedz się jakie grupy mięśni ćwiczyć. Czym jest trening obwodowy? Od jakich ćwiczeń warto zacząć trening?

Kobieta ćwicząca z gumami treningowymi podczas treningu funkcjonalnego

Co to jest trening funkcjonalny? Efekty i przykładowe ćwiczenia

Trening funkcjonalny przynosi efekty w kwestii wzmocnienia mięśni. O czym pamiętać podczas wykonywania ćwiczeń? Jak wybrać plan treningowy?

mężczyzna w kamizelce do treningu EMS

Trening EMS – na czym polega elektrostymulacja mięśni?

Trening EMS to trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej. Sprawdź, jak działa i poznaj, jakie efekty treningowe daje.