kobiety ćwiczące jogę z chustami do air jogi

Na czym polega aerial joga? Jak użyć chusty w air jodze?

Air joga to odmiana klasycznej jogi. Aerial joga łączy w sobie elementy sztuki cyrkowej, akrobatyki i pilatesu. Do treningu wykorzystuje się chustę.

Aerial joga to odmiana jogi klasycznej, która wyjątkowo nie została zapoczątkowana w Indiach, lecz w Stanach Zjednoczonych. Zyskała sporą popularność w momencie rozpowszechnienia aktywności fizycznych wykonywanych w powietrzu. Aerial łączy w sobie elementy sztuki cyrkowej, akrobatyki i pilatesu. Jednak podstawą tej dyscypliny są pozycje i sekwencje ruchowe, stosowane w jodze klasycznej. Na czym polega ten styl i dla kogo dedykowana jest aerial joga?

Air joga – na czym polega aerial joga ?

Air joga potocznie nazywana jest jogą w hamakach. Do jej praktykowania stosowane są bowiem wytrzymałe, wiszące hamaki z lekkiego i naturalnego materiału. Choć mogłoby się wydawać, że stanowią one dodatkowe utrudnienie, to w praktyce odbywa się to zupełnie inaczej.

Hamaki podtrzymują ciężar własnego ciała w trakcie wykonywania ćwiczeń oraz sprawiają, że bardzo zaawansowane pozycje stają się łatwiejsze do wykonania. Dotyczy to zwłaszcza figur pogłębionych oraz tych, które nastawione są głównie na rozciąganie. W przypadku jogi klasycznej wiele pozycji wymaga umiejętności utrzymania równowagi oraz koordynacji. Również nadwaga może stanowić problem w wykonaniu poszczególnych figur. Właśnie dlatego zastosowanie hamaków w aerial jodze sprawia, że tego rodzaju ograniczenia przestają być problematyczne.

Air joga – krótka historia powstania jogi w hamakach

Początki aerial jogi nie są zbyt odległe – sięgają bowiem początku XXI wieku. To właśnie wtedy pewien instruktor rozpoczął organizowanie ćwiczeń grupowych jogi z zastosowaniem hamaków. Natomiast w 2007 roku zasłynął jako oficjalny pomysłodawca i jeden z pierwszych praktyków aerial jogi. Był nim Christopher Harrison – akrobata, choreograf, broadwayowski tancerz oraz trener zawodników olimpijskich.

Jego marka o nazwie AntiGraviti Fitness, zapisała się na stałe w historii powstawania i rozpowszechniania się nowego stylu jogi. Firma u szczytu swojej popularności oferowała treningi z użyciem jedwabnych hamaków. Oprócz samych ćwiczeń jogi, stosowane były także elementy pilatesu, baletu i ćwiczeń siłowych. Obecnie w wielu krajach na całym świecie, prowadzone są ćwiczenia z dziedziny aerial jogi. Można z nich skorzystać w ponad 40 centrach działających na licencji Christopher Harrison’s AntiGravity Lab.

Dla kogo będzie odpowiedni stretching w powietrzu?

Aerial , ze względu na swoje uniwersalne właściwości, będzie odpowiednia dla osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Zarówno dzieci, jak i dorośli doceniają jogę w hamakach, z uwagi na dobrą zabawę oraz możliwość relaksacji i odprężenia.

Joga ta z powodzeniem znajduje zwolenników wśród osób z nadwagą, gdyż wykonywanie ćwiczeń z użyciem chusty umożliwia odciążenie stawów i kręgosłupa.

kobiety wykonujące ćwiczenia z chustami do air jogi

Rekomendowana jest również osobom posiadającym różnego rodzaju wady postawy. Z uwagi na fakt, iż przede wszystkim bazuje ona na ćwiczeniach rozciągających, doskonale sprawdzi się przy poprawie elastyczności mięśni i poszerzaniu zakresu ruchu.

Aerial joga – jak wyglądają asany?

W odróżnieniu od innych form tejże praktyki, nie posiada ustalonej kolejności wykonywanych ćwiczeń. Sposób prowadzenia zajęć oraz ich intensywność, zależą przede wszystkim od instruktora.

Zwykle zajęcia rozpoczynają się od kilku podstawowych ćwiczeń, w których kursanci przez cały czas utrzymują kontakt z podłożem. Istotne jest, aby przed rozpoczęciem treningu w hamaku, odpowiednio rozgrzać mięśnie i przyzwyczaić ciało do dynamiki pracy z chustą.

Pozycje wykonywane w pełnym podwieszeniu, a także ćwiczenia zawierające elementy akrobatyczne, powinny być wprowadzane stopniowo – niezależnie od poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej. Większość asan wykonywanych w aerial , bazuje na podstawachc klasycznej jogi . To sprawia, że ten rodzaj praktyki, może okazać się ciekawym urozmaiceniem dla osób na poziomie zaawansowanym, a także świetną rozrywką dla początkujących. 

Aerial joga dla początkujących – od czego zacząć ćwiczenia do góry nogami?

Aerial joga od początku jej powstania, była dyscypliną praktykowaną w formie zajęć grupowych. Jest to głównie spowodowane potrzebą posiadania odpowiedniego sprzętu oraz sporej przestrzeni do treningu. Dlatego najprostszym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z tą odmianą jogi, jest zapisanie się na ćwiczenia do dowolnej szkoły jogi, lub studia akrobatycznego. Warto szukać certyfikowanych ośrodków, które posiadają w swoje ofercie tego rodzaju zajęcia.  

Wówczas to po stronie danej placówki leży zapewnienie bezpiecznej przestrzeni oraz niezbędnych akcesoriów do wykonywania praktyki. Na początkowym etapie nauki , wymagany jest także nadzór wykwalifikowanego instruktora.

Początkujący kursanci, w trakcie swoich pierwszych treningów, zazwyczaj uczą się podstawowych asan oraz integrują się z hamakiem i poznają sposoby jego zastosowania.

Na późniejszym etapie, figury stają się coraz bardziej zaawansowane, a tempo dużo intensywniejsze. Praktyka może różnić się w zależności od miejsca, w którym prowadzone są zajęcia. Bowiem niektórzy instruktorzy włączają do treningów różne figury akrobatyczne, układy taneczne oraz kombinacje jogowych asan takich jak ćwiczenia do góry nogami.

Warto dodać, że ćwiczenia z wykorzystaniem hamaków mogą mieć różne zastosowanie. Niektóre treningi skupiają się wokół wzmocnienia ciała, inne są typowo rozciągające, lub akrobatyczne.

kobiety trenujące z chustami do air jogi

Czy można trenować ją w domu?

Aerial joga to ćwiczenia w podwieszeniu, które wymagają specjalnego sprzętu i umiejętności. Aby praktyka mogła być jak najbardziej efektywna i bezpieczna, niezbędna jest wiedza i kompetencje w tym zakresie.

Z tego powodu, osoby początkujące powinny bezwzględnie skorzystać z rad i wskazówek wykwalifikowanego instruktora. Na samodzielne treningi mogą zdecydować się jedynie osoby posiadające umiejętności w stopniu zaawansowanym. Ponadto, warunkiem koniecznym jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni do ćwiczeń, która w żaden sposób nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ćwiczącego.

Chcąc rozpocząć treningi aerial jogi w przestrzeni domowej, konieczne są nieco większe przygotowania, niż w przypadku praktykowania jogi klasycznej. Jednak w wielu przypadkach może okazać się to niezwykle przydatne, gdyż domowe ćwiczenia stanowią świetnie uzupełnienie zajęć w grupie oraz służą utrwaleniu i wypracowaniu pamięci mięśniowej.

Aby rozpocząć aerial w domu, konieczny jest zakup i montaż specjalnego sprzętu – chusty (tzw. hamaka), wykonanej z włókien jedwabiu, którą podwiesza się pod sufitem za pomocą haka (ok. metr nad podłogą).

Najpopularniejsze chusty mają wymiary 5-7 metrów długości oraz niecałe 2 metry szerokości. Do ich montażu, oprócz pojedynczego haka, potrzebny jest również karabinek alpinistyczny. Chustę zawiesza się pod sufitem w taki sposób, aby jej środek tworzył huśtawkę.

Jakie korzyści przynosi praktykowanie jogi w powietrzu?

Regularne ćwiczenie niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki ćwiczeniom do góry nogami poprawia się ukrwienie i dotlenienie mózgu, błędnik poprawia swoje działanie, a poszczególne partie mięśni ulegają wzmocnieniu. A ponadto:

umożliwia głębokie rozciągnięcie dowolnych partii ciała bez nadmiernego wysiłku, gdyż materiał częściowo podtrzymuje jego ciężar,

rozwija orientację przestrzenną,

wzmacnia mięśnie głębokie, które jednocześnie stabilizują cały tułów,

odciąża kręgosłup od nadmiernego napięcia w przestrzeniach międzykręgowych,

wspomaga poprawę równowagi i koordynacji, poprzez nieustanną pracę nad utrzymaniem balansu.

pozwala się zrelaksować

Jakie są przeciwwskazania do praktykowania aerial jogi?

Tuż obok szerokiej gamy korzyści, posiada także listę dolegliwości, będących przeciwwskazaniami do praktykowania tego stylu. Należą do nich m.in.:

ciąża,

wysokie ciśnienie krwi,

choroby serca,

choroby oczu,

osteoporoza,

zapalenie stawów,

dyskopatia,

zapalenie zatok przynosowych,

przebyta niedawno operacja lub niedawno odniesiony uraz głowy.

Jeśli jesteś fanem jogi i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się maty do jogi, klocki, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Zobacz także

kobieta leżaca na macie na trawie

Joga nidra czyli joga snu świadomego i medytacji - na czym polega?

Joga nidra to popularna technika medytacyjna. Praktyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Czym jest i na czym polega medytacja? Wyjaśniamy.

kobieta wykonująca asanę na macie do jogi

Joga w domu - od jakich ćwiczeń zacząć praktykę?

Warto dowiedzieć się, od jakich ćwiczeń zacząć swoją przygodę z jogą w domu. Regularne praktykowanie ma bowiem świetny wpływ na umysł i ciało.

mężczyzna wykonujący asanę na plaży przy zachodzie słońca

Ashtanga joga - jak ćwiczyć? Praktyka jogi dynamicznej

Ashtanga joga to wyjątkowy system jogi. Na czym polega ten rodzaj jogi dynamicznej i nauka oddechu? Czy warto ją praktykować?