Trening siłowy w sportach walki – jakie ma znaczenie?
Trening siłowy odgrywa bardzo ważną rolę w przygotowaniach do walk MMA. Wynika to z samego charakteru tego sportu, który w dużym stopniu opiera się na sile ciosów. Powodów, dla których warto praktykować ten rodzaj treningu, jest jednak o wiele więcej. Jeżeli jesteś osobą trenującą MMA, powinieneś zdawać sobie sprawę, jakie znaczenie ma trening siłowy w sportach walki. Oto najważniejsze powody:
1. Zwiększenie ogólnej siły. MMA to sport o bardzo dużym repertuarze możliwych chwytów. Ogólna siła mięśni ma bezpośrednie przełożenie na takie elementy walki jak uderzenia, kopnięcia, zakładanie dźwigni czy kontrolę nad przeciwnikiem w parterze. Można pokusić się o stwierdzenie, że im silniejszy zawodnik, tym większa przewaga. Z tego powodu trening siły to jeden z kluczowych elementów treningu w mieszanych sztukach walki.
2. Poprawa wytrzymałości mięśniowej. Trening z obciążeniem rozwija nie tylko siłę, ale także wytrzymałość mięśni. Jest ona niezbędna, aby utrzymać intensywność walki przez cały czas trwania rundy, a nawet całego pojedynku. Trzeba pamiętać, że zmęczenie mięśni prowadzi do spadku efektywności w walce, braku precyzji ciosów, a także zwiększa podatność na kontuzje.
3. Zwiększenie mocy zadawanych ciosów. Na moc uderzeń w MMA składają się dwa elementy: siła oraz szybkość. W przypadku mieszanych sztuk walki wyprowadzenie mocnego ciosu lub szybkie sprowadzenie przeciwnika do parteru mogą być kluczowe w kontekście zwycięstwa. Trening siłowy rozwija zdolność do generowania dużej mocy w krótkim czasie, co może okazać się kluczowe w trakcie walki.
4. Poprawa stabilności i kontroli nad ciałem. MMA to bardzo dynamiczny sport. Wymaga on umiejętności zachowywania równowagi, a także doskonałej kontroli nad własnym ciałem. Trening siłowy (a konkretnie ćwiczenia wspomagające mięśnie stabilizujące) jest pomocny w kontekście lepszego kontrolowania swojego ciała. Ma to ogromne znaczenie zarówno podczas walki w stójce, jak i w parterze.
5. Zapobieganie kontuzjom. Jednym z najważniejszych następstw treningu siłowego jest wzmocnienie mięśni, ścięgien oraz więzadeł. Każdy z tych elementów ludzkiego ciała jest podczas walki wystawiany na ogromne przeciążenia. Dzięki treningowi z obciążeniem wzmacniamy te struktury, co zmniejsza ryzyko odniesienia kontuzji podczas treningów, jak i samych pojedynków.