Zakroki lepsze od wykroków – czy to prawda?
To, czy zakroki są lepsze od wykroków, można uznać za czysto indywidualną kwestię. Zarówno wykroki, jak i zakroki działają na podobne partie mięśniowe naszego ciała.
Uważa się jednak, że zakroki są lepsze dla naszego ciała. Czemu tak jest? Przede wszystkim są one zdrowsze dla naszego kręgosłupa. W zakrokach łatwiej jest utrzymać prosty kręgosłup, co korzystnie wpływa na stabilizację i rozkład ciężaru ciała. Podczas wykroków znacznie łatwiej się garbić, przez co obciążony jest między innymi odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ponadto w trakcie wykonywania wykroków przednia noga, a dokładniej jej kolano jest mocniej obciążone.
Oba ćwiczenia są jednak warte uwagi. Dobrze wykonywane pozwalają zbudować silne nogi poprzez rozwój mięśni czworogłowych uda i dwugłowych uda. Oprócz tego dochodzi do aktywizacji mięśni brzucha, mięśni pośladkowych, czy też kulszowo-goleniowych. Pracuje także miednica. Dlatego też zakroki i wykroki to jedna z podstawowych części planu treningowego osób, którym zależy na zbudowaniu silnych nóg. Zaleca się je zarówno początkującym, jak i bardzo doświadczonym osobom, które na siłowni mają już duży staż. Wszystko dzięki łatwej możliwości zmiany trudności ćwiczenia poprzez dodanie obciążeń w postaci kettli, hantli czy sztang.
Wykroki oraz zakroki to dwie propozycje ćwiczeń, którymi można uzupełnić swój trening nóg. Choć oba ćwiczenia są warte uwagi, warto przyjrzeć się zaletom i wadom każdego z nich, aby wybrać to lepiej dopasowane do swoich celów treningowych.