Kobieta i mężczyzna trzymający deski surfskate

Co to jest i jak wybrać deskę surfskate?

Co to jest deska surfskate? Czy połączenie surfingu i jazdy na deskorolce jest możliwe? Sprawdź deskę do „surfowania na sucho”!

Surfing to sport niesamowicie popularny w krajach, które posiadają dostęp do oceanu. Możliwość wejścia na deskę i złapania fali to marzenie wielu z nas. Niestety Bałtyk nie stwarza aż tak dobrych warunków do surfowania. Poza tym wielu z nas mieszka dosyć daleko od morza. Co można zrobić, aby poczuć, chociaż namiastkę surferskiego życia? Rozwiązaniem może być zakup deski surfskate. Czym jest i jak ją wybrać? Podpowiadamy!

Surf skate – co to jest?

To, czym jest surfskate, kryje się w samej nazwie. Składa się ona z dwóch członów: surf (czyli „surfować”) oraz skate (czyli „jeździć na deskorolce”). Surf skate jest więc jazdą na specjalnej deskorolce, która w suchych warunkach daje namiastkę surfowania. Surfskate jako sport łączy w sobie elementy surfowania i jazdy na deskorolce, ale jest łatwiejszy od każdej z tych aktywności.

Surfskate można uprawiać właściwie w każdym miejscu, nie jest do tego potrzebny skatepark. Surferzy mają tutaj okazję wnieść technikę pływania na desce surfingowej, natomiast skaterzy dokładają ewolucje charakterystyczne dla jazdy na klasycznej deskorolce. W połączeniu tworzy to zupełnie nowy sport, w którym można szukać innego rodzaju doznań.

Mężczyzna jeżdżący na desce typu surfskate na skateparku

Połączenie surfingu i jazdy na deskorolce – kto to zapoczątkował?

Warto wiedzieć, że sport ten ma stosunkowo krótką historię, ponieważ został zapoczątkowany w 1995 roku w Kalifornii. Był to czas, kiedy przez dłuższy czas na oceanie nie powstawały fale dobre do surfowania. Wtedy to dwóch zniecierpliwionych surferów – Greg Falk oraz Neil Carver – postanowili zaradzić temu w dosyć kreatywny sposób.

Postanowili oni nieco przerobić posiadane przez siebie deskorolki. Ich struktura była zbyt sztywna, aby przypominać klasyczną deskę do surfingu, więc wymagały one wprowadzenia modyfikacji. W ten sposób stworzyli one prototyp trucków, zwanych dzisiaj „Carver C7”. W ten sposób powstał nowy rodzaj deskorolki, który nazywamy właśnie surfskate. Obecnie na świecie znajdują się trzy kluczowe firmy, zajmujące się ich produkcją: Carver (USA), Smoothstar (Australia) oraz YOW (Hiszpania).

Deska surfskate – czym się charakteryzuje?

Czym dokładnie deska typu surfskate odróżnia się od zwykłej deski? Jak już wspomnieliśmy, główna różnica leży w truckach, czyli metalowym elemencie, który odpowiada za mocowanie kółek. Są one wyższe niż w klasycznej deskorolce. Tylne trucki są do siebie dosyć podobne. Kluczem jest truck przedni. Charakteryzuje się on większą „luźnością”, co pozwala na większy zakres ruchu. Co ważne – element ten jest wymienny, więc tak zwany adapter surfingowy można zamontować do swojej własnej deski.

To właśnie ten mały element sprawia, że deska surfskate porusza się po asfalcie w sposób imitujący surfowanie. Ale to niejedyne elementy, które odróżniają ją od typowej deskorolki. Warto również zwrócić tutaj uwagę na większe kółka. Sprawiają one, że deska jest bardziej stabilna oraz jeździ szybciej. Większymi rozmiarami charakteryzuje się także sam blat. Zazwyczaj posiada on rocker jedynie z tyłu oraz delikatny concave po bokach.

Wybór deski surfskate – na co należy zwrócić uwagę?

Czujesz, że deska surfskate to coś dla Ciebie? W takim razie pora przejść do kryteriów wyboru, którymi warto się kierować podczas zakupów. Tego rodzaju deska posiada kilka charakterystycznych elementów, nad którymi warto się pochylić nieco bardziej szczegółowo. Na co dokładnie zwrócić uwagę, aby idealnie dopasować deskę do własnych potrzeb? Wystarczy uwzględnić poniższe parametry!

Kobieta i mężczyzna trzymający deski typu surfskate

Długość deski

Pierwszym parametrem, który wymaga rozważenia, jest długość deski. Trzeba wiedzieć, że wartość ta jest zawsze podawana w calach, co jest międzynarodowym standardem. Długość blatu powinna być dobierana pod kątem wzrostu oraz wagi osoby jeżdżącej. Poniżej przedstawiamy orientacyjną tabelę wartości, którą można się kierować podczas wyboru. Wartości są podawane w kolejności: wzrost – waga – długość deski:

– 140-150 cm – 25-60 kg – 26-28 cali;
– 150-160 cm – 25-60 kg – 28-30 cali;
– 160-170 cm – 55-75 kg – 30-32 cale;
– 170-180 cm – 65-85 kg – 32-34 cale;
– 180-190 cm – 75-95 kg – 34-36 cali;
– 190-200 cm – 95-105 kg – 36-28 cali;
– 200-210 cm – 105-115 kg – 38-40 cali;

Dobór długości deski pod kątem wzrostu i wagi to najbardziej podstawowe kryterium. I jak najbardziej się ono sprawdza. Nie można jednak zapominać o zaawansowanych skaterach, którym zależy na dopasowaniu deski do swojego stylu jazdy i miejsc, po których się poruszają. W ich przypadku powyższe wartości mogą nie odzwierciedlać prawdziwych potrzeb.

Jest to spowodowane samą charakterystyką desek. Długa deska dosyć dobrze symuluje model surfingowy, ale jest cięższa w manewrowaniu. Sprawdzi się podczas cruisingu oraz pokonywania dłuższych tras. Krótka deska odznacza się większą zwrotnością i warto na nią postawić, kiedy zamierzamy jeździć w skateparku. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że tego rodzaju dylematy dotyczą zazwyczaj rajderów o większym poziomie zaawansowania, którzy mają już wyrobione preferencje, a nie początkujących.

Szerokość deski

Nieco mniej istotnym, ale nadal wartym rozważenia parametrem jest szerokość deski. Zdecydowana większość dostępnych na rynku modeli desek posiada szerokość dopasowaną do 95% użytkowników. Ten czynnik powinien natomiast zwrócić uwagę osób, które posiadają rozmiar buta od 45 w górę, gdyż mogą mieć one indywidualne zapotrzebowanie na szerokość blatu. Warto jednak wiedzieć, że co do zasady deski surfskate są szersze od klasycznych deskorolek oraz longboardów.

Rozstaw trucków

W przypadku desek typu surfskate bardzo ważnym parametrem jest rozstaw trucków, czyli tak zwany wheelbase. Ma on bezpośrednie przełożenie na sposób poruszania się deski. Mniejszy rozstaw zmniejsza promień skrętu. Oznacza to, że mamy możliwość ciaśniejszego i szybszego skręcania. Duży wheelbase przekłada się na większą stabilność deski, ale jednocześnie odbija się negatywnie na jej zwrotności. W praktyce oznacza to, że deska z małym rozstawem sprawdzi się do ciasnych i radykalnych skrętów, natomiast w przypadku szybkiej jazdy lepiej sprawdzi się szeroki rozstaw kół. 

W tym miejscu warto również poświęcić kilka słów sposobowi mierzenia rozstawienia trucków. Jest to coś, co odróżnia klasyczną deskorolkę oraz longboard od deski surfskate. W pierwszym przypadku wheelbase jest mierzony od wewnętrznych śrub mocujących, natomiast w drugim jest to odległość od jednej do drugiej osi trucka. Różnica ta jest spowodowana odmienną budową przedniego trucka.

Trzeba wiedzieć, że konkretny rozstaw trucków ma wpływ na poszczególne cechy deski. Oto najważniejsze efekty, które można osiągnąć, manipulując tym parametrem:

1. Stabilność. Jeżeli zależy Ci na efekcie dużej stabilności, powinieneś postawić na deski z szerszym wheelbase. W tym przypadku kluczowy jest stosunek rozstawu trucków do wzrostu. Im wyższa osoba, tym większy powinien być rozstaw.

2. Prędkość. Jeśli Twoim celem jest rozwijanie jak największych prędkości, dobrym wyborem będą deski z szerszym rozstawem trucków. Trzeba jednak pamiętać, że duża prędkość jest również możliwa do osiągnięcia z węższym wheelbase. Wymaga to jednak większej pracy ciałem oraz częstszego wykonywania skrętów.

3.Przyśpieszenie. Nieco inaczej niż w przypadku prędkości, sprawa wygląda z przyśpieszeniem. Długie deski z szeroki rozstawem traków zapewniają utrzymanie wysokiej prędkości, ale lepsze warunki do szybkiego ruszenia z miejsca zapewniają mniejsze modele z węższym rozstawem wheelbase. Właściwość ta jest bardzo przydatna na skateparkach.

4. Radykalność skrętu. Konkretny wheelbase ma również swoje odzwierciedlenie w skręcaniu. Modele z wąskim rozstawieniem trucków surferskich zapewniają ciaśniejsze i bardziej dynamiczne skręty. Szeroki wheelbase sprawia natomiast, że promień skrętu jest większy, a przez to łagodniejszy.

Kształt blatu

Ostatnim czynnikiem, który należy przeanalizować, jest kształt blatu. Na początek warto pochylić się nad jego podłużnym wygięciem, czyli tak zwanym concave. Ma ono bezpośrednie przełożenie na czułość i kontrolę nad deską. Głębsze wygięcie przekłada się na lepszą kontrolę podczas dynamicznego skręcania, ponieważ mamy możliwość zaparcia się stopą o wygięty blat. W tym przypadku deska również szybciej reaguje na sygnały wysyłane przez palce i pięty. Płaski blat sprawdzi się natomiast w przypadku osób preferujących spokojną jazdę oraz tych, którzy posiadają duże stopy.

Drugim istotnym czynnikiem jest wygięcie taila i nose'a. Ten pierwszy aspekt ma duże znaczenie w kontekście wykonania kilku trików, między innymi popularnego ollie. Co jednak ważniejsze, wygięty tail sprawia, że generujemy większą siłę nacisku na tylną część deski podczas wykonywania dynamicznych skrętów.

W podgięty tail wyposażona jest zdecydowana większość desek surfskate. Sprawa jest mniej oczywista z zakrzywionymi nose'em, ponieważ posiadają go tylko niektóre modele. Jest on jednak ważny podczas wykonywania radykalnych manewrów na stromych kątach, czyli na przykład w skateparku. Pomaga on również odzyskać kontrolę nad deską w trakcie mocnych poślizgów.

Chcesz trenować surfing na lądzie? Sprawdź, co przygotował dla Ciebie Decathlon!

Jazda na desce typu surfskate pozwala poczuć klimat surfowania podczas jazdy po asfalcie. Marzy Ci się surfowanie, ale nie możesz zrealizować swoich planów przez niekorzystną lokalizację? W takim razie surfskate to deska wprost skrojona pod Twoje potrzeby! Szeroki wybór tego typu desek znajdziesz w ofercie Decathlon. Odwiedź naszą stronę i wybierz dopasowany do siebie model!


Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna stający z deskorolkami

Ile kosztuje deskorolka? Fiszka, longboard czy klasyczna deska?

Jazda na deskorolce jest bardzo popularna. Wielu początkujących zastanawia się jednak, ile kosztuje deskorolka. Dowiedz się tego z naszego poradnika.

dziewczyna leżąca na deskorolce

Jak dobrać rozmiar deskorolki dla początkującego?

Każdy początkujący, który rozpoczyna swoją przygodę z deskorolką, musi wiedzieć, jak ważny jest jej rozmiar. Jak wybrać rozmiar deskorolki ?

chłopcy siedzący z deskorolkami w rękach

Jak wybrać deskorolkę? Dobre deskorolki dla początkujących

Początki z deskorolką potrafią być naprawdę trudne. Mowa tu nie tylko o samej nauce jazdy, ale też tym, jak ją wybrać. Sprawdź jaki model kupić.

chłopiec siedzący na rampie w kasku obok deskorolki

Jaka deskorolka dla dzieci jest najlepsza? Co wybrać dla 5 latka?

Deskorolka to dość pożądany przedmiot przez wiele dzieci i dorosłych. Jaki model deskorolki dla dzieci będzie najlepszy do nauki jazdy przez 5 latka?

deski typu fishboard

Co to jest fishboard? Kilka słów o deskorolce fiszce dla najmłodszych

Są różne typy deskorolek. Jednym z nich jest deskorolka fishboard, czyli popularna fiszka. Co to jest fishboard i czym różni się od klasycznej deski?