Zawodnik sportów walki wykonujący trening siłowy na atlasie

Trening siłowy w sportach walki – jak ułożyć plan treningowy?

Jakie znaczenie ma trening siłowy w sportach walki? W jaki sposób zawodnik powinien ułożyć własny plan treningowy? Sprawdź w naszym artykule!

MMA to sport, który wymaga od sportowca bardzo dużej wszechstronności. W oktagonie na końcowy sukces składa się wiele składowych. Zawodnik musi odznaczać się dobrą techniką, zwinnością, szybkością, wydolnością, a także siłą. Ta ostatnia jest wypracowywana poprzez trening siłowy. Z tego powodu część treningów w sportach walki powinna skupiać się właśnie na nim. Trening siłowy pod sztuki walki – co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

Trening siłowy w sportach walki – jakie ma znaczenie?

Trening siłowy odgrywa bardzo ważną rolę w przygotowaniach do walk MMA. Wynika to z samego charakteru tego sportu, który w dużym stopniu opiera się na sile ciosów. Powodów, dla których warto praktykować ten rodzaj treningu, jest jednak o wiele więcej. Jeżeli jesteś osobą trenującą MMA, powinieneś zdawać sobie sprawę, jakie znaczenie ma trening siłowy w sportach walki. Oto najważniejsze powody:

1. Zwiększenie ogólnej siły. MMA to sport o bardzo dużym repertuarze możliwych chwytów. Ogólna siła mięśni ma bezpośrednie przełożenie na takie elementy walki jak uderzenia, kopnięcia, zakładanie dźwigni czy kontrolę nad przeciwnikiem w parterze. Można pokusić się o stwierdzenie, że im silniejszy zawodnik, tym większa przewaga. Z tego powodu trening siły to jeden z kluczowych elementów treningu w mieszanych sztukach walki.

2. Poprawa wytrzymałości mięśniowej. Trening z obciążeniem rozwija nie tylko siłę, ale także wytrzymałość mięśni. Jest ona niezbędna, aby utrzymać intensywność walki przez cały czas trwania rundy, a nawet całego pojedynku. Trzeba pamiętać, że zmęczenie mięśni prowadzi do spadku efektywności w walce, braku precyzji ciosów, a także zwiększa podatność na kontuzje.

3. Zwiększenie mocy zadawanych ciosów. Na moc uderzeń w MMA składają się dwa elementy: siła oraz szybkość. W przypadku mieszanych sztuk walki wyprowadzenie mocnego ciosu lub szybkie sprowadzenie przeciwnika do parteru mogą być kluczowe w kontekście zwycięstwa. Trening siłowy rozwija zdolność do generowania dużej mocy w krótkim czasie, co może okazać się kluczowe w trakcie walki.

4. Poprawa stabilności i kontroli nad ciałem. MMA to bardzo dynamiczny sport. Wymaga on umiejętności zachowywania równowagi, a także doskonałej kontroli nad własnym ciałem. Trening siłowy (a konkretnie ćwiczenia wspomagające mięśnie stabilizujące) jest pomocny w kontekście lepszego kontrolowania swojego ciała. Ma to ogromne znaczenie zarówno podczas walki w stójce, jak i w parterze.

5. Zapobieganie kontuzjom. Jednym z najważniejszych następstw treningu siłowego jest wzmocnienie mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Każdy z tych elementów ludzkiego ciała jest podczas walki wystawiany na ogromne przeciążenia. Dzięki treningowi z obciążeniem wzmacniamy te struktury, co zmniejsza ryzyko odniesienia kontuzji podczas treningów, jak i samych pojedynków.

Mężczyzna trenujący nogi na siłowni

Sztuki walki a trening na siłowni – czy ćwiczenia z obciążeniem powinny być priorytetem?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że trening siłowy ma bardzo duże znaczenie w treningu MMA. Ale czy jest on kluczowy? Choć ćwiczenia obciążeniem są ważne w kontekście sukcesu w oktagonie, to trzeba pamiętać, że są tylko elementem większej całości. Na trening MMA składa się jeszcze wiele innych umiejętności, które przekładają się na dobre przygotowanie zawodnika do walki.

W tym sporcie ogromne znaczenie ma również zwinność, szybkość, technika i wytrzymałość. Z tego powodu trening siłowy powinien być traktowany jako uzupełnienie, element składowy. Chcąc być wszechstronnie przygotowanym zawodnikiem, równie dużo czasu warto poświęcić na trening kondycyjny, doskonalenie techniki, a także pracę nad dynamiką oraz wytrzymałością.

Sporty walki a trening siłowy – jakie ćwiczenia warto stosować?

Lista ćwiczeń siłowych, które mogą pomóc w treningu MMA, jest naprawdę długa. W momencie, kiedy mamy wiedzę, które partie mięśniowe są najważniejsze, możemy dowolnie rotować ćwiczeniami na każdą z nich. W kontekście mieszanych sztuk walki warto jednak stosować na głównie ćwiczenia wielostawowe, czyli takie, które angażują kilka grup mięśni jednocześnie. Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych ćwiczeń, które warto wdrożyć, komponując trening pod sporty walki:

1. Wiosłowanie sztangą. Jest to jedno z popularniejszych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni grzbietu. Pracują jednak przy nim także ramiona oraz przedramiona. Mocny grzbiet jest niezbędny w MMA między innymi do utrzymywania kontroli nad przeciwnikiem w klinczu oraz parterze. Wiosłowanie wpływa również na budowanie siły maksymalnej chwytu, co znajduje zastosowanie przy duszeniu i zakładaniu dźwigni.

2. Przysiad ze sztangą. Sztangę można również wykorzystać do wzmocnienia dolnych partii ciała. Przysiad ze sztangą wzmacnia mięśnie czworogłowe ud, mięśnie pośladkowe, przywodziciele, a także łydki. Taki trening będzie miał bezpośrednie przełożenie na wytrzymałość nóg oraz dynamikę i siłę kopnięć. Silne kończyny to także większa mobilność, stabilność oraz zdolność utrzymywania równowagi.

3. Podciąganie na drążku. Zamieniamy sztangę na drążek do podciągania, a także wracamy do pracy nad górnymi partiami ciała. Podciąganie na drążku to potężne wzmocnienie dla mięśni pleców, ramion oraz przedramion. Silny korpus to podstawa podczas walki. Cała technika chwytów, duszeń, a także utrzymywanie przeciwnika w parterze są możliwe dzięki silnym górnym partiom ciała.

4. Wznosy ramion na boki. To ćwiczenie jest wykonywane z pomocą hantli. Koncentruje się ono na rozwijaniu siły mięśni naramiennych, szczególnie ich bocznych aktonów. Trening barków również ma duże znaczenia dla stawania się lepszym zawodnikiem mieszanych sztuk walki. Silne barki umożliwiają zadawanie mocniejszych ciosów, pomagają w stabilizacji ciała podczas obrony, a także utrzymują ramiona w górze podczas długich wymian uderzeń.

5. Rzuty piłką lekarską w ziemię. To bardzo dynamiczne ćwiczenie, które rozwija eksplozywną moc górnych partii ciała. Oprócz tego poprawia także koordynację ruchową i kondycję. Podczas walki może się to przełożyć na moc i szybkość ciosów, a także zdolność do generowania większej siły. Ćwiczenie to można także potraktować jako imitację rzutów przeciwnikiem o matę.

Mężczyźni witający się przed treningiem na sali treningowej w strojach sportowych

Plan treningowy dla fightera – jak go ułożyć?

Przedstawione wyżej ćwiczenia są oczywiście tylko przykładem. Plan treningowy pod sporty walki powinien być układany indywidualnie, uwzględniając potrzeby konkretnego zawodnika. Zestaw treningowy można z powodzeniem ułożyć sobie samodzielnie. Wcześniej trzeba jednak znać kilka najważniejszych zasad, którymi warto się kierować. Jak planować trening siłowy w MMA?

Co jest ważne w sportach walki pod kątem treningu mocy?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że typowy trening na siłowni dla zawodników sportów walki różni się od tego dla kulturystów. Jest to spowodowane faktem, że cele fightera są odmienne od tych, które stawia przed sobą osoba, które zależy na budowaniu masy mięśniowej. W treningach sportów walki na siłowni znaczenia mają trzy zasadnicze elementy.

Pierwszym z nich jest siła eksplozywna. To właśnie dzięki niej możliwe jest wyprowadzanie silniejszych uderzeń podczas walki. Drugim celem podczas treningu siłowego zawodnika MMA jest wypracowanie dynamiki. Ma ona bezpośrednie przełożenie na lepsze poruszanie się w ringu. Ostatnim priorytetem jest trenowanie wytrzymałości mięśniowej. To właśnie dzięki niej sportowiec jest w stanie utrzymać parametry siłowe przez całą walkę.

Czym powinien charakteryzować się treningu siłowy pod sporty walki?

Cechą charakterystyczną treningu w sportach walki na siłowni jest duża intensywność pod kątem zagęszczenia ćwiczeń. W praktyce oznacza to, że poszczególne ćwiczenia wykonywane są tuż po sobie. Często można się spotkać z łączeniem serii w stacje. W ten sposób trening zaczyna przypominać interwał, który buduje poziom siły mięśniowej, a także wytrzymałość. Zdecydowanie lepszym wyborem jest FBW, czyli full body workout.

Trening siłowy w kontekście sportów walki jest oparty o ćwiczenia wielostawowe. Co do zasady fighterzy używają mniejszych obciążeń, ale jednocześnie większego zakresu powtórzeń. Nierzadko poszczególne serie są wykonywane na czas. Taki sposób trenowania jest nakierowany na zwiększenie wytrzymałości mięśni. Nie oznacza to jednak, że sportowiec nie może trenować z większym ciężarem.

Sztanga z obciążeniem leżąca na podłodze

Na jakich partiach mięśniowych powinny skupiać się ćwiczenia pod sporty walki?

MMA to sport, który angażuje całe ciało. Ma to swoje odzwierciedlenie w treningu siłowym, który również powinien obejmować kompleksowo wszystkie partie mięśniowe. Warto jednak wyróżnić kilka mięśni, których sprawność i siła ma kluczowe znaczenie w kontekście walk MMA. Na których partiach szczególnie powinien skupiać się trening siłowy dla zawodnika mieszanych sztuk walki?

Podstawą treningu na siłowni powinno być wzmacnianie core, ramion oraz barków. Te trzy partie mięśniowe są niezwykle ważne, ponieważ pracują przez całą walkę. MMA jest również dyscypliną, gdzie bardzo duże znaczenie odgrywa rotacja. Z tego powodu warto przywiązywać uwagę do ćwiczeń na mięśnie brzucha i mięśnie głębokie.

Inną niezwykle ważną partią mięśniową, nad którą warto popracować na siłowni, są mięśnie grzbietu, czyli po prostu plecy. Mają one bardzo duże znaczenie podczas wyprowadzania ciosów. Pewną część treningu siłowego należy także przeznaczyć na trening mięśni nóg. To właśnie one odpowiadają za sprawne poruszanie się po ringu, a także siłę kopnięć.

Rozwój w MMA poprzez trening siłowy? Trenuj razem z akcesoriami z Decathlon!

Na trening MMA składa się dużo elementów. Zawodnik musi być wszechstronnie przygotowany do walki, charakteryzując się zwinnością, szybkością, dynamiką, cechami motorycznymi oraz umiejętnościami technicznymi na wysokim poziomie. Jedną ze składowych jest również siła, którą wypracowuje się poprzez trening oporowy. Można go przeprowadzić na siłowni lub w domu. 

Jeśli chcesz się wyposażyć w potrzebne akcesoria, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Decathlon. Znajdziesz u na rękawice, worki bokserskie, stroje na siłownie, hantle oraz wiele innych. Wszystkie te akcesoria i sprzęty pomogą Ci stać się jeszcze lepszym zawodnikiem i wypracować formę startową!

Przeczytaj także:

Kobieta w rękawicach bokserskich wykonująca trening mma w domu

Trening MMA w domu – jak trenować sporty walki w domu?

MMA to obecnie jeden z najpopularniejszych sportów walki. Trening MMA w domu – jak zacząć trenować mieszane sztuki walki w domu? Podpowiadamy!

mężczyzna wkładający ochraniacz na zęby do trenowania boksu

Ochraniacz na zęby – jak dopasować? Poradnik

Dla osób trenujących sporty walki ochraniacz na zęby jest niezbędny, by chronić szczękę. Jaki wybrać? Co sprawdzić? Oto wskazówki.

Trening siłowy pod sporty walki – plan treningowy, ćwiczenia

Trening siłowy pod sporty walki – plan treningowy, ćwiczenia

Trening siłowy pod sporty walki może poprawić wyniki zawodników. Sprawdź plan treningowy na siłownię, który wspomaga budowanie siły. Jak trenować?

kobieta wyciągająca z ust ochraniacz bokserski na zęby

Jak dopasować ochraniacz na zęby? Dlaczego to takie ważne? Poradnik

Ochraniacz na zęby przeznaczony jest dla osób trenujących sporty walki. Jak wybrać odpowiedni model i jak go formować?

kobieta siedząca po ścianą w kimonie do trenowania sztuki walki

Sztuki walki dla początkujących - co wybrać i od czego zacząć?

Sporty walki wpływają pozytywnie zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychikę. Dowiedz się od czego zacząć przygodę ze sztukami walki!