mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący przysiady

Ćwiczenia na nogi w kalistenice - przysiady, podskoki

Co buduje kalistenika? Nogi także można wzmocnić poprzez trening siłowy, dzięki któremu zbudujesz imponującą masę mięśniową kończyn dolnych

Które partie mięśni pomoże ci dopracować kalistenika? Nogi są przez wiele osób pomijane. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wykorzystać masę własnego ciała do modelowania sylwetki.
Jak w większości dobrych planów treningowych, w przypadku kalisteniki nogi również są ważne. Dlaczego nie powinno się pomijać treningu tej partii ciała? Z artykułu poznasz lepiej ćwiczenia na nogi, w tym trening biegowy. Podpowiemy także, dlaczego warto trenować nogi i jak to robić w sposób prawidłowy, aby zbytnio nie obciążyć stawów.

Trening nóg w kalistenice - czy warto trenować mięśnie koniczyn?

Wiele osób unika treningu nóg jak ognia, co jest dobrze widoczne szczególnie latem. W tym okresie można zaobserwować wielu panów o szerokich barkach i rozbudowanej klatce piersiowej, którzy dolne kończyny mają nieproporcjonalnie szczupłe względem reszty ciała. Co daje trening nóg? Krągłe pośladki i imponujące mięśnie nóg to jedynie walory estetyczne. Należy pamiętać, że kończyny dolne to, obok kręgosłupa, filary podtrzymujące całe ciało. 

Przysiad to podstawowe ćwiczenie wzmacniające nogi

Przysiady to jedne z popularniejszych ćwiczeń wzmacniających nogi. Osoby trenujące na siłowni wykorzystują do tego sztangę, jednak zasady kalisteniki są jasne, jest to trening jedynie z wykorzystaniem własnej masy ciała jako obciążenie. Przysiady nie wydają się na pierwszy rzut oka ćwiczeniem skomplikowanym, ale należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Co ciekawe, w życiu codziennym przysiady wykonujesz wiele razy na przykład podczas korzystania z toalety czy siadania na krześle. 

Pozycja wyjściowa do prawidłowego wykonania tego ćwiczenia to nogi rozstawione na szerokość barków, ze stopami ustawionymi do siebie równolegle. Nim wykonasz pierwszy przysiad, dopilnuj, żeby twój kręgosłup ułożył się w pozycji neutralnej, a następnie wciągnij brzuch oraz pośladki, cofnij delikatnie biodra i ugnij nogi w kolanach. Podczas wykonywania określonej liczby powtórzeń cały czas pilnuj, żeby twój kręgosłup znajdował się w komfortowej i wygodnej pozycji.

mężczyzna trenujący kalistenikę na macie do ćwiczeń

Co można osiągnąć treningiem kalistenicznym?

Jak dobre efekty może dać kalistenika – nogi jak u kulturysty? Wiele osób uważa, że jedynie treningiem z obciążeniem można zbudować odpowiednią siłę i masę mięśniową nóg. Pytanie, czy przeciętnemu zjadaczowi chleba potrzebne do szczęścia są ogromne umięśnione uda, czy sprawne i wydajne kończyny. Jeśli interesuje cię ta druga opcja, to znaczy, że powinieneś wykonywać ćwiczenia kalisteniczne. Ucieszy cię z pewnością fakt, że w planie treningowym na nogi znajdą się różne rodzaje przysiadów. Niektóre z nich są niemożliwe do wykonania dla osób początkujących.

Różne rodzaje przysiadów

W treningu kalistenicznym uwzględniono różne rodzaje przysiadów o wyższym lub niższym poziomie trudności. Jednym z trudniejszych wariantów do wykonania jest przysiad kozacki. Ten rodzaj ćwiczenia kształtuje siłę, mobilność oraz równowagę. Pozycją wyjściową są szeroko rozstawione nogi, a twoim zadaniem będzie ugięcie na przemian lewej i prawej nogi do momentu, aż piętą dotkniesz pośladków.

Najlepszym ćwiczeniem nóg są przysiady, ale wśród ćwiczeń kalistenicznych znajdziesz metodę jego wykonywania, zarezerwowaną jedynie dla doświadczonych osób. Jest to niezwykle ciężki do wykonania przysiad na jednej nodze. Trening siłowy nóg podnosi ich wydolność i z łatwością dobierzesz rodzaj ćwiczeń do swoich możliwości. Inne popularne typy przysiadów to między innymi wykrok, wyskok, pistolet czy typ bułgarski.

Kalistenika – ćwiczenia na nogi

Większość ćwiczeń kalistenicznych angażuje mięśnie nóg. Podczas podciągania na drążku warto mieć ugięte nogi, ponieważ pracują wtedy dodatkowe mięśnie, podobnie w trakcie ćwiczeń z wykorzystaniem poręczy. Nawet wykonywanie pompek powoduje napięcie mięśni łydek i ud. Trening kalisteniczny jest bezpieczny dla zdrowia tylko wtedy, jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań medycznych, a ćwiczenia wykonujesz dokładnie i solidnie.

mężcyzna podciągający się na drążku

Co z nauką elementów statycznych?

Osoby trenujące elementy statyczne nie powinny zbytnio rozbudowywać tkanki mięśniowej swoich nóg, ponieważ rzeczywiście może to stanowić problem podczas wykonywania ćwiczeń. Dotyczy to jednak całego ciała. Zawodnicy specjalizujący się w figurach statycznych ważą zazwyczaj do siedemdziesięciu kilogramów. Im mniejsza masa ciała, tym mniej siły wymaga utrzymanie się w pożądanej pozycji.

Musisz jednak pamiętać, że trening kalisteniczny pomoże ci jedynie zachować ponadprzeciętnej sprawności i zwiększy wydolność. Bez wątpienia twoje mięśnie będą wyglądały imponująco ze względu na rzeźbę, ale raczej nie ma co liczyć, że treningiem kalistenicznym zbudujesz na nogach masę mięśniową niczym zawodnicy startujący w konkursach kulturystycznych.

W treningu kalisteniki nogi można wzmacniać na różne sposoby. Już wiesz, jakie jest zdanie ekspertów na temat trenowania kończyn dolnych. Jeśli wybrałeś ćwiczenia własną masą ciała, to z pewnością znajdziesz odpowiednie warianty aktywności. Pamiętaj o rozgrzewce i dostosowaniu liczby powtórzeń i serii do możliwości.

Przeczytaj także

mężczyzna w odzieży sportowej trenujący kalistenikę na poręczach

Kalistenika – ćwiczenia i efekty treningu

Co to jest kalistenika? Ćwiczenia wykonywane podczas tego treningu siłowego bazują na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Więcej w poradniku!

mężczyzna ćwiczący na poręczach treningowych

Ćwiczenia na barki w kalistenice - jak zaplanować trening?

Interesuje Cię kalistenika? Barki trzeba wytrenować. Oto zestaw ćwiczeń na naramienny układ mięśniowy z wykorzystaniem masy ciała.

mężczyzna w odzieży sportowej trenujący podciąganie

Trening kalisteniki dla średnio zaawansowanych 

W artykule wyjaśnimy, czym jest kalistenika. Trening dla średnio zaawansowanych w tej dyscyplinie jest bardzo efektywny. Sprawdź plan treningowy!

mężczyzna trenujący na drążku do podciągania

Kalistenika – jak zacząć? Plan treningowy dla początkujących

Kalistenika to trening, który wykorzystuje ciężar własnego ciała. Jak zacząć trenować? Sprawdź plan treningowy dla początkujących.