dziewczyna w odzieży sportowej skacze na trampolinie

Trening na trampolinach – jakie ćwiczenia warto wziąć pod uwagę?

Trampolina to świetny sprzęt nie tylko do skakania rekreacyjnie, ale też do ćwiczenia. Można na niej uprawiać np. jumping fitness i spalić wiele kcal.

W dzisiejszych czasach nasze możliwości treningowe są większe niż kiedykolwiek. Każda osoba, która chce dodać do swojego dnia nieco aktywności fizycznej, może wybierać spośród dziesiątek różnych sprzętów. Jednym z ciekawszych narzędzi do ćwiczeń są trampoliny. Na jakie ćwiczenia na trampolinie warto zwrócić uwagę i dlaczego warto je wykonywać?

chłopiec w stroju sportowym skaczący na trampolinie

Rodzaje trampolin – na jakich można ćwiczyć?

Tak naprawdę do podstawowych ćwiczeń wystarczy nam nawet zwyczajna trampolina ogrodowa. Zwyczajne skakanie na niej to świetna forma treningu, która pozwala na spalenie zbędnych kilogramów. Do bardziej zaawansowanych ćwiczeń przystosowane są jednak specjalne trampoliny fitness, które posiadają specjalne uchwyty. 

Z reguły trampoliny fitness to dość niskie konstrukcje jednoosobowe, które charakteryzują się tym, że zapewniają dość skromne odbicie. Jest ono jednak nam niepotrzebne. Taki rodzaj trampoliny ma nam bowiem pozwalać na wygodne skakanie w domu. Dodatkowo taki sprzęt możemy wyposażyć w różne drążki i inne akcesoria, które wyraźnie pomogą w ćwiczeniach.

Ciekawe treningi na trampolinach

Osoby, które chcą rozpocząć treningi na trampolinach, mają naprawdę wiele możliwości do wyboru. Na przykład dla osób, które chcą spalić bardzo dużo kalorii, polecane są intensywne ćwiczenia wykorzystujące tak zwaną tabatę. Są to ćwiczenia interwałowe o dużej intensywności. Bardziej zaawansowane osoby mogą z kolei postawić na treningi z wykorzystaniem różnych dodatkowych sprzętów. Wszelkie hantle, piłki czy nawet sztangi potrafią znacząco utrudnić trening, ale też sprawić, iż będzie on znacznie bardziej efektywny. Zanim jednak zdecydujemy się na wdrożenie takich ćwiczeń do swojego planu treningowego, powinniśmy upewnić się, czy wytrzymamy takie obciążenia. Do tego stawy w dolnych kończynach powinny być w bardzo dobrym stanie. 

Na zupełnie inne treningi mogą też liczyć dzieci. W ich wypadku nie spotkamy oczywiście dużego obciążenia, a z kolei będą to ćwiczenia dużo bardziej rozwojowe. Mają one pomagać w zwiększeniu sprawności małego dziecka czy też jego koordynacji ruchowej i wzrokowej.

Bardzo popularne są również grupowe treningi nazywane często jumping fitness. Są to specjalne zajęcia z instruktorem, który kieruje całą grupę i w zależności od planu stopniowo zwiększa intensywność, czy też dba o jej odpowiednie utrzymanie. 

Dobrym wyborem dla osób, które zaczynają treningi, będzie rozpoczęcie ich na własną rękę. Na trampolinie można wtedy wykonywać podstawowe ćwiczenia, które równie dobrze robimy na sucho, lecz dodanie do nich trampoliny znacząco zwiększa ilość spalanych kalorii. Polecane ćwiczenia, które można wykonać na trampolinie to przysiady, bieg w miejscu, skoki z przyciąganiem kolan, pajacyki, skoki wysokie, skoki w przód, tył, bok, czy też skoki z dodatkiem ruchów rąk. Wybór jest naprawdę przeogromny i tylko od Ciebie zależy, na jakie się zdecydujesz.

Wady trenowania na trampolinach

Zastanówmy się jednak jakie są jednak wady i zalety takich ćwiczeń? Zacznijmy od wad i przeciwwskazań, które zdecydowanie trzeba wziąć pod uwagę, jeśli nie chcemy dobrze zaprzyjaźnić się z fizjoterapeutą. Wszelkiego rodzaju treningi na trampolinie są niezalecane dla kobiet w ciąży oraz do 6 miesięcy po porodzie. Zbyt intensywne i długotrwałe skakanie na trampolinie sprawia, że przeciążone są mięśnie dna miednicy, które u kobiet w ciąży już są osłabione. Konsekwencje zbyt intensywnych treningów mogą być poważne, gdyż mowa tu o zaburzonej pracy dna miednicy i mięśni głębokich, bólach bioder, a także problemach z nietrzymaniem moczu, stolca czy też gazów. W najgorszym wypadku można nawet zerwać więzadła podtrzymujące narządy w rejonie dna miednicy.

dziewczynka w różowej koszulce i szortach skacze na trampolinie

Przeciwwskazania do trenowania na trampolinach

Inne przeciwskazania, które trzeba wziąć pod uwagę przed skakaniem na trampolinie to na przykład astma. Skoki są również niezalecane w razie osteoporozy, niestabilnych połączeń stawowych, urazów kończyn dolnych, czy też chorób układu krążenia. Na skoki trzeba też uważać, gdy mamy jakiekolwiek zaburzenia równowagi. Ta jest w końcu niesamowicie potrzebna na trampolinie.

Nie zapominajmy też o jednej ważnej rzeczy. Niezależnie od tego, czy chcemy się na trampolinie odchudzać, czy też rozwijać swoje nogi i pośladki do treningu trzeba się dobrze przygotować. W tym celu powinniśmy wykonać dobrą rozgrzewkę, która pozwoli aktywować wszystkie najważniejsze partie mięśniowe. W ten sposób możemy rozwijać swoją sylwetkę, jednocześnie zmniejszając ryzyko nieprzyjemnych urazów. Treningi bez rozgrzania się mogą bowiem skutkować naciągniętymi, czy nawet naderwanymi mięśniami, bądź uszkodzeniami stawów.

Zalety trenowania na trampolinach

Oczywiście nie oznacza to, że wykonywanie ćwiczeń na trampolinach to bardzo niebezpieczna forma aktywności. Urazy pojawiają się głównie w momencie treningów o zbyt wysokiej intensywności, przez co wystarczy jedynie dobrze skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą i dobrać odpowiednią intensywność treningów. Odpowiednio zaplanowane treningi z wykorzystaniem trampoliny przede wszystkim korzystnie wpływają na nasz metabolizm, gdyż pozwalają spalić spore ilości kcal. Wszystko to dzięki temu, że skoki na trampolinie jednocześnie angażują naprawdę wiele partii mięśniowych.

Dodatkowo skacząc, rozwijamy swoją koordynację ruchowo-wzrokową. Możemy też liczyć na poprawę kondycji fizycznej i wydolności organizmu. Taki rodzaj wysiłku fizycznego pozwala też znacząco rozwinąć mięśnie kończyn dolnych, a także pośladków. Oprócz tego zapewniają nam po prostu satysfakcję i radość, gdyż w trakcie skakania wydzielane są endorfiny, które odpowiadają za te emocje. 

Nie zapominajmy o innej zalecie, jaką oferują treningi na trampolinach – dowolność. Tylko od nas zależy to, jakie ćwiczenia będziemy wykonywać i możemy decydować się na te, które najbardziej nam odpowiadają.

Trening jumping fitness

Właśnie nad treningami, tak zwanego jumping fitness, zdecydowanie warto się zastanowić i sprawdzić je, gdy szukamy ciekawej formy aktywności na trampolinie. Są to zajęcia cardio, w których można liczyć na szybką muzykę, dobry humor ze strony wszystkich uczestników i wzajemne rozwijanie swojego ciała. W trakcie takich zajęć wykonuje się takie ćwiczenia jak podskoki, pajacyki, bieg w miejscu, przysiady, skoki w przód, tył lub bok i wiele więcej ćwiczeń cardio. Pojawiają się też na przykład elementy krążenia ramion. 

Jest to nie tylko świetna forma zabawy, ale też doskonały trening. Osoby, które decydują się uprawiać jumping fitness, mogą liczyć na znaczący rozwój fizyczny ciała i wiele korzyści zdrowotnych.

Trening z wykorzystaniem trampolin to bardzo ciekawe urozmaicenie codziennych aktywności fizycznych. Warto jednak pamiętać, że ma on swoje wady i zalety. Przed udaniem się do pobliskiego parku trampolin lub na salę treningową, warto skonsultować się z lekarzem, żeby upewnić się, iż nie ma poważnych do tego przeciwwskazań.

Przeczytaj także

dziewczynka skacząca na trampolinie ogrodowej z siatką

Jaką trampolinę wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Trampolina to świetny dodatek do każdego ogrodu. Pozwala ona dzieciom i osobom starszym na zyskanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

dziewczynka skacząca na trampolinie ogrodowej

Jaka trampolina dla dzieci będzie najlepsza?

Trampolina ogrodowa to marzenie niejednego dziecka. . Jaka trampolina dla dzieci będzie jednak najlepsza? Jaki model wybrać ?

trampolina ogrodowa stojąca na trawie

Trampolina ogrodowa - jaka jest najlepsza i jaką wybrać? RANKING

Posiadanie ogrodu sprawia, że możemy w nim zamontować trampolinę. Jaka trampolina jest jednak najlepsza? Oto nasz ranking trampolin ogrodowych 2024.

kobieta wykonująca masaż pistoletem do masażu  siedząc na macie do ćwiczeń

Pistolet do masażu – jak używać? Czy warto go kupić?

Pistolet do masażu to niezwykle pomocne urządzenie, które przyda się nie tylko aktywnym fizycznie osobom. Czy wiesz, jak używać pistoletu do masażu?