Buty do baletu leżące na podłodze

Baletki do tańca. Jakie buty do baletu wybrać?

Odpowiednie baletki do tańca to spora część sukcesu tanecznego. Jakie wybrać najlepsze buty do baletu? Sprawdź w naszym artykule!

Balet to bardzo wymagający technicznie rodzaj tańca. Wykonywanie podskoków, piruetów oraz skomplikowanych figur wymaga stabilnego oparcia na parkiecie i precyzji. Aby sprostać tego typu wyzwaniom, trzeba było skonstruować specjalne buty. I w ten właśnie sposób powstały baletki. W jaki sposób pomagają one w tańczeniu baletu? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdź!

Czym są baletki do tańca?

Baletki to specyficzny rodzaj obuwia, który jest wykorzystywany przede wszystkim w tańcu klasycznym oraz balecie. Tego rodzaju buty są zazwyczaj wykonane z płótna lub skóry. W odróżnieniu od butów typu point nie są wyposażone w troczki. Rolę elementu, którego zadaniem jest trzymanie buta na nodze pełni w tym przypadku gumka ściągająca, która zapobiega zsuwaniu się.

Baletki są stworzone z dosyć cienkiego materiału, ponieważ ich zadaniem jest ściśle przylegać do stopy. W związku z tym mają one również dwudzielną podeszwę, która ułatwia obciąganie podbicia. W baletkach nie ma również usztywnień na palcach. To pointy są przeznaczone do stania na palcach. Próba robienia tego w baletkach może skończyć się kontuzją.

Grupa baletowa wyglądająca przez okno w strojach baletowych i baletkach

Buty do tańca baletu – co dają?

Posiadanie baletek jest obowiązkowe podczas tańczenia baletu. Sama nazwa tych butów jednoznacznie wskazuje, że zostały one stworzone właśnie po to, żeby odpowiadać na potrzeby baletnic i baletmistrzów. Balet to bardzo specyficzny taniec, który wymaga od obuwia równie specyficznych właściwości. Co konkretnie dają baletki podczas tańczenia baletu? Oto kilka kluczowych cech tych butów:

1. Elastyczność i dopasowanie. To najważniejsze cechy, którymi powinny charakteryzować się profesjonalne baletki. Wykonanie ze skóry, płótna lub satyny przekłada się na doskonałe dopasowanie do stopy. Ta właściwość sprawia, że tancerz lub tancerka mają pełną swobodę ruchów i pełną wygodę, co jest kluczowe podczas wykonywania skomplikowanych figur baletowych.

2. Przyczepność i ochrona. Podeszwy baletek są bardzo często wykonane ze skóry. Jest to świadomy zabieg, którego celem jest zapewnienie jak najlepszej przyczepności butów do parkietu. Jednocześnie mają one za zadanie chronić stopy przed obtarciami i nadmiernym przeciążeniem. Wyjątkowa struktura baletek pozwala także bezpiecznie wykonywać piruety oraz inne figury taneczne.

3. Wsparcie dla stopy. Każdy, kto założy kapcie baletowe, bardzo szybko odkryje, że są one lekkie i miękkie. Ich budowa sprawia także, że osoba tańcząca otrzymuje lekkie wsparcie dla łuku stopy. Taka właściwość przyczynia się do lepszej kontroli ruchu, a także zapobiega bolesnym otarciom i kontuzjom.

4. Kontrola i precyzja. Jedną z cech, która wyróżnia obuwie gimnastyczne na tle innych butów, jest cienka podeszwa. Celem takie konstrukcji obuwia jest zapewnienie tancerzowi lepszej kontroli nad ruchami stóp i tym samym większej stabilności. W balecie niezwykle ważne jest dobre czucie podłoża, ponieważ ma ono kluczowe znaczenie przy precyzji w technice baletowej.

5. Lekkość. To kolejna bardzo ważna właściwość baletek. Są to buty niezwykle lekkie, co sprawia, że również sama baletnica i baletmistrz czują się lekko. Niska waga butów ułatwia również wykonywania podskoków, piruetów oraz innych figur.

Jakie buty do baletu, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia?

Komfortowe trenowanie baletu nie jest możliwe bez odpowiedniego dopasowania obuwia. Niezależnie od tego, czy szukamy butów dla siebie, czy dla baletek dla dziecka, muszą być one idealnie pasujące do stopy. Na szczęście wybór obuwia baletowego wcale nie jest taki trudny. Wystarczy uwzględnić kilka ważnych kryteriów. Jakie powinny być buty do baletu? Prezentujemy kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę na zakupach.

Dziewczynka w stroju baletowym zawiązująca pointy na zajęcia

Rodzaj podeszwy

Pierwszym kryterium, nad którym trzeba się pochylić, jest podeszwa. Należy zdawać sobie sprawę, że baletki gimnastyczne różnią się pomiędzy sobą konstrukcją tego elementu, sposobem utrzymania stopy, a także rodzajem zastosowanego materiału. Podeszwy w baletkach można podzielić na trzy podstawowe typy, których charakterystykę przedstawimy poniżej:

1. Baletki z pełną podeszwą. Ten model jest przeznaczony dla osób początkujących. Pełna podeszwa gwarantuje znakomitą przyczepność stopy do podłoża podczas treningu.

2. Baletki z dzieloną podeszwą. To nieco inny rodzaj obuwia. Można powiedzieć, że bardziej wielofunkcyjny. Buty takie warto wykorzystać podczas praktykowania baletu, ale sprawdzi się także podczas gimnastyki lub innego rodzaju treningu gimnastycznego. Różnica leży w skórzanych łatkach, które są wszyte w okolicach pięt i palców. Pozwala to pracować stopie w różnych kierunkach.

3. Baletki z płaską podeszwą. Ten model jest doskonałym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z baletem. Zadaniem wyprofilowanej, płaskiej powierzchni jest stabilizacja stopy, która znacznie redukuje ryzyko odniesienia kontuzji.

Poszczególne baletki mogą także różnić się wykorzystanym materiałem. Zwykle są one tworzone z wykorzystaniem skóry naturalnej, skóry syntetycznej, satyny lub grubej bawełny. Podczas przymierzania konkretnego modelu należy zwrócić uwagę czy podeszwa zapewnia odpowiednią ochronę. Stopa także nie powinna się pocić w bucie. To ma bezpośrednie przełożenie na komfort treningu.

Rozmiar butów

Po zdecydowaniu się na konkretny typ baletek można przejść do doboru rozmiaru. Dopasowanie butów do wielkości stóp jest kluczem do udanego treningu, dlatego warto poświęcić mu nieco uwagi. Zasada jest tutaj bardzo prosta – buty nie mogą ani uciskać, ani nie być za luźne. Jeżeli delikatnie przylegają do stóp, będą jak skarpetki, a o to przecież chodzi.

Profesjonalne buty baletowe damskie w ofercie Decathlon!

Baletki to zdecydowanie najważniejszy atrybut baletnicy lub baletmistrza. To właśnie specjalne buty sprawiają, że możliwe staje się wykonywanie różnorodnych, kreatywnych figur. Z tego powodu dobór obuwia staje się priorytetem. Wszystkie kobiety, które decydują się tańczyć balet, zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu sportowego Decathlon. Szeroki wybór baletek i strojów baletowych sprawi, że z łatwością można dopasować akcesoria do swoich indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj także:

buty do baletu leżące na podłodze

5 wskazówek jak zachować pointy do baletu w dobrym stanie

Pointy do tańca ⭐ Przeczytaj więcej, gdzie znaleźć idealne baletki taneczne ⭐ Poznaj ofertę sklepu Decathlon ⭐ Dowiedz się więcej

Dziewczynki w strojach i baletkach rozgrzewające się przy drążku przed baletem

Czy balet jest zdrowy? Zalety i wady tańca

Balet jako forma sztuki cieszy się ogromną popularnością. Co warto wiedzieć o tym tańcu klasycznym i jego wpływie na zdrowie? Podpowiadamy.

kobieta w stroju baletowym trenująca przy drążku

Nauka baletu - jak nauczyć się tańca baletowego?

Taniec baletowy ⭐ Sprawdź, jak nauczyć się baletu ⭐ Zobacz jak przebiega nauka baletu współczesnego ☛ Odwiedź Blog Decathlon

grupa baletowa w strojach baletowych na zajęciach

Jakie ćwiczenia baletowe dla dzieci przy drążku baletowym?

Podczas lekcji baletu część ćwiczeń wykonuje się przy drążku. Jakie ćwiczenia baletowe dla dzieci są najczęściej wykonywane?

dziewczyna w stroju gimnastycznym

Gimnastyka artystyczna - co to za dyscyplina? Jaka jest historia?

Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, która łączy w sobie taniec i akrobatykę. Sprawdź najważniejsze informacje nt. tej dyscypliny!