Palce wykonujące trening na chwytotablicy

Trening na chwytotablicy dla wspinaczy – wskazówki i metody

Chcesz nauczyć się wspinać? Wspinaczkowy trening na chwytotablicy będzie strzałem w dziesiątkę! Jaką metodę wybrać? Oto wskazówki dla wspinaczy.

Jesteś wspinaczem, który chciałby regularnie rozwijać swoją siłę palców, wytrzymałość oraz pewność siebie? Wypróbuj trening na chwytotablicy. Zwisy pomogą Ci przygotować ręce do wyprawy na skałki. Sprawdź, jakie metody warto wypróbować.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na chwytotablicy?

Ćwiczenia na chwytotablicy są niezbędnym elementem wspinaczkowego treningu, szczególnie dla osób, które chcą poprawić siłę palców, precyzję oraz zobaczyć progres wytrzymałościowy. Oto kilka zalet, jakie niosą ze sobą zwisy:

budowanie siły chwytu przez wzmacnianie specyficznych mięśni za nią odpowiedzialnych,
zwiększenie wytrzymałości palców i przedramion, dzięki czemu przygotowuje się je do dłuższych wspinaczek, a także wyzwań na skałkach czy ściance,
praca nad słabościami, dzięki możliwości wyboru różnych chwytów do trenowania,
poprawa techniki chwytu podczas wspinania, co wspiera efektywną wspinaczkę,
przygotowanie ścięgien i stawów, dzięki czemu są bardziej odporne na przeciążenia,
możliwość wykonania w domu – nie musisz wspinać się na skałki czy ściankę, by zachować regularność w trenowaniu siłowo na co dzień.
wzmocnienie kontroli ciała, dzięki temu, że trening na krawądkach czy dziurkach przekłada się na lepszą stabilność podczas wspinaczki, a także uczy aktywacji łopatek i poprawia koordynację ruchów,
przygotowanie do trudnych wspinaczek, dzięki zwiększonej sile i wytrzymałości chwytu.

Kobieta ćwicząca na chwytotablicy

Wspinaczka – trening palców. Metody

Pamiętaj, zanim zabierzesz się za chwytotablicę, by przeprowadzić porządną rozgrzewkę. Najpierw przez 5-10 minut trenuj ogólnie, by podnieść temperaturę ciała i pobudzić krążenie. Może to być trucht w miejscu, krążenia ramion i nadgarstków czy pajacyki. Następnie przejdź do rozciągania palców, otwierając szeroko dłonie, a następnie powoli zaciskając pięści. Możesz też wykonać kilka ćwiczeń na przedramiona. 

Metoda najmniejszej krawądki

Metoda ta została opracowana na podstawie badań Evy Lopez-Rivery i jest zalecana osobom, które rozpoczynają trening chwytu. Wspinaczka po parotygodniowych cyklach będzie zdecydowanie łatwiejsza, z uwagi na przyrost siły palców. Metoda ta dobrze także sprawdzi się jako przygotowanie do treningu z dodatkowym obciążeniem.

Potrzebna będzie chwytotablica z krawądkami i dziurkami w różnych rozmiarach. Sprawdź, na których chwytach możesz wisieć najdłużej około 15 sekund. W trakcie właściwego treningu zwis powinien zakończyć się kilka sekund przed odpadnięciem. Jak wygląda trening?

1. Zrób 12-sekundowy zwis na chwycie, na którym możesz maksymalnie wisieć 15 sekund.
2. Odpocznij 3 minuty.
3. Zrób cztery dodatkowe zwisy, jak w pierwszym punkcie. 
4. Odpocznij pięć minut, zanim przejdziesz do kolejnej serii pięciu zwisów. 

Mężczyzna trenujący na chwytotablicy

Trening wspinaczkowy na chwytotablicy – metoda maksymalnego obciążenia

Ta metoda zakłada używanie większych i wygodniejszych chwytów, ale z dodatkowym obciążeniem. Organizm będzie musiał podczas treningu zaadaptować się do zwiększonej wagi. Krawądki, które sprawdzą się do tego treningu, powinny wynosić 14 i 20 mm. Dzięki temu zminimalizujesz ból skóry i zmniejszysz obciążenie dalszych stawów w palcach. Wielkość obciążenia może wynosić między 10 kg a 50 kg, w przypadku zaawansowanych osób. Warto zainwestować w kamizelkę lub pasy z obciążeniem.

1. Zrób 10-sekundowy zwis na chwycie, na którym możesz wisieć maksymalnie 13 sekund. 
2. Odpocznij 3 minuty.
3. Zrób 4 dodatkowe zwisy, w prawie maksymalnym stopniu.
4. Odpocznij 5 minut. 
5. Skup się na treningu chwytu półotwartego i otwartego, osobno w każdej sesji. Pamiętaj, aby między nimi zrobić odpoczynek, by uniknąć kontuzji.

Metoda zwisów maksymalnych 7/53 – trening dla zaawansowanych wspinaczy

Ta metoda zwiększa intensywność treningu, ale pozwala oszczędzić mnóstwo czasu. Pozwala poprawić siłę maksymalną oraz moc aerobową. Jak wykonać taki trening wspinaczkowy?

1. Wykonaj 7-sekundowy zwis na chwycie, który możesz maksymalnie trzymać 10 sekund. Dobrze użyć 14-20 mm krawądek lub 20-30 mm dziurek na dwa palce. Dodaj też obciążenie.
2. Odpoczywaj 53 sekundy.
3. Zrób dwa kolejne zwisy.
4. Odpocznij 5 minut, zanim przejdziesz do kolejnej serii.

Zwisy przerywane – trening na chwytotablicy

Ta metoda przypomina prawdziwą wspinaczkę i sekwencję ruchów, jaka w jej trakcie występuje, w kontekście napinania i rozluźniania mięśni podczas łapania i puszczania chwytu. Wymaga ona dodatkowego obciążania oraz ogranicza serię do maksymalnie 1 minuty. Jak przeprowadzić ten wspinaczkowy trening na chwytotablicy? 

1. Wybierz 3-7 różnych rodzajów chwytów do treningu. Do otwartego i półotwartego jako dodatek możesz wybrać otwartą trójkę, dwójkę lewą czy szeroki i wąski ścisk. Początkujący mogą wykonać jeden zestaw interwałów z każdym chwytem, a zaawansowani do trzech.
2. Każdy zestaw to zwisy na wszystkich wybranych chwytach, wykonywanych w seriach. 
3. Wykonaj 6 powtórzeń zwisów na jednym chwycie przez 7 sekund, podzielonych 3-sekundowymi odpoczynkami. Każda seria powinna trwać około minuty.
4. Odpocznij 3 minuty i przejdź do kolejnego chwytu wspinaczkowego. 

Powyższe metody pomogą Ci zbudować silne palce i, wykonywane prawidłowo, nie powinny nieść ze sobą ryzyka kontuzji. Pamiętaj, aby dać organizmowi odpocząć po kolejnych seriach oraz regularnie wykonywać trening. Z pewnością szybko zauważysz efekty!

Przeczytaj także:

Mężczyzna w stroju wspinaczkowym uprawiający wspinaczkę sportową

Wspinaczka sportowa – konkurencja w igrzyskach olimpijskich

Wspinaczka sportowa to dyscyplina igrzysk olimpijskich. Rywalizacja wspinaczkowa odbywa się w obiektach zamkniętych. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Mężczyzna wspinający się w Himalajach

Wspinaczka dla dzieci – od jakiego wieku ścianka wspinaczkowa?

Czy wspinaczka dla dzieci na sztucznej ściance wspinaczkowej to dobry pomysł? Od jakiego wieku uczyć dziecko wspinać się na ściance?

mężczyzna w uprzęży wspinający się po ściance wspinaczkowej

Wspinaczka ściankowa - porady ⛰️ wskazówki, jak zacząć?

Sprawdź informacje i wskazówki dotyczące wspinaczki ściankowej ⛰️ Zobacz jak zacząć przygodę z tym sportem ???? Dowiedz się więcej

Kobieta w odzieży sportowej trenująca podciąganie na chwytotablicy

Jaka chwytotablica dla początkujących i zaawansowanych? Porady

Chcesz kupić chwytotablicę? Zastanawiasz się, jaka będzie najlepsza dla początkujących? Oto wskazówki, jaka chwytotablica sprawdzi się dla Ciebie.

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale trzymając linę wspinaczkową

Wspinaczka wielowyciągowa – czym jest i jak zacząć?

Czym jest wspinaczka wielowyciągowa? Jak się do niej przygotować i jaki sprzęt należy mieć, by się wspinać? Oto wskazówki dla wspinaczy.