kobieta w stroju sportowym leżąca na piłce robi spięcia brzucha

Spięcia brzucha – podstawowe ćwiczenie na mięśnie brzucha

Spięcia brzucha leżąc to jedne z najprostszych ćwiczeń, które można robić, gdy chcemy rozwinąć mięśnie brzucha. Sprawdź jak to robić!

Spośród wszystkich ćwiczeń, które mają wpływ na mięśnie brzucha, spięcia są jednymi z najprostszych i najbardziej podstawowych. Z tego powodu powinny znaleźć się w arsenale każdej osoby, która dba o swoją sylwetkę. Jak więc wykonać to ćwiczenie i jakich błędów unikać?

Co dają spięcia brzucha?

Spięcia brzucha to ćwiczenie wzmacniające na partie mięśniowe w rejonie właśnie brzucha. Dzięki nim można rozwinąć mocno mięśnie brzucha, w szczególności proste. Z tego powodu uznaje się je za jedno z ćwiczeń, które można wykonać w trakcie rzeźbienia sześciopaka.

Jakich efektów można się spodziewać, wykonując spięcia? To zależy od regularności oraz intensywności treningu. Zakładając jednak, że ćwiczenia będziemy wykonywać systematycznie, możemy sprawić, że nasz brzuch stanie się smuklejszy. Zostaną też wzmocnione jego mięśnie, co może przyczynić się do wypracowania tzw. kaloryfera. Warto jednak pamiętać, że to ćwiczenie nie pomoże nam w spaleniu nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Aby chudnąć, należy wytworzyć ujemny bilans kaloryczny.

Jak wykonać spięcia brzucha leżąc?

1. Pozycja wyjściowa. Całość rozpoczynamy oczywiście od przyjęcia odpowiedniej pozycji wyjściowej. Na początek kładziemy się na macie. Nogi powinny być zgięte w kolanach, stopy rozstawione na szerokość barków, a plecy położone na macie. Kładziemy ręce na klatce piersiowej, gdzie je krzyżujemy. Po przyjęciu takiej pozycji początkowej można rozpocząć wykonanie ćwiczenia.

2. Ruch. Spięcie brzucha zaczynamy od oderwania kręgosłupa w odcinku piersiowym od maty. W tym czasie część lędźwiowa powinna cały czas pozostawać w kontakcie z podłożem. Głowa z kolei powinna po prostu się nie ruszać i być prosta w stosunku do kręgosłupa. Ruch kończymy w momencie, gdy poczujemy największe napięcie. Po około dwóch sekundach można już wrócić do pozycji neutralnej. W ten sposób wykonuje się jedno powtórzenie tego ćwiczenia.

3. Oddychanie. Pomocne w ćwiczeniu może być odpowiednie oddychanie. Wydech należy powoli wykonać podczas spinania swojego brzucha. Pora na wydech następuje z kolei w momencie powrotu do pierwotnej pozycji.

Istnieją też różne wariacje na temat tego ćwiczenia. Na przykład w jednej z wersji wciąż mamy nogi ugięte w kolanie, lecz pod ostrzejszym kątem, a stopy łączymy wtedy ze sobą od strony podeszew butów. Można też modyfikować ułożenie rąk czy nawet próbować dodać obciążenie. To oczywiście jest opcja dla osób, które mają nieco większe możliwości siłowe i doświadczenie z trudniejszymi ćwiczeniami.

kobieta i mężczyzna w odzieży sportowej robiący spięcia brzucha na macie

Jak dodać spięcia brzucha do planu treningowego?

Jeżeli zależy nam na wzmocnieniu mięśni brzucha, warto dodać spięcia do swojego planu treningowego. Powstaje jednak pytanie: ile serii oraz powtórzeń należy wykonać, aby trening był skuteczny? Celem treningu z wykorzystaniem spięć brzucha powinno być stopniowe zwiększanie liczby wykonywanych serii i powtórzeń. Osoba początkująca powinna jednak zacząć od trzech serii po 30 powtórzeń. Będzie to liczba adekwatna na początek. Pomiędzy poszczególnymi seriami warto zadbać o minutę przerwy. Wraz ze zwiększającą się wytrzymałością, należy zwiększać liczbę powtórzeń oraz serii.

Najczęstsze błędy w trakcie wykonywania ćwiczenia

Mimo niskiego poziomu trudności wiele osób popełnia błędy w trakcie spięć. Jeden z nich dotyczy stóp. Powinny one spoczywać stabilnie na ziemi i nie odrywać się od podłoża. Taki zabieg może sprawić, że ćwiczenie nie będzie w pełni skuteczne, ponieważ siła uniesienia się tułowia rozłoży się na inne partie ciała niż sam brzuch.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest jednak odrywanie lędźwi. Lędźwiowy odcinek kręgosłupa powinien cały czas mieć styczność z podłożem. W takiej sytuacji mięśnie brzucha się odpowiednio spięte, co pozwala na efektywne wykonanie ćwiczenia.

Wykonywanie spięć brzucha to proste, a zarazem skuteczne ćwiczenie na poprawienie siły mięśni w tej partii ciała. Włączenie ich do swojego planu treningowego może przyczynić się do wypracowania atrakcyjnych wizualnie mięśni brzucha. Aby tak było, należy jednak zadbać o prawidłową technikę i unikać popełniania popularnych błędów.

Przeczytaj także

Mężczyzna i kobieta w odzzieży sportowej wykonują ćwiczenia na brzuch

Ćwiczenia na brzuch na stojąco. Brzuszki budujące mięśnie!

Poznaj najlepsze ćwiczenia na mięśnie brzucha na stojąco! Ćwiczenia na brzuch to nie tylko leżenie! Zobacz, jak wyrzeźbić sylwetkę!

Ćwiczenia na talię – najskuteczniejsze ćwiczenia na wąską talię osy

Ćwiczenia na talię – najskuteczniejsze ćwiczenia na wąską talię osy

Ćwiczenia na talię – jakie ćwiczenia na smukłą talię wymodelują talię osy lepiej niż skośne brzuszki. Najskuteczniejszy trening dla smukłej sylwetki.

Kobieta na macie do ćwiczeń  w staniku sportowym i legginsach do ćwiczeń robi brzuszki

Jak prawidłowo wykonywać brzuszki, aby przyniosły efekty?

Prawidłowe wykonywanie brzuszków. Przeczytaj, w jaki sposób wykonywać brzuszki. Poznaj prawidłową technikę, która przyniesie efekty

Mężczyzna w stroju sportowym wykonujący ćwiczenie na uchwycie do pompek

Ćwiczenia na brzuch – skuteczny trening brzucha

Ćwiczenia na brzuch ⭐ Poznaj sprawdzony trening na mocne mięśnie brzucha ⭐ Zobacz jak trenować brzuch ☛ Odwiedź Blog Decathlon