Cellulit – czym jest?
Zjawisko cellulitu oznacza sytuację, w której tkanka tłuszczowa na ciele kobiety jest nierównomiernie rozłożona. Objawia się pofałdowaną powierzchnię skóry ud, ale też bioder, kolan pośladków czy ramion.
Co ważne wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu, które różnią się sposobem powstania. Pierwszy to tak zwany cellulit wodny, inaczej nazywany twardym. Jego powstawanie wynika najczęściej z nagromadzania się wody. Drugi typ to cellulit miękki, inaczej nazywany tłuszczowym. Ten z kolei spotykany jest najczęściej u osób, które przybrały na wadze.
W wypadku cellulitu można też wyróżnić tak zwane stopnie rozwoju. Wyróżnia się cztery takie poziomy, które różnią się od siebie wielkością rozmiarami cellulitu, czy też innymi objawami.
- Cellulit pierwszego stopnia. Nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Aby go zauważyć, trzeba bowiem ścisnąć skórę.
- Cellulit drugiego stopnia. W jego wypadku obserwacja cellulitu jest możliwa poprzez zauważenie spadku elastyczności skóry w pozycji stojącej czy początku efektu pomarańczowej skórki.
- Cellulit trzeciego stopnia. Jest on już zauważalny bez ściskania, a skóra staje się blada i pofałdowana.
- Cellulit czwartego stopnia. Odznacza się nieregularną strukturą i brakiem elastyczności tkanki skórnej, a także bólem, gdyż tkanki pod skórą zaczynają uciskać wtedy zakończenia nerwowe.