Zasady treningu, o których musisz wiedzieć
Choć sama koncepcja treningu 5x5 nie jest skomplikowana, warto wspomnieć o niektórych zasadach tej metody treningowej, które mają bardzo duży wpływ na efektywność i poprawność treningu.
1. Ćwiczenia 5x5 powinny być wielostawowe, nie zaś izolowane, podobnie jak w treningu FBW. Chodzi o to, że podczas jednej jednostki treningowej pracują różne partie mięśniowe. Dzięki temu skupiamy się na rozwoju całej sylwetki, nie zaś na poszczególnych mięśniach osobno. Najczęściej wykorzystywanymi ćwiczeniami w tym planie, zwanymi bazowymi, są martwy ciąg, przysiady, wiosłowanie i wyciskanie sztangą.
2. Choć podstawowe wersje tego treningu skupiają się niemal wyłącznie na powyższych aktywnościach, obecnie powszechne są także różne modyfikacje tego sposobu trenowania. Wprowadza się na przykład odrębne serie na biceps i triceps z większą liczbą powtórzeń.
3. W treningu 5x5 program powinien być rozpisany na około 3 dni w tygodniu. Warto też robić sobie po każdym dniu treningowym jeden dzień odpoczynku, który pozwoli na odpowiednią regenerację mięśni po wysiłku. W takim układzie efekty będą najbardziej zadowalające. Możemy więc na przykład ćwiczyć w poniedziałek, środę i piątek, a resztę dni tygodnia przeznaczyć na przykład na pływanie, masaż czy saunę.
4. Jak już wspominaliśmy wyżej, ciężar ma duże znaczenie w treningu 5x5. Progresja powinna być stopniowa. Na samym początku warto określić swoją siłę maksymalną i ustalić 90% jej wartości. Z takim obciążeniem ćwiczymy w pierwszym dniu treningowym w tygodniu, w drugim trenujemy z 70% ciężarem, zaś w trzecim – 80%. W kolejnym tygodniu warto ponownie sprawdzić swoje możliwości i dorzucić kilka kilogramów do każdej sesji treningowej.
5. Warto ustalić, chociaż dwa plany treningowe, które będziemy wykonywać naprzemiennie. Plan powinien być rozpisany na około 6-9 tygodni, po czym powinien nastąpić okres roztrenowania.
6. Rozgrzewka jest elementem, o którym warto pamiętać przed każdym treningiem. Dzięki temu przygotujemy ciało do wysiłku i zminimalizujemy ryzyko kontuzji. Po zakończonej sesji dobrze jest się także porozciągać dla lepszej regeneracji mięśni i ogólnej elastyczności ciała.
7. Przy trenowaniu z ciężarami nie zapominajmy o asekuracji. Warto trenować z kimś w parze i wzajemnie się wspierać, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji, w których nagle zabraknie nam sił na uniesienie ciężaru.
8. Nie zapominajmy o odpowiednim odżywianiu się. Prawidłowa i zbilansowana dieta to w treningach siłowych klucz do sukcesu. Zadbajmy o odpowiednią podaż węglowodanów, białek i zdrowych tłuszczy, które wspomogą nas w drodze po wymarzoną sylwetkę. Nawodnienie jest równie ważne.