Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce skośnej

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej – ćwiczenie na klatkę piersiową

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej to jedno z ćwiczeń na górną część ciała. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonywać.

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej to jedno z najchętniej wykonywanych ćwiczeń na rozbudowę mięśni klatki piersiowej. Polega na wyciskaniu ciężaru w pozycji z głową do góry na ławce o kącie nachylenia 30-40 stopni. To bardzo efektywne ćwiczenie, które może być stałym elementem treningu osób, którym zależy na widocznym rozwoju mięśni klatki. Czy skos dodatni klatka – 50 kg wystarczy? A może lepiej dźwigać większe ciężary? Przekonaj się.

Ławka skośna dodatnia – kiedy, dla kogo?

Zwykle trenowałeś na ławce do ćwiczeń poziomej i zastanawiasz się, co może dać wprowadzenie do treningu ćwiczeń na ławce skośnej? Otóż pozwala ona na wyrzeźbienie górnej części mięśni klatki piersiowej, podczas gdy na ławce poziomej budujesz głównie ich środkową część. Ponadto na skosie mniej obciążasz obręcz barkową, a na dodatek serwujesz sobie większy zakres ruchu, co nie jest bez znaczenia dla budowy proporcjonalnej i w pełni rozwiniętej sylwetki.

Dla kogo będzie wyciskanie na skosie głową w górę? Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy chcą wpłynąć na rozwój górnych partii klatki.

  • Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

    ławeczka dodatnia, sztanga

  • Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej

    Skala zaawansowania:

    łatwe

  • Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej

    Partia mięśni:

    mięsień piersiowy większy, mięsień trójgłowy ramienia, mięsień naramienny przedni

Wyciskanie sztangi na ławce dodatniej – jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do treningu obowiązkowo wykonaj rozgrzewkę, która przygotuje Twoje mięśnie do wysiłku i zwiększy w nich przepływ krwi. Skup się na całym ciele, a przede wszystkim na ramionach i klatce. Możesz też się lekko porozciągać.

Zanim zaczniesz ćwiczenia, dobierz sobie odpowiednie obciążenie. Zbyt duży ciężar może prowadzić do kontuzji, zaś zbyt mały nie będzie dawał zadowalających efektów. Wyciskanie na ławce dodatniej – 140 kg, 100 kg, a może 50 kg? Wszystko zależy od Twoich możliwości i stopnia wytrenowania. Pamiętaj też, by właściwe wyregulować ustawienie ławki – jej oparcie powinno być pochylone o około 30 stopni.

Ważnym elementem przygotowania do treningu będzie także dobór właściwego stroju sportowego. Wybierz taki, który jest przede wszystkim wygodny, oddychający i nieograniczający Twoich ruchów. Przed dźwiganiem ciężarów możesz też zastanowić się nad włożeniem specjalnych rękawiczek, które ochronią Twoje dłonie. Nie zapomnij także o poproszenie partnera treningowego o asekurację – bezpieczeństwo przede wszystkim.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce skośnej

Wyciskanie na ławce skośnej dodatniej – jak wykonać? Prawidłowa technika

Każde ćwiczenie, by przynosiło oczekiwane rezultaty, musi być wykonywane technicznie prawidłowo. W przypadku wyciskania na ławce skośnej dodatniej nie jest inaczej. Jak zrobić to właściwie?

1. Ustaw nachylenie ławeczki, połóż się na niej, a stopy postaw stabilnie na podłożu w lekkim rozkroku.
2. Chwyć sztangę nachwytem, tak, by kciuki były skierowane do siebie. W wyciskaniu sztangi na ławce dodatniej 90 stopni to kąt nachylenia, jaki Twoje ramiona powinny zachować w stosunku do przedramion.
3. Napnij mięśnie brzucha, pośladki, ściągnij łopatki, wypnij lekko klatkę, a głowę ustaw w pozycji neutralnej.
4. Wykonaj wdech i powoli opuść sztangę do klatki piersiowej.
5. Wykonując wydech, zacznij podnosić sztangę do góry. Gdy ramiona będą już wyprostowane, dopnij mięsień piersiowy.
6. Opuść powoli ciężar i powtórz sekwencję ruchów.

Najczęstsze błędy w wyciskaniu – jakich unikać?

Do najczęściej popełnianych błędów podczas wyciskania sztangi na skosie dodatnim należą:

wysunięcie łopatek w przód – łopatki podczas wykonywania tego ćwiczenia powinny być ściągnięte i spięte. Tylko takie ustawienie pozwoli wykonać ćwiczenie prawidłowo,
przeprosty w łokciach i odcinku lędźwiowym kręgosłupa – tym sposobem możesz nabawić się bolesnych kontuzji, zwłaszcza jeśli dźwigasz duże ciężary. Wykonuj dokładny ruch i zatrzymuj go we właściwym momencie. Dbaj o pozycję pleców – powinny być dociśnięte do ławeczki,
niestabilny tułów – brak stabilności przy elementach treningowych tego rodzaju może prowadzić do urazów i braku dostrzegalnych efektów. Skup się na wykonywanej czynności i aktywuj mięśnie core, które pomogą Ci utrzymać właściwą stabilizację ciała.

Przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Zastanawiasz się, o czym jeszcze warto pamiętać podczas wyciskania sztangi na ławce skośnej dodatniej. 50 kg, 100, a może 150 kg? Niezależnie od tego, ile jesteś w stanie unieść, by wykonać prawidłowo całą serię, weź pod uwagę kilka pomocnych rad:

poszukaj odpowiedniego dla siebie chwytu. Dla jednych lepiej na górne partie mięśni piersiowych zadziała węższy chwyt, dla innych – nieco szerszy. Pilnuj odpowiedniego nachylenia ramion,
oprzyj się mocno stopami o podłoże – takie podparcie ułatwi Ci stabilizację ciała i sprawi, że ćwiczenie może okazać się nieco łatwiejsze w wykonaniu,
postaw na odpowiednie tempo – opuszczanie sztangi powinno być dwa razy wolniejsze niż jej unoszenie, to wpłynie na lepsze zaangażowanie w ruch górnej części klatki piersiowej,
poproś kogoś o asekurację – wspominaliśmy o tym już wcześniej, jednak warto tę kwestię podkreślić. Partner treningowy przyda się podczas zdejmowania sztangi z uchwytów i odkładania jej na stojak pod sztangę, w razie gdyby osobie ćwiczącej zabrakło siły w ostatnim powtórzeniu ostatniej serii,
skup się – właściwy oddech i kontrolowany ruch to klucz do sukcesu!

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej dodatniej to ciekawy element treningu siłowego na górne partie. Z pewnością dostrzeżesz dużą różnicę w wyglądzie swojej klatki i barków, gdy wprowadzisz to ćwiczenie do swojego planu.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący ze sztangą

Hantle czy sztanga – co wybrać na ćwiczenia klatki piersiowej?

Hantle czy sztanga lepiej sprawdzą się w ćwiczeniach na klatkę piersiową? Wyciskanie sztangi i trening z hantlami – co wybrać?

Dziewczyna wykonująca ćwiczenia ze sztangą na siłowni

Ćwiczenia ze sztangą dla dziewczyn – przykładowy trening

Ćwiczenia ze sztangą dla dziewczyn owiane są wieloma mitami. Sprawdź, jak wykonywać taki trening dla korzyści widocznych w sylwetce.

Kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia ze sztangą

Ćwiczenia ze sztangą – jak je wykonywać?

Ćwiczenia ze sztangą, jak na przykład martwy ciąg czy wyciskanie na ławce, są bardzo efektywne. Sprawdź, jak robić trening ze sztangą.

Mężczyzna ćwiczący szrugsy ze sztangą

Szrugsy ze sztangą – jak wykonać poprawnie? Co dają?

Szrugsy ze sztangą to ćwiczenie, które pozytywnie wpływa na rozwój mięśni. Jak je poprawnie wykonywać? Sprawdź nasze wskazówki!

Ludzie na siłowni ćwiczący martwy ciąg trap bar

Martwy ciąg trap bar, czyli martwy ciąg ze sztangą heksagonalną

Martwy ciąg to popularne ćwiczenie na wypracowanie siły. Jednak czym jest martwy ciąg ze sztangą heksagonalną, czyli inaczej trap bar?