Jakie czynniki zewnętrzne mają wpływ na bieganie?
Bieganie należy do grona sportów profilaktycznych, które zmniejszają potencjalne ryzyko pojawienia się schorzeń kręgosłupa, u osób trenujących tę dyscyplinę. Jednak aby bieganie mogło być w pełni skuteczne, musi być praktykowane w umiejętny sposób. Jeśli biegacz uprawia ten sport stopniowo i z rozwagą, wówczas może cieszyć się stymulującym działaniem tej formy aktywności fizycznej na cały narząd ruchu. Ponadto poprawnie praktykowane bieganie powoduje wzmacnienie mięśni, zdrową budowę pierścieni międzykręgowych oraz przyczynia się do zachowania prawidłowej postawy ciała.
Aby móc w pełni cieszyć się pozytywnymi efektami biegania, warto zwrócić uwagę na kilka czynników zewnętrznych. Mają one bowiem wpływ na osiąganie pozytywnych lub negatywnych rezultatów aktywności fizycznej. Należą do nich m.in.:
1. Technika biegania – polega na nauce wykonywania bardziej ergonomicznych ruchów, co w mniejszym stopniu obciąża kręgosłup. Ponadto prawidłowa postawa, adekwatne ruchy kończyn oraz miednicy, minimalizują ryzyko przeciążeń w dolnej części kręgosłupa. Z tego powodu niezwykle ważne jest utrzymanie naturalnej, lekko pochylonej postawy ciała w trakcie biegania. Warto również pamiętać, że lordoza w odcinku lędźwiowym nie może być przesadnie pogłębiona, gdyż naraża ona dolny odcinek kręgosłupa na przyjmowanie całego obciążenia.
2. Nawierzchnia – na kondycję kręgosłupa duże znaczenie ma nawierzchnia. Najpopularniejszy rodzaj podłoża, czyli asfalt lub bruk, generuje spore obciążenie dla stawów i mięśni. Z tego powodu, decydując się na bieganie w terenie, warto wybierać mieszany typ nawierzchni. To pozwoli odciążać pracę kręgosłupa. Natomiast osobom początkującym, rekomenduje się stosowanie miękkiego podłoża, dopóki ciało nie przyzwyczai się do wysiłku i nadmiernych tarć.
3. Akcesoria do biegania – wraz ze wzrostem popularności biegania, można zaobserwować także dynamiczny rozwój rynku odzieży i akcesoriów sportowych. Spośród wielu atrakcyjnych ofert i bogatego asortymentu sklepów, podstawową potrzebą każdego biegacza jest profesjonalne obuwie. Ma ono duży wpływ na kondycję kręgosłupa, w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Jednak trudno jednoznacznie wskazać konkretny model, który wspomógłby pracę mięśni przykręgowych. Zależy to od poziomu amortyzacji zastosowanej w konkretnym modelu. Buty z dużą amortyzacją sprawdzą się do biegania na twardej nawierzchni. Natomiast warianty minimalistyczne (praktycznie pozbawione amortyzacji) będą odpowiednie do nauki balansowania ciała na niewymagającym podłożu.