Kobieta w stroju sportowym ćwicząca  fbw z hantlami w domu

Trening FBW z hantlami – sprawdź, jak zrobić trening całego ciała w domu

Trening FBW, czyli full body workout, to świetny sposób na trening całego ciała. Sprawdź, jak zrobić dobry trening FBW z hantlami.

Trening full body workout (FBW) to ćwiczenia, które angażują całe ciało i wszystkie jego partie mięśniowe. Nic więc dziwnego, że ma wielu swoich zwolenników zarówno na siłowniach, jak i w domowych zaciszach. Zastanawiasz się, w jaki sposób skutecznie uzyskać silne i wysportowane ciało bez wychodzenia z domu? Postaw na full body workout z hantlami i podziwiaj efekty, które niesie regularne wykonywanie tego typu ćwiczeń. Sprawdź, jak robić trening z hantlami, poznaj ćwiczenia, które warto wykonywać i sprawdź przykładowy plan treningowy, który możesz wykorzystać.

Trening FBW w domu z hantlami – zalety treningu

Nie ulega wątpliwości, że każda aktywność fizyczna niesie mniejsze lub większe korzyści dla naszego zdrowia, poprawia samopoczucie czy też wygląd ciała. W przypadku FBW tych korzyści i zalet wynikających z trenowania tą metodą jest naprawdę wiele. Jeśli dodatkowo w ćwiczeniach wykorzystane zostaną obciążenia w postaci hantelek, można mówić tu o prawdziwej liście korzyści, które wielu powinny przekonać do podjęcia tej formy aktywności.

Na miejsce pierwsze wysuwa się tutaj przede wszystkim znaczna redukcja tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym wzroście tkanki mięśniowej. Dzięki trenowaniu FBW jakość i skład naszego ciała poprawia się, tłuszcz ustępuje miejsca mięśniom, przez co sylwetka staje się smuklejsza i bardziej sprężysta. Ciało jest napięte, a mięśnie zaczynają się wyraźniej zarysowywać bez żadnej dysproporcji.

Idąc dalej, można powiedzieć o następstwie zalet wymienionych wyżej. Dzięki poprawie jakości ciała poprawia się także nasze samopoczucie, a pewność siebie znacznie wzrasta. Co więcej, zwiększa się nasza sprawność ruchowa, co z kolei pozwala zyskać pełna kontrolę nad ciałem. Podczas ćwiczeń z hantlami trenuje się także prawidłowa postawa ciała oraz odpowiednia technika wykonywania poszczególnych ćwiczeń. To bardzo istotne, by wykonywać świadome ruchy i wiedzieć, w jaki sposób oddziałują na poszczególne partie.

Kolejna zaleta ćwiczeń FBW z hantlami to większe bezpieczeństwo. W przypadku, gdy wydarzy się coś niespodziewanego, coś Cię zaboli podczas wykonywania ćwiczenia lub gdy po prostu nie będziesz pod koniec serii w stanie utrzymać dłużej obciążenia, hantle o wiele łatwiej i bezpieczniej możesz odrzucić, niż na przykład sztangę z obciążeniem. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas treningów w domu, gdy nie zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie mógł nas asekurować.

Kobieta i mężczyzna ćwiczący na macie z ciężarkami w domu

Full body workout – zasady treningu całego ciała z hantlami

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z full body workout, zadają sobie pytania, które mogą być kluczowe podczas treningu. Jak długo ćwiczyć, ile powtórzeń wykonywać, jak dobrać obciążenie? To istotne kwestie, które warto rozjaśnić przed zaplanowaniem ćwiczeń FBW. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania:

Jak często ćwiczyć?

W przypadku osób początkujących i średniozaawansowanych zupełnie wystarczające będzie, gdy zrobisz full body workout 3 razy w tygodniu. Każda jednostka treningowa powinna obejmować po jednym ćwiczeniu na każdą partię ciała, a cały trening powinien trwać około godziny. Każde ćwiczenie wykonuj w 3 seriach, a każda z nich, w zależności od rodzaju ćwiczenia i Twoich możliwości, powinna składać się z od 6 do 20 powtórzeń. Pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed przystąpieniem do ćwiczeń. Ważne jest też, by nie zaniechać dni regeneracji, czyli aktywnego wypoczynku, w których na przykład pójdziesz na jogę, porozciągasz się albo wybierzesz się na pływanie.

Jakie obciążenie dobrać?

Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź z uwagi na fakt, że każdy z nas jest inny i rozpoczyna z różnym doświadczeniem czy "stażem". Warto jednak wiedzieć, że ciężar nie może być zbyt mały, ponieważ nie będzie odpowiednio intensywnie wpływał na mięśnie. Obciążenie powinno być nieco większe od tego, które nie sprawia Ci kłopotu – musi być swego rodzaju wyzwaniem. Nie można jednak też przesadzić, by nie zakończyć treningu kontuzją i po prostu nie zniechęcić się. Najlepszym rozwiązaniem do domowych ćwiczeń będą hantle regulowane, których ciężar można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb.

Jakie powinno być tempo ćwiczeń?

Nie spiesz się za bardzo, ale także nie ociągaj podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Faza ekscentryczna i koncentryczna powinny trwać po 1 sekundzie bez żadnych przerw między nimi. Pamiętaj o dokładnym wykonywaniu ruchów zgodnie z techniką i skup się na każdym wykonywanym ćwiczeniu.

Kobieta ćwicząca zakroki na stepie z hantlami w rękach

Trening FBW z hantlami – jakie ćwiczenia wykonywać?

Istotny jest fakt, że podczas FBW trenowane są duże partie mięśniowe, a sam trening składa się w większości z ćwiczeń wielostawowych. Ma to na celu jak największe pobudzenie tkanki mięśniowej do wzrostu. Wśród najczęściej wykonywanych ćwiczeń w FBW znajdują się między innymi:

Martwy ciąg – to ćwiczenie angażuje między innymi mięśnie ud i pośladków. By poprawnie go wykonać, należy stanąć w lekkim rozkroku, trzymając hantelki w dłoniach wzdłuż ciała. Następnie pochylamy się do przodu, utrzymując plecy cały czas proste.

Wiosłowanie – oddziałuje na mięśnie grzbietu, mięśnie barków oraz bicepsy. Pochyl się lekko, trzymając hantelki w dłoniach, wyprostuj ramiona, a następnie przyciągaj obciążenie do siebie w kierunku biodra.

Przysiady – wpływają na mięśnie nóg. Złap hantelki oburącz i przyciągnij pionowo do klatki piersiowej, stań w rozkroku i z prostymi plecami uginaj kolana.

Wyciskanie – świetnie angażuje klatkę piersiową oraz mięśnie ramion. Połóż się na plecach, złap hantelki w dłonie, a nogi ugnij w kolanach. Następnie ugnij łokcie i wypychaj hantle nad głowę.

Wykroki – ćwiczenie wpływa na mięśnie dolnych partii ciała. Stań prosto, trzymając hantelki, a następnie ugnij nogę w kolanie tak, by nie wystawało za linię palców. Kolano nogi z tyłu nie może także dotykać w tym czasie podłoża.

Przykładowy plan treningowy z hantlami w domu

Zastanawiasz się, jak wprowadzić wszystkie powyższe zasady w życie i rozpocząć swoją przygodę z full body workout? Poniżej przedstawiamy rozpiskę, która może Ci w tym pomóc. Oto trening FBW z hantlami – plan:

Dzień pierwszy:

– Wyciskanie na ławce do ćwiczeń,
– Zakroki,
– Wiosłowanie hantelką,
– Deska.

Dzień drugi – odpoczynek.

Dzień trzeci:

– Przysiady,
– Martwy ciąg z hantlami,
– Uginanie ramion z hantlami,
– Podciąganie na drążku.

Dzień czwarty – odpoczynek.

Dzień piąty:

– Wykroki,
– Wyciskanie siedząc,
– Skłony boczne z obciążeniem,
– Martwy ciąg.

Trening o nazwie FBW możesz z powodzeniem wykonać w domu. Pamiętaj, by pilnować odpowiedniej techniki, a także z czasem zwiększyć ilość powtórzeń. FBW z hantelkami to świetny sposób na zwiększenie masy mięśniowej i poprawy własnego wyglądu oraz zdrowia bez konieczności wychodzenia z domu.

Przeczytaj także:

mężczyzna ćwiczący barki

Trening na barki - najlepsze ćwiczenia na barki w domu bez sprzętu

Najlepsze ćwiczenia na barki w domu. Jak wykonać trening w domu? Jak uniknąć kontuzji? Jak rozbudować mięśnie naramienne? Czy trzeba mieć hantle?

kobieta w stroju sportowym ćwicząca z hantlami

Jakie hantle na początek wybrać do domowej siłowni?

Potrzebne Ci hantle do Twojej domowej siłowni? Sprawdź, jakie hantle na początek wybrać, jak dobrać ciężar do potrzeb i możliwość.

kobiety i mężczyźni trenujący w odzieży fitness

Jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie - trening siłowy czy cardio?

Branża fitness podsuwa nam wiele pomysłów treningowych. Jaki rodzaj treningu wybrać dla siebie? W jaki sposób go wykonywać? Podpowiadamy!

Zawodnik sportów walki wykonujący trening siłowy na atlasie

Plan treningowy 4 razy w tygodniu: trening na masę i siłę

Przedstawiamy nasz przykładowy plan treningowy 4 dni w tygodniu. To odpowiedni trening na zwiększenie masy mięśniowej i zwiększenie siły.

Zawodnik sportów walki wykonujący trening siłowy na atlasie

Trening 5x5 – metoda treningowa na poprawę siły

Trening 5x5, czyli 5 serii po 5 powtórzeń ćwiczenia jest metodą treningową na podniesienie siły. Sprawdź, co możesz zyskać tym sposobem.