Młody piłkarz wykonujący trening siłowy podciąganie na drążku w domowej siłowni

Trening siłowy dla piłkarza – poznaj przykładowy plan treningowy na siłownię

Zastanawiasz się, czy piłkarz musi chodzić na siłownię? Sprawdź, jak wygląda trening siłowy dla piłkarza i dowiedz się, dlaczego jest ważny.

Piłka nożna to piękny i emocjonujący sport, który przyciąga rzesze oddanych fanów. To jednak także bardzo wymagająca dyscyplina, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne zawodników. Muszą stawać na wysokości zadania, by zdobyć swoje upragnione cele i nie zawieść oczekiwań kibiców. Czy trening siły w piłce nożnej jest ważny? Sprawdź, jakie ćwiczenia siłowe dla piłkarzy będą najlepsze, jakie korzyści niesie ćwiczenie siły i o czym należy pamiętać podczas treningu na siłowni dla piłkarza.

Trening siłowy w piłce nożnej – czy zawodnicy powinni chodzić na siłownię?

Z reguły mecze futbolowe kojarzą nam się z zawodnikami biegającymi po boisku przez 90 minut. Przez ten czas wykonują podania, muszą myśleć, jak przechytrzyć przeciwnika, bronią swojej bramki piłkarskiej i atakują bramkę przeciwną. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że rozegranie spotkania piłkarskiego to naprawdę wyczerpujące fizycznie wyzwanie. By móc sprostać zadaniu w stu procentach, zawodnicy muszą się do tego długo i intensywnie przygotowywać.

Wbrew pozorom to nie tylko przygotowanie stricte piłkarskie. Dużą i ważną rolę w całym procesie przygotowawczym odgrywa także trening siłowy. Czy więc gracze powinni chadzać na siłownię? Owszem, przygotowanie siłowe jest kluczowe i stanowi obowiązkowe uzupełnienie całego treningu piłkarskiego. 

Niech nie będzie to jednak mylące – zawodnikom futbolowym nie zależy na budowaniu sylwetki wprost z magazynów kulturystycznych. To wręcz mogłoby negatywnie wpłynąć na ich skuteczność na murawie. Jednak odpowiednio rozplanowane ćwiczenia na siłowni dla piłkarzy mogą znacznie przyłożyć się do osiągnięcia sukcesu przez całą drużynę.

Mężczyzna podnoszący sztangę z ciężarami leżący na ławeczce

Trening siłowy dla piłkarza – korzyści

Skoro trening siłowy piłki nożnej jest tak istotny, co właściwie może dać zawodnikom? Otóż trening piłkarski na siłowni:

Poprawia wytrzymałość mięśniową – dzięki treningom na siłowni zawodnicy mają więcej siły, by przez cały czas trwania meczu pozostawać w jak najlepszej dyspozycji fizycznej. Przekłada się to także na późniejszą szybszą regenerację.

Zwiększa dynamikę ciała – szybkość to nieoceniona cecha na murawie. Dzięki ćwiczeniu siły gracze mogą poruszać się o wiele dynamiczniej, co często zaważa na wygranej.

Usprawnia mobilność – możliwość szybkich zwrotów, zmiany kierunku biegu czy tak zwane „kiwanie” przeciwnika wymaga sporej kontroli nad ciałem, którą również można trenować podczas ćwiczeń na siłowni.

Minimalizuje ryzyko kontuzji – choć piękny, futbol jest też niezwykle kontuzjogenny. Najczęściej cierpią kończyny dolne: uszkodzenia ścięgien czy naderwanie mięśni ud lub łydek zdarza się niestety często. Jednak dzięki regularnym wizytom na siłowni, można usprawnić mięśnie i jednocześnie zmniejszyć ryzyko powstania urazów.

Przyczynia się do wzmacniania masy mięśniowej – mięśnie to siła, a siła jest niezbędna podczas trudnych i wymagających starć z przeciwnikiem.

Poprawia koordynację ruchową i równowagę – idealne prowadzenie piłki nożnej i dynamiczne poruszanie się po murawie jest nie tylko spektakularne i przyjemne dla oka kibiców, ale także niezwykle ważne dla wyprowadzania skutecznych akcji oraz celnych strzałów na przeciwną bramkę.

Mężczyzna wykonujący plank na podłodze w domu

Ćwiczenia siłowe dla zawodników futbolowych – jak trenować? Na to zwróć uwagę!

Trening piłkarza na siłowni różni się nieco od ćwiczeń wykonywanych na przykład przez kulturystów czy miłośników siłowni. Różnica wynika z celu, którym nie jest budowa znacznej masy mięśniowej, a wypracowanie odpowiedniej wytrzymałości mięśni, dynamiki ciała i sprawności motorycznej. W związku z tym warto wiedzieć o kilku ważnych zasadach rządzących treningami na siłowni dla piłkarza. 

Istotna w tym przypadku będzie częstotliwość treningów. Muszą być one odpowiednio zgrane z pozostałymi elementami treningowymi. Przyjmuje się, że optymalną liczbą wizyt na siłowni będzie 2-3 razy w tygodniu. W przypadku okresu przygotowawczego liczba ta może się zwiększać, podobnie jak w sytuacji, gdy zawodnik wraca do pełni zdrowia po przebytej kontuzji. Jest to więc kwestia indywidualna, jednak należy pamiętać, by nie dać się ponieść i nie przesadzić z częstotliwością wizyt na siłowni.

Kolejna ważna kwestia to metody treningowe, które zawodnicy futbolu powinni wprowadzić do swoich treningów. Warto zastanowić się między innymi nad:

treningiem FBW, czyli full body workout – ta metoda polega na angażowaniu w trening całego ciała poprzez aktywację głównych grup mięśniowych. Ćwiczenia wielostawowe, z których składa się FBW, przykładają się do poprawy wytrzymałości gracza, a także poprawiają komunikację mięśni z układem nerwowym.

treningiem obwodowym – czyli wykonywanie serii ćwiczeń z małymi przerwami pomiędzy kolejnymi seriami. Wpływa nie tylko na wytrzymałość, ale też poprawia wydolność tlenową zawodnika, dzięki czemu mniej męczy się podczas rozgrywki.

treningiem hipertrofii – to metoda, która ma na celu zwiększanie objętości masy mięśniowej, dzięki czemu staje się bardziej wytrzymała i silniejsza. Dzięki treningowi hipertrofii, na przykład mięśni nóg, spada ryzyko powstania kontuzji.

treningiem kompleksowym – to metoda, która wszechstronnie wpływa na rozwój ciała. Łączy w sobie różne elementy treningowe, dlatego też jest bardziej efektywna. Ponadto wpływa na rozwój koordynacji ruchowej, dynamiki oraz siły mięśni.

Przykładowy plan treningowy

Można wykonywać trening siłowy dla piłkarza w domu oraz na siłowni czy w plenerze – zależnie od preferencji i możliwości. By jednak był skuteczny, powinien być przede wszystkim odpowiednio zaplanowany. Poniżej przedstawiamy przykładowy trening na siłę dla zawodników futbolu.

1.`Martwy ciąg ze sztangą z obciążeniem
2. Przysiady ze sztangą
3. Podciąganie na
drążku
4. Wskoki na skrzynię
5. Rzucanie piłką w ścianę
6. Skłony boczne


Każde ćwiczenie wykonuj w około 3 seriach. Liczba powtórzeń będzie zależna od Twoich predyspozycji. Zacznij od 5 powtórzeń, a gdy będziesz robić je już bez kłopotu, zwiększaj ich liczbę. W serii możesz wykonać nawet 10 powtórzeń danego ćwiczenia. W przypadku takich ćwiczeń jak wskoki czy rzucanie o ścianę postaraj się wykonywać je przez około minutę bez przerwy. Powyższy zestaw ćwiczeń wykonuj 2-3 razy w tygodniu. Nie zapomnij o przerwie między treningami, która zapewni odpowiednią regenerację mięśni.

Ćwiczenia siłowe to obowiązkowy element przygotowania zawodnika futbolu. Trening siłowy może poprawić istotne elementy gry, jak na przykład dynamika, szybkość, siła i zwinność. Gwarantuje wzmocnienie mięśni, zwiększenie zakresu ruchów i świetnie przygotowuje do starć na murawie.

Przeczytaj także:

Piłkarz kopiący piłkę w ochraniaczach na golenie by zapobiec kontuzji

Najczęstsze kontuzje w piłce nożnej wśród piłkarzy

Piłka nożna to sport kontaktowy, w którym piłkarze są narażeni na kontuzje. Które urazy są wśród nich najczęstsze i jak mogą im zapobiec?

chłopcy w ciepłych ubraniach piłkarskich trenujący piłkę nożną zimą na boisku

Piłka nożna zimą – jak przygotować się na trening piłkarski w zimie?

Trening piłkarski zimą wymaga odpowiedniego przygotowania. Jego częścią będzie odpowiedni zimowy strój piłkarski. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

drużyna gra w pikę nożną na boisku

Najlepsze pomysły na prezent dla piłkarza lub miłośnika piłki nożnej

Szukasz pomysłu na prezent dla osoby zainteresowanej piłką nożną? Postaw na personalizację! Jaki prezent dla piłkarza będzie najlepszy? Sprawdź!

chłopcy stojący na murawie w strojach piłkarskich

Piłka nożna dla dzieci - jakie korzyści przynosi?

Piłka nożna dla dzieci ⭐ Sprawdź, jakie korzyści przynoszą zajęcia z piłki nożnej dla dzieci ⭐ Zadbaj o rozwój piłkarski dziecka

osoba biegnąca z piłką nożną

Dlaczego piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie?

Piłka nożna to bez wątpienia najbardziej popularny sport na świecie. Co stoi za fenomenem tego sportu? Dlaczego jest on tak uwielbiany?