Mężczyzna pokazujący koledze uginanie ramion chwytem młotkowym

Uginanie ramion chwytem młotkowym (hammer curl) – jak ćwiczyć?

Zastanawiasz się, jak wygląda chwyt młotkowy? Jak wykonywać uginanie ramion? Oto wskazówki, jak ćwiczyć z chwytem młotkowym.

Uginanie ramion chwytem młotkowym to łatwe do nauczenia się ćwiczenie, które można włączyć do planu treningowego na każdym poziomie zaawansowania. Jak poprawnie je wykonać? Jakich błędów unikać? Oto wskazówki.

Uginanie ramion chwytem młotkowym – na czym polega?

Uginanie przedramion chwytem młotkowym polega na unoszeniu hantli przy neutralnym ułożeniu dłoni, gdzie palce dłoni skierowane są do wewnątrz, a kciuki do przodu. Taka pozycja zmienia nieco sposób, w jaki pracują mięśnie ramion, dzięki czemu aktywowane są nie tylko bicepsy, ale i głębsze partie mięśniowe, a także przedramiona. Ruch ten minimalizuje napięcie w stawach, umożliwiając równomierne rozwijanie siły i masy.

  • Uginanie ramion chwytem młotkowym (hammer curl) – jak ćwiczyć?

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

     hantle

  • Uginanie ramion chwytem młotkowym (hammer curl) – jak ćwiczyć?

    Skala zaawansowania:

    proste

  • Uginanie ramion chwytem młotkowym (hammer curl) – jak ćwiczyć?

    Partia mięśni:

    ramiona, bicepsy i przedramiona

Chwyt młotkowy, a zwykły – czym się różnią?

Czym wyróżnia się chwyt młotkowy? Biceps tutaj jest zaangażowany w nieco mniejszym stopniu, niż w tradycyjnym uginaniu przedramion. Odpowiada przede wszystkim za stabilizację całego ruchu i pomaga podnieść ciężar. Przekłada się to na ogólną siłę i wytrzymałość ramion, co sprawia, że ruch ten świetnie będzie uzupełniał klasyczne ćwiczenia na bicepsy

W klasycznym zginaniu dłonie są ułożone nie w pozycji neutralnej, a supinacyjnej, czyli są skierowane do góry. To bardziej angażuje biceps w większym zakresie ruchu. Minimalizuje też zaangażowanie mięśnia ramienno-promieniowego i ramiennego, dzięki czemu można lepiej wyrzeźbić ręce. 

Mężczyzna uginający rękę z hantlem

Uginanie hantli chwytem młotkowym – jak się przygotować?

Przygotowanie do ćwiczenia hantlami w chwycie młotkowym obejmuje rozgrzewkę, w której powinny znaleźć się:

skakanka lub lekki jogging (3-5 minut), aby pobudzić krążenie i rozgrzać całe ciało,
wymachy ramion do przodu i do tyłu, by zwiększyć mobilność w stawach barkowych,
krążenia ramion, by aktywować mięśnie ramion,
krążenia nadgarstków, by poprawić ich mobilność,
wyciskanie hantli nad głowę z lekkim obciążeniem, by aktywować mięśnie barków i górnej części pleców,
uginanie ramion ze sztangielkami o niskim ciężarze, by pobudzić mięśnie bicepsów.

Jak poprawnie wykonać ćwiczenie hantlami w chwycie młotkowym?

Uginanie przedramion chwytem młotkowym z hantlami stojąc, jest dość proste. Jak to zrobić?

1. Chwyć hantle neutralnie, z kciukiem skierowanym do przodu.
2. Stań prosto w lekkim rozkroku, utrzymując stabilną pozycję z napiętym brzuchem.
3. Zrób wydech i powoli unieś hantle do wysokości barków, zginając łokcie. Utrzymuj nadgarstki w neutralnym ułożeniu, unikając ich wyginania.
4. Skoncentruj się na napięciu w ramionach i bicepsach, kontroluj ciężar podczas unoszenia i opuszczania hantli.
5. Opuść hantle powoli z wdechem do pozycji wyjściowej, kontrolując ruch.

Mężczyzna uginający ramię chwytem młotkowym

Jakich błędów unikać?

Jeśli przymierzasz się do zginania przedramion z hantlami w chwycie młotkowym, pamiętaj, aby unikać zbyt dużego obciążenia. Jest to błąd, który wymusza nieprawidłową technikę. Oprócz tego należy wystrzegać się szarpania. Ruch powinien być płynny. Częstym błędem jest także przeprost nadgarstków. Trzymaj je w neutralnej pozycji i nie wyginaj podczas podnoszenia hantli.

Zdarza się, że wiele osób chce sobie pomóc, kołysząc tułowiem lub używając siły całego ciała, by unieść ciężar. Taki ruch zmniejsza zaangażowanie przedramion i bicepsów oraz nadmiernie obciąża dolny odcinek pleców. Warto też pamiętać, że łokcie powinny pozostawać blisko ciała. Ich przesuwanie do przodu zmniejsza efektywność ćwiczenia i niepotrzebnie angażuje inne partie. 

Uginanie ramion z hantlami chwytem młotkowym – wskazówki

Osoby zaczynające trening z chwytem młotkowym powinny dobrze opanować technikę i skupić się na jakości. Dzięki temu będziesz mógł osiągnąć coraz lepsze rezultaty. Warto wybrać lekkie sztangielki, które pozwolą na pełną kontrolę. Wykonuj 2-3 serie po 10-12 powtórzeń, aby stopniowo wzmacniać masę mięśniową bez ryzyka przeciążenia. Aby ułatwić ćwiczenie, możesz je wykonywać na siedząco w pełnym zakresie ruchu. 

Osoby zaawansowane mogą zwiększyć intensywność ćwiczenia, wybierając większe obciążenia oraz stosując techniki zwiększające trudność, takie jak powolne opuszczanie hantli lub przytrzymywanie ich w maksymalnym napięciu na 1-2 sekundy. Można też dodać dodatkową serię do treningu (na przykład 4-5 serii po 8-10 powtórzeń) lub stosować metodę drop set, gdzie po zakończeniu serii z większym ciężarem obniża się obciążenie i kontynuuje ruch aż do pełnego zmęczenia. 

Uginanie ramion chwytem młotkowym to wszechstronne ćwiczenie, które łatwo można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i włączyć do treningu na każdym poziomie zaawansowania. Wykonując je prawidłowo, zaangażujesz nie tylko biceps, ale również mięśnie przedramion. To sprawi, że całe ramiona rozwiną się równomiernie. Duży wybór hantli znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca hip thrust z hantlem na ławeczce

Glute bridge vs hip thrust – które z nich wybrać na pośladki?

Zastanawiasz się, czy lepiej wykonywać glute bridge, czy hip thrust? Co lepiej rozwija mięśnie pośladkowe? Sprawdź różnice i podobieństwa ćwiczeń.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce ujemnej

Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej

Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej to jedno z ćwiczeń na klatkę piersiową. Sprawdź, jak wykonywać je w prawidłowy sposób.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce skośnej

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej to jedno z ćwiczeń na górną część ciała. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonywać.

Mężczyzna leżący na ławce wykonujący ćwiczenia z gryfem łamanym

Ćwiczenia z gryfem łamanym na przedramiona i nie tylko

Ćwiczenia z gryfem łamanym pozwalają kształtować bicepsy i przedramiona. Sprawdź, jak do treningu siłowego wprowadzić sztangę łamaną.

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący ze sztangą

Hantle czy sztanga – co wybrać na ćwiczenia klatki piersiowej?

Hantle czy sztanga lepiej sprawdzą się w ćwiczeniach na klatkę piersiową? Wyciskanie sztangi i trening z hantlami – co wybrać?