Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce ujemnej

Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej – wyciskanie głową w dół

Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej to jedno z ćwiczeń na klatkę piersiową. Sprawdź, jak wykonywać je w prawidłowy sposób.

Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej, czyli tak zwane wyciskanie na ławce skośnej w dół, to jedno z ćwiczeń, które świetnie wpływa na rozwój mięśni klatki piersiowej. Polega na wypychaniu ciężaru do góry, podczas gdy ciało ułożone jest na ławeczce o odpowiednim nachyleniu, które sprawia, że ćwiczący leży z głową w dole. To element treningowy, który chętnie wprowadzają do swoich planów osoby pracujące nad budową klatki.

Ćwiczenia na ławce ujemnej – kiedy, dla kogo?

Wyciskanie w każdej postaci angażuje przede wszystkim klatkę piersiową. Dlaczego więc warto wybrać ławkę do ćwiczeń ze skosem ujemnym? Otóż wpływa on głównie na dolne części klatki piersiowej, co pozwala zadbać o równomiernie rozwiniętą, symetryczną sylwetkę. Co więcej, ten wariant wyciskania znacznie mniej obciąża barki niż klasyczna wersja.

Dużym plusem jest także fakt, że wyciskanie na skosie ujemnym nie nadwyręża dolnych partii pleców – często korzystają z niego osoby, które mają kłopoty z tą właśnie partią ciała. Dla kogo jest więc ten rodzaj ćwiczenia? Odpowiedź brzmi: dla każdego, kto potrzebuje wpłynąć głównie na dolne partie klatki.

  • Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej

    Wymagane akcesoria i sprzęt:

    ławeczka ze skosem ujemnym, sztanga

  • Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej

    Skala zaawansowania:

    łatwe

  • Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej

    Partia mięśni:

    mięśnie klatki piersiowej, mięśnie naramienne, mięśnie trójgłowe ramion

Wyciskanie sztangi na ławce ujemnej – jak się przygotować?

Przygotowanie do treningu nie różni się wiele od przygotowań do innych rodzajów unoszenia ciężarów. Podstawą jest na pewno dobra rozgrzewka – pomoże przygotować ciało do wysiłku i sprawi, że ryzyko ewentualnych kontuzji zmaleje.

Jeśli masz już nieco doświadczenia w dźwiganiu ciężarów i jesteś w stanie podnieść naprawdę duże obciążenia, nie zapomnij poprosić kogoś o asekurację. Choć możesz czuć się pewny siebie, znaczne ciężary mogą stać się niebezpieczne, gdy z różnych powodów zabraknie Ci siły, by odłożyć sztangę na stojak.

Ostatnim, lecz zupełnie nie najmniej ważnym, elementem przygotowania będzie dobór właściwej odzieży sportowej, która zapewni Ci maksymalny komfort. Upewnij się, że jest wystarczająco wygodna, nie obciera, gdy unosisz i opuszczasz ramiona oraz że odprowadza wilgoć na zewnątrz. Z troski o skórę dłoni i lepszy chwyt możesz zaopatrzyć się także w specjalne rękawiczki do sztangi.

Wyciskanie na skosie ujemnym – jak poprawnie wykonać? Technika

By móc cieszyć się zadowalającymi efektami płynącymi z wyciskania na ławce ujemnej, konieczna jest właściwa technika jego wykonywania. Jak powinno się robić to prawidłowo?

1. Połóż się na ławce, stopy oprzyj o przeznaczone do tego podnóżki, tak, by utrzymać stabilną postawę ciała.
2. Zepnij pośladki, ściągnij łopatki i wypnij lekko klatkę. Głowę ułóż w naturalnej pozycji (niech leży oparta o ławeczkę).
3. Złap sztangę nachwytem nieco szerzej niż szerokość barków, Twoje ramiona podczas ćwiczenia nie powinny być odchylone bardziej niż na 60-70 stopni od tułowia.
4. Wykonaj wdech i powoli opuść sztangę do klatki mniej więcej na wysokość sutków.
5. Przytrzymaj taką pozycję przez kilka sekund, po czym wraz z wydechem wypchnij sztangę. Tor jej ruchu powinien być prostopadły do podłogi.
6. Opuść powoli sztangę i wykonaj ponownie ćwiczenie liczbę razy określoną w planie treningowym.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce ujemnej

Najczęstsze błędy w wyciskaniu sztangi głową w dół – czego unikać?

W ćwiczeniach, w których technika jest bardzo istotna, często pojawiają się odstępstwa i błędy. Do najczęstszych w przypadku wyciskania z głową w dół należą:

odbijanie sztangi od klatki – nie jest to ani skuteczne, ani bezpieczne. Gryf sztangi powinien jedynie dotknąć klatki przy opuszczaniu ciężaru, nie zaś odbijać się od niej. Zatrzymaj sztangę w odpowiednim momencie i podnieś do góry bez żadnych ułatwień,
niewłaściwy tor ruchu – jak wspominaliśmy, powinien tworzyć kąt prosty względem podłoża. Inna technika ruchu nie oddziałuje odpowiednio na partie, nad którymi chcesz pracować,
przeprosty w łokciach podczas podnoszenia – zbyt mocne wyprosty ramion mogą doprowadzić do bolesnych kontuzji. By ich uniknąć, kończ ruch, zanim maksymalnie wyprostujesz łokcie,
nieprawidłowy chwyt – kciuki powinny zamykać chwyt na sztandze, być skierowane w swoim kierunku. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie stabilność ruchu i właściwe wykonanie ćwiczenia.

Przydatne wskazówki dla początkujących i zaawansowanych

Zastanawiasz się, co może Ci pomóc w wykonywaniu tego elementu treningowego? Oto kilka pomocnych wskazówek i rad:

zadbaj o właściwą postawę przez cały czas wykonywania ćwiczenia – często zdarza się, że mamy niezbyt dobre nawyki treningowe, które warto wyłapywać i na bieżąco poprawiać. Upewnij się, że w trakcie wyciskania na skosie ujemnym Twoje plecy, głowa i pośladki bez przerwy są w kontakcie z ławką. To bardzo ważne dla efektywności, ale także bezpieczeństwa,
zadbaj o stawy – tak jak mówiliśmy, przeprosty w łokciach nie będą niczym dobrym. Staraj się także nie wyginać w nadmiarze nadgarstków – one także mogą ucierpieć,
skup się na oddechu i wykonywanych ruchach – dokładność i prawidłowa sekwencja oddechów jest bardzo istotna i warto o nią zadbać.

Wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce ujemnej to bardzo dobre ćwiczenie na klatkę. Spróbuj urozmaicić swoją rutynę na siłowni i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać dzięki wprowadzeniu tego elementu treningowego. 

Przeczytaj także:

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący ze sztangą

Hantle czy sztanga – co wybrać na ćwiczenia klatki piersiowej?

Hantle czy sztanga lepiej sprawdzą się w ćwiczeniach na klatkę piersiową? Wyciskanie sztangi i trening z hantlami – co wybrać?

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca martwy ciąg  ze sztangą z obliczonym ciężarem maksymalnym

Jak obliczyć ciężar maksymalny na jedno powtórzenie? Kalkulator

Jak obliczyć ciężar maksymalny na jedno powtórzenie? Sprawdź, jak obliczyć tę wartość i jak działa kalkulator maksymalnego ciężaru.

Dziewczyna wykonująca ćwiczenia ze sztangą na siłowni

Ćwiczenia ze sztangą dla dziewczyn – przykładowy trening

Ćwiczenia ze sztangą dla dziewczyn owiane są wieloma mitami. Sprawdź, jak wykonywać taki trening dla korzyści widocznych w sylwetce.

Mężczyzna wykonujący ćwiczenia akcesoryjne na ławce treningowej z hantlami

Ćwiczenia akcesoryjne, czyli pomocnicze – kiedy są niezbędne?

Chcesz wzmocnić mięśnie i poprawić słabe punkty? Dodaj do swojego planu treningowego ćwiczenia akcesoryjne (pomocnicze). Sprawdź, jak to zrobić.

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący wiosłowanie sztangą w domowej siłowni

Wiosłowanie sztangą (barbell row) – jak poprawnie ćwiczyć?

Nie wiesz, jak poprawnie wykonać wiosłowanie sztangą? Sprawdź nasze wskazówki! Pomogą Ci prawidłowo ćwiczyć barbell row.