Mężczyzna w stroju sportowym trenujący wiosłowanie pendlaya

Wiosłowanie Pendlaya (Pendlay row) – technika, porady

Wiosłowanie Pendlaya (Pendlay row) to ćwiczenie wykonywane ze sztangą. Angażuje mięśnie tułowia i zwiększa masę mięśniową. Jak je wykonać?

Wiosłowanie Pendlaya to odmiana klasycznego wiosłowania, która wśród trenujących uchodzi za dość trudną. Sprawdź, dlaczego mimo wszystko warto ją wykonywać i jak przygotować się do ćwiczenia, a następnie je wykonać.

Wiosłowanie Pendlaya – opis i zalety ćwiczenia

Wiosłowanie Pendlaya to ćwiczenie, w którym podnosi się sztangę w opadzie ciała. Jest ono uznawane za średnio trudne pod względem technicznym, ale trenujący oceniają je jako trudne. Wszystko dlatego, że ruch jest wymagający. W efekcie ćwiczenie w prawidłowy sposób mogą wykonać przede wszystkim osoby, które regularnie trenują. Jakie są jego zalety? Oto kilka z nich:

– wiosło Pendlaya umożliwia budowanie siły z dużym obciążeniem, za to przy odpowiedniej technice – w bezpieczny sposób,
– możliwość wzmacniania większości mięśni w ciele, jednakowo, jeśli chodzi o mięsień najszerszy grzbietu, ale również core czy bicepsy – ćwiczenie świetnie wpływa na poprawę stabilizacji, co polepsza postawę,
– mniejsze obciążenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym niż w innych ćwiczeniach, co pozwala uniknąć przeciążeń i bólu w tym obszarze,
– znaczne spalanie tkanki tłuszczowej wspiera odchudzanie – trening siłowy jest niezbędnym wsparciem w tym procesie.

  • Wiosłowanie Pendlaya (Pendlay row)

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

    sztanga z obciążeniem

  • Wiosłowanie Pendlaya (Pendlay row)

    Skala zaawansowania:

    trudne

  • Wiosłowanie Pendlaya (Pendlay row)

    Partia mięśni:

    mięśnie grzbietu i ramion

Jak przygotować się do ćwiczenia?

Na początek przygotuj sobie sztangę z obciążeniem, najlepiej mniejszym, jeśli dopiero zaczynasz. To pozwoli Ci kształtować odpowiednią technikę. Potem przyjmij prawidłową postawę, w której:

– tułów jest zgięty w stawach biodrowych prawie całkowicie równolegle do podłoża,
– kolana są lekko zgięte,
– stopy rozstawione na szerokość bioder,
– kręgosłup ma naturalne krzywizny.

Pamiętaj, aby wypchnąć klatkę piersiową, co pozwoli Ci ustabilizować pozycję. Złap sztangę za gryf nieco szerzej niż szerokość barków prostymi w łokciach rękami. Zastosuj nachwyt – szczyty dłoni skierowane są ku Tobie, a spody do podłogi. Napnij mięśnie core.

Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące wiosłowanie Pendlaya

Pendlay row – technika wykonania

1. Zrób wydech i poderwij sztangę z podłoża.
2. Wykonaj przyciąganie sztangi do klatki piersiowej, angażując w to jedynie stawy łokciowe i ramienne. Przedramiona niech pozostaną pionowe, prostopadłe do podłoża.
3. W momencie, gdy dojdziesz do pełnego zakresu w ćwiczeniu i nie jesteś w stanie dalej przyciągnąć sztangi, wykonaj ruch opuszczania sztangi do pozycji wyjściowej. Angażuj w to mięśnie pleców.

Jakich błędów unikać w ćwiczeniu?

Podstawowym błędem jest nieprawidłowa pozycja kręgosłupa. Zarówno garbienie się, jak i wyginanie odcinka lędźwiowego może prowadzić do kontuzji, a także odczuwania bólu. Zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa jest tutaj bardzo ważne dla komfortu, ale i uniknięcia kontuzji.

Kolejnym błędem jest nieprawidłowy ruch, który może być zbyt płytki, przez co nie angażuje wszystkich mięśni grzbietu, albo prowadzić do pionizacji ciała w trakcie ćwiczenia. To ostatnie często nie jest o tyle błędem, co znakiem, że ćwiczenie wykonujesz zbyt szybko albo ze zbyt dużym ciężarem. Taki ruch wynika bowiem ze słabych mięśni posturalnych.

Zła praca łopatek jest kolejnym problemem w tym ćwiczeniu. Jeśli wiosłowanie Pendlaya wykonasz bez retrakcji łopatek i ściągnięcia ich w dół, pracują przede wszystkim mięśnie ramion. W tej pozycji może to być dla nich zbyt dużym obciążeniem, co skutkuje potem kontuzją.

Wskazówki dla każdego – poznaj je!

Jeśli chcesz uzyskać najlepsze efekty, wiosłowanie w opadzie tułowia wykonuj jedynie stawami ramion i łopatkami. W ten sposób angażujesz mięśnie grzbietu, a nie bicepsy czy mięśnie core. Jednocześnie one również są wzmacniane w trakcie treningu. Możesz wykonać to ćwiczenie również, wykorzystując same gryfy, jeśli zaczynasz, a chcesz nauczyć się techniki.

Zaawansowany ćwiczący może wykonywać to ćwiczenie zamiast klasycznego wiosłowania sztangą. Uchodzi za bardziej wymagające, dlatego pozwoli Ci trenować mięśnie brzucha, core, a także partie grzbietu i klatki piersiowej. 

Pamiętaj, aby każdy ruch wykonywać powoli, podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń, np. podciągania na drążku czy martwego ciągu. Najważniejsza jest tutaj prawidłowa postawa – trzeba się mocno pochylić i lekko ugiąć kolana. To zapewnia odciążenie dolnej części kręgosłupa, w tym prostowników.

W wiosłowaniu Pendlaya zaangażowane są grupy mięśniowe grzbietu. Ta praktyka treningowa nie jest łatwa, ale pozwala dojść do mocnej postawy i ją utrzymywać. Wiosło Pendlaya to doskonałe ćwiczenie, które pomoże Ci zaangażować wiele grup mięśniowych.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący wiosłowanie sztangą w domowej siłowni

Wiosłowanie sztangą (barbell row) – jak poprawnie ćwiczyć?

Nie wiesz, jak poprawnie wykonać wiosłowanie sztangą? Sprawdź nasze wskazówki! Pomogą Ci prawidłowo ćwiczyć barbell row.

Mężczyzna ćwiczący rozpiętki na ławce płaskiej

Rozpiętki na ławce płaskiej (dumbbels chest fly)

Rozpiętki na ławce płaskiej z hantlami to ćwiczenie, które można wykonywać na klatkę piersiową. Sprawdź, kto powinien je robić!

Mężczyzna ćwiczący pompki tygrysie na macie z obciążeniem

Pompki tygrysie (tiger pushups) – ćwiczenie z kalisteniki

Pompki tygrysie (tiger pushups) to ćwiczenie, które pozwoli Ci wzmocnić mięśnie ramion i klatki piersiowej. Sprawdź, jak je wykonać.

Mężczyzna ćwiczący thruster z hantlami

Przysiad z wyciśnięciem (thruster) – jak zrobić to ćwiczenie?

Zastanawiasz się, jak wygląda prawidłowe technika ćwiczenia thruster? Jakich błędów unikać, by tening był efektywny? Sprawdź!

Kobieta w odzieży sportowej ćwicząca na macie hip thrust jednonóż

Unoszenie bioder jednonóż (one leg hip thrust) – jak wykonać?

Zastanawiasz się, jak wykonać hip thrust jednonóż? Jak szybko można rozwinąć w ten sposób pośladek? Sprawdź wskazówki, jak wykonywać tę pozycję.