Mężczyzna robiący trening wojskowy w domu

Trening wojskowy w domu – militarny plan treningowy

Trening wojskowy w domu – ogólnorozwojowy trening komandosa. Czy nadaje się tylko dla przyszłego żołnierza? Poznaj ćwiczenia wojskowe.

Znudziły Cię stale te same ćwiczenia wykonywane na siłowni? Sprawdź, czym jest trening wojskowy! W domu możesz również wykonywać jego elementy, o ile dysponujesz odpowiednią kondycją i siłą.

Na czym polega trening żołnierza?

Trening wojskowy przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które chcą w przyszłości zostać żołnierzami. Nazywany jest czasami treningiem przygotowawczym właśnie z tego powodu. Jest to trening ogólnorozwojowy, który łączy w sobie:

– trening biegowy,
– trening siłowy,
– trening terenowy,
– trening interwałowy,
– trening walki z elementami boksu,
– trening strzelecki,
– trening sprawności,
– trening wytrzymałości.

Jak widzisz, jest to bardzo rozbudowana i ekstremalna forma aktywności, zwłaszcza dla osoby początkującej. Taki trening komandosa przechodzą między innymi osoby w jednostkach specjalnych.

Kobieta robiąca przysiady z wyskokiem

Dla kogo przygotowany jest trening wojskowy?

Trening wojskowy to wymagająca aktywność, w związku z czym zazwyczaj wykonują go osoby:

– szykujące się na pójście do wojska,
– będące częścią sił specjalnych,
– zaawansowane w innych treningach, chcące spróbować nowej formy ćwiczeń.

Czy można wykonywać trening wojskowy dla początkujących?
Czy coś takiego w ogóle istnieje? W zasadzie tak, bo wszystkie ćwiczenia można wykonywać w łatwiejszej wersji na przykład z mniejszą liczbą powtórzeń albo bez obciążenia w formie kamizelki obciążeniowej. Cały trening wojskowy w domu przypomina połączenie kalisteniki i crossfitu w bardzo wymagającej wersji.

Trening wojskowy w domu – plan treningowy

Plan treningu wojskowego w domu powinien obejmować rozmaite ćwiczenia, które pozwalają na ogólny rozwój ciała. Nie ma jednego rodzaju treningu – jest ich przynajmniej kilka. Oto przybliżone plany treningowe dla nich.

Trening Spartakusa

Treningiem Spartakusa nazywa się trening, którego zadaniem jest wzmocnienie siły i wydolności. Zwiększa on masę mięśniową i pomaga pozbyć się tkanki tłuszczowej. Jest to trening obwodowy, który wykonuje się średnio w 3 seriach, z maksymalnie 2 minutami odpoczynku między każdą z nich. Należą do niego takie ćwiczenia jak:

– przysiad z kettlebellem,
– wspinaczka pozioma z podporem przodem,
– T-pompki,
– wykroki – boczne, ze skrętem tułowia i z podskokiem,
– wiosłowanie hantlami w opadzie,
– pompki z hantlami,
– wyciskanie hantli nad głowę.

Każde z ćwiczeń powtarza się zwykle przez minutę – nie określa się tutaj liczby powtórzeń, bo wykonuje się ich tyle, ile się zdoła w tym czasie.

Trening interwałowy z elementami biegu

Długie bieganie pozwalają budować kondycję i wytrzymałość, a także zwiększają możliwości związane z intensywnym wysiłkiem organizmu. Taki trening nie powinien trwać dłużej niż 5-6 minut, jeśli chodzi o jedną sesję. W sumie warto ćwiczyć około 10-15 minut, robiąc w tym czasie dwie sesje i około dwuminutowy odpoczynek.

Interwały polegają na wykonywaniu na zmianę ćwiczeń, które wymagają utrzymania średniego oraz wysokiego tętna, przy granicy tętna maksymalnego. Z tego powodu poszczególne ćwiczenia się przeplata. Z zasady intensywna aktywność trwa około 3-4 razy krócej niż ta umiarkowana, na przykład 10 sekund do 30 lub 40 sekund. W skład treningu wchodzą:

– wspinaczka pozioma w podporze przodem,
– czołganie w pozycji plank,
– pompki z podtrzymaniem,
– spacery w przysiadzie,
– burpees.

To jeśli chodzi o umiarkowaną aktywność. W wysokim tętnie warto na przykład biegać w miejscu, co gwarantuje odpowiednią intensywność ćwiczeń.

Kobieta robiąca deskę w podporze

Trening komandosa – plan ćwiczeń

Trening komandosa zwykle obejmuje ćwiczenia kalisteniczne i łączy je z biegami, budowaniem mięśni ramion, bicepsów i brzucha. Dba też o mięśnie szkieletowe, odpowiedzialne za core organizmu. Wykonuje się go w 2-4 obwodach z dwuminutowymi przerwami pomiędzy. Każde ćwiczenie powtarza się po od 4 do 20 razy. Oto przykładowe treningi:

– podciąganie na drążku,
– boksowanie worka,
– skoki na podwyższenie,
– przysiad z kettlebellem,
– wspinaczka na liny,
– zarzut sztangi,
– pompki na taśmach TRX,
– ćwiczenia równowagi z poduszką sensoryczną,
– russian twist,
– martwy ciąg.

Trening wojskowy w domu – o czym pamiętać?

Trening wojskowy jest dość wymagający, dlatego musisz pamiętać, aby nie doprowadzić do przetrenowania. Będzie ono przykre w skutkach i może na przykład zwiększyć ryzyko kontuzji. 

Nie każdy trening wojskowy będziesz w stanie przeprowadzić wyłącznie w domu. Jeśli chcesz do niego dołączyć elementy sztuk walki na przykład MMA, potrzebujesz trenera oraz partnera do ćwiczeń. Część treningów wykonasz na zewnątrz – mowa o pływaniu czy wybieganiu, a także interwałach biegowych. 

Trening wojskowy jest polecany przede wszystkim zaawansowanym w ćwiczeniach sportowcom. Sprawdzi się również w przypadku osób, które chcą przygotować się do testów sprawnościowych w siłach specjalnych albo wojsku. 

Przeczytaj także:

mężczyzna w pozycji planka

Ćwiczenia izometryczne – na czym polegają? Przykładowe treningi!

Co to są ćwiczenia izometryczne? Jakie korzyści przynosi trening izometryczny? Poznaj specyfikę i typy tego rodzaju ćwiczeń. Zapraszamy na blog!

sphere media background sample

Najlepsze sposoby na trening pośladków na maszynie

Maszyny idealnie sprawdzają się do treningu pośladków. Poznaj najlepsze ćwiczenia, dzięki którym wzmocnisz tę partię i poprawisz jędrność.

mężczyzna biegnący na bieżni elektrycznej w stroju do biegania

Jakie efekty daje bieganie na bieżni i ile można schudnąć?

Trening na bieżni elektrycznej przynosi zaskakujące efekty osobom, które planują schudnąć. Sprawdź, jakie zalety dają regularne ćwiczenia na bieżni!

Kobieta robiąca przysiady z wyskokiem w trakcie treningu plyometrycznego

Co to są ćwiczenia plyometryczne i dla kogo trening plyometryczny?

Poznaj ćwiczenia plyometryczne. Rozwiń mięśnie i popraw swoje wyniki na siłowni. Wykonaj efektywnie trening plyometryczny z najlepszymi poradami.

kobieta i mężczyzna biegnący w odzieży do biegania

Trening siłowy dla biegacza – ćwiczenia siłowe, by biegać szybciej

Trening siłowy dla biegacza jest kluczowy w planie treningowym. Sprawdź, jak trenować na siłowni, by lepiej biegać.