Kobieta w stroju sportowym podnosząca sztangę z ciężarem wykonująca trening góra dół

Trening góra dół – na czym polega? Przykładowy plan treningowy

Szukasz pomysłu na plan treningowy? Sprawdź trening góra dół i zwiększ masę mięśniową oraz siłę. Zobacz, jak trenować!

Plan treningowy góra dół to dobry sposób na zwiększenie masy mięśniowej i wytrzymałości. W jaki sposób ćwiczyć? Jak rozpisać dni treningowe? Które ćwiczenia będą najskuteczniejsze? Oto wskazówki, które pomogą Ci stworzyć skuteczny plan treningowy.

Na czym polega trening góra-dół?

Trening góra-dół to metoda podziału treningowego, w której ćwiczenia są podzielone na dwa dni: jeden skupia się na górnych partiach ciała (klatka piersiowa, plecy, barki, ramiona), a drugi na dolnych (nogi, pośladki, dolna część pleców). Pozwala to na efektywne zaangażowanie wszystkich grup mięśniowych z odpowiednią intensywnością. Zazwyczaj trening jest wykonywany cztery razy w tygodniu, na przemian między dniami góry i dołu, co daje każdej grupie mięśniowej około 72 godziny na regenerację. Dzięki temu systemowi treningowemu można łatwo dostosować objętość i intensywność ćwiczeń do swojego poziomu zaawansowania.

Mężczyzna wykonujący przysiad ze sztangą

Jakie mięśnie pracują podczas treningu? 

Podczas treningu góry pracują głównie mięśnie klatki piersiowej, pleców, barków oraz ramion. W szczególności angażowane są piersiowe większe (przy wyciskaniu sztangi lub hantli), najszersze grzbietu oraz równoległoboczne (podczas wiosłowania czy podciągania), a także naramienne (przy wyciskaniu nad głowę). Dodatkowo podczas treningu aktywowane są bicepsy i tricepsy. 

W dniu treningowym dołu, podczas ćwiczeń takich jak przysiady, wykroki, czy martwy ciąg, angażowane są mięśnie czworogłowe uda (przednia część uda), dwugłowe uda (tylna część uda) oraz mięśnie pośladkowe, które odgrywają dużą rolę w stabilizacji i zwiększaniu siły. Łydki pracują szczególnie w ćwiczeniach takich jak wspięcia na palce, a mięśnie stabilizujące, w tym dolna część pleców oraz mięśnie brzucha, pomagają w utrzymaniu równowagi podczas ruchów wielostawowych.

Kobieta w stroju sportowym trenująca na ławce z cieżarem

Jakie zalety oferuje plan treningowy góra-dół?

Plan treningowy góra dół umożliwia efektywne zaangażowanie wszystkich mięśni i daje odpowiedni czas na regenerację. Podział pozwala na lepsze skoncentrowanie się na danej partii podczas jednej sesji. Zaletą treningu jest także elastyczność. Plan treningowy może być łatwo dostosowany do różnych harmonogramów, w zależności od liczby dni, które chcesz poświęcić na trening siłowy. Taki układ minimalizuje także ryzyko przetrenowania oraz wspiera harmonijny rozwój sylwetki.

Dla kogo trening góra-dół? Masa i redukcja

Trening góra-dół przeznaczony jest dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych. Jeśli nie masz dużego doświadczenia na siłowni, lepiej najpierw wypróbuj inny plan treningowy, który odpowiednio Cię przygotuje, na przykład trening FBW. Ten jest bardzo obciążający i dla początkujących będzie nie tylko zbyt trudny, ale też może prowadzić do kontuzji. 

Przy jakich celach sprawdzi się trening góra dół? Redukcja to jeden z nich. Taki trening podtrzymuje masę mięśniową i pozwala na spalanie kalorii podczas każdej sesji, a tym samym redukcję tkanki tłuszczowej. W tym przypadku szczególnie ważna jest większa intensywność oraz dodanie elementów takich jak superserie czy krótsze przerwy między seriami, co zwiększa efektywność spalania kalorii.

Do tego też trening sprawdzi się do budowania poszczególnych partii mięśniowych. Pozwala na trenowanie każdej z nich dwa razy w tygodniu. Dzięki temu można zwiększyć objętość treningową i dostarczyć mięśniom odpowiedni bodziec do wzrostu.

Jak często ćwiczyć?

Najczęściej spotykanym i najprostszym zarazem podziałem dni treningowych jest:

– poniedziałek: góra,
– wtorek: dół,
– środa: wolne,
– czwartek: góra,
– piątek: dół,
– sobota i niedziela: wolne,

Oczywiście możesz zastosować inne rozwiązania, by dopasować pod siebie trening góra dół. 4 dni dla wielu osób może być zbyt intensywne lub mogą nie mieć czasu. Jeśli zdecydujesz się na trening góra dół 3 dni, to plan będzie wyglądał następująco:

– poniedziałek: góra,
– wtorek: wolne,
– środa: dół,
– czwartek: wolne
– piątek: góra
– sobota i niedziela: wolne.

W kolejnym tygodniu zmień kolejność i zacznij w poniedziałek od dołu, postępując analogicznie. Co, jeśli zależy Ci na tym, aby zorganizować trening góra dół 2 razy w tygodniu? W poniedziałek trenuj górę, a w czwartek dół.

Mężczyzna ćwiczący ramiona z hantlami

Ćwiczenia góra-dół

W przypadku treningów górnych partii mięśniowych, możesz zastosować takie ćwiczenia jak:

– wyciskanie sztangi na ławce poziomej,
– wiosłowanie sztangą,
– wyciskanie hantli nad głowę,
– podciąganie na drążku nachwytem,
– uginanie ramion z hantlami,
– uginanie przedramion ze sztangą,
– wyciskanie francuskie sztangi,
– pompki na poręczach do dipów,
– rozpiętki na ławce poziomej.

Trening dolnych partii ciała może obejmować:

– przysiady z ciężarem,
– martwy ciąg na prostych nogach,
– wykroki z hantlami,
– prostowanie/uginanie nóg na maszynie,
– wspięcia na palce stojąc,
– mostek biodrowy.

Trening góra dół – plan przykładowy

Jak ułożyć plan treningowy, aby był skuteczny? Zastanów się, ile dni w tygodniu chcesz trenować i dobierz odpowiednio serie i powtórzenia z obciążeniem do swoich możliwości. Pamiętaj też o rozgrzewce. Oto przykładowy trening rozpisany na 4 razy w tygodniu.

Poniedziałek (góra) – wyciskanie sztangi na ławce poziomej (4x8-10), podciąganie na drążku (3x6-8), wyciskanie hantli nad głowę (3x10-12) rozpiętki na ławce poziomej (3x10-12), uginanie ramion ze sztangą (3x10-12), wyciskanie francuskie sztangi (3x10-12).

Wtorek (dół) – przysiady ze sztangą (4x8-10), martwy ciąg na prostych nogach (3x8-10), wykroki z hantlami (3x10 na nogę), prostowanie nóg na maszynie (3x12-15), uginanie nóg na maszynie (3x12-15), wspięcia na palce stojąc (4x12-15).

Czwartek (góra) – wyciskanie hantli na ławce skośnej (4x8-10), wiosłowanie sztangielką jednorącz (3x8-10), unoszenie hantli bokiem (3x12-15), pompki na poręczach (3x8-10).

Piątek (dół) – martwy ciąg klasyczny (4x6-8), przysiady bułgarskie (3x10 na nogę), suwnica (3x10-12), uginanie nóg na maszynie (3x12-15), mostek (4x10-12), Wspięcia na palce stojąc z hantlami (4x12-15).

Wiesz już, na czym polega trening góra dół i jak z jego pomocą budować siłę i masę mięśniową oraz wspomóc utratę tkanki tłuszczowej. Pamiętaj o powyższych wskazówkach i wdrażając przykładowy schemat, na jednym treningu skupiaj się na górnych partiach mięśni, a w kolejnym na dolnych. Jeśli masz wątpliwości co do ćwiczeń i serii, nie wahaj się prosić o pomoc trenera personalnego. 

Przeczytaj także:

Kobieta próbująca zrobić muscle up na drążku

Muscle up – jak zrobić wejście siłowe na drążek? Trening

Muscle up to trudne ćwiczenie, które jest połączeniem podciagania i dipów, wymagające siły i techniki. Dowiedz się, jak wykonać wejście siłowe na drąż

Kobieta ćwicząca figury kalisteniki podciąganie na drążku

Kalistenika – figury, które warto znać, zaczynając street workout

Interesuje Cię kalistenika? Figury w street workout potrafią być bardzo widowiskowe. Jak je wykonywać? Od czego zaczynać? Oto lista!

Mężczyzna wykonujący trening hst siedzący na ławce do ćwiczeń z hantlami w rękach

Trening HST, czyli trening na masę mięśniową

Trening HST, czyli hypertrophy specific training, to metoda treningowa na przyrost masy mięśniowej. Sprawdź, kiedy się sprawdzi i jak ją wykonywać.

Mężczyzna wykonujący ćwiczenia akcesoryjne na ławce treningowej z hantlami

Ćwiczenia akcesoryjne, czyli pomocnicze – kiedy są niezbędne?

Chcesz wzmocnić mięśnie i poprawić słabe punkty? Dodaj do swojego planu treningowego ćwiczenia akcesoryjne (pomocnicze). Sprawdź, jak to zrobić.

Mężczyzna w stroju sportowym trenujący przysiad ze sztangą wg metody jima wendlera 5 3 1

Trening siłowy – trener Jim Wendler i trening na siłę 5 3 1

Trening siłowy metodą 5/3/1 wymyślił Jim Wendler. Zastanawiasz się, na czym polega ten system treningowy? Sprawdź, jak zwiększać masę mięśniową.