Kobieta wędrująca po trudnym terenie w butach podejściowych z niską cholewką

Co to są buty podejściowe? Jakie wybrać?

Wybór odpowiednich butów podejściowych może być wyzwaniem. Do czego służą? Jakie buty podejściowe wybrać? Sprawdźmy!

Buty trekkingowe nie są jedynymi, które można wziąć ze sobą na górską wyprawę. Sporą popularnością cieszy się również obuwie podejściowe. Czym jest i jakie ma zalety? Jakie buty podejściowe wybrać? Sprawdźmy!

Buty podejściowe, czyli jakie?

Buty podejściowe to rozwiązanie na problemy wspinaczy. Często, zanim rozpoczną zdobywanie dróg w pionie, muszą przebyć górskie ścieżki. Wcześniej byli oni zmuszeni do tego, by zakładać obuwie trekkingowe, a dopiero po dotarciu na miejsce docelowe – zmienić na buty wspinaczkowe. Popularne trapery w takim wypadku były sporym obciążeniem przy wspinaczce. Na szczęście teraz dostępne są już wygodne i lekkie buty podejściowe. Można w nich zarówno przemierzać szlaki turystyczne, jak i pokonywać odcinki, gdzie rozpoczyna się już wspinaczka.

Krótko mówiąc, buty podejściowe to obuwie, które służy do poruszania się w trudnym górskim terenie i po skałach. Zapewniają bezpieczeństwo i komfort. Oferują też stabilność i dobrą przyczepność na kamieniach, co jest niezbędne podczas wspinaczki. Buty podejściowe powinny być lekkie i wygodne, aby mogły Ci w pełni zapewnić wszystkie korzyści.

Wspinacze z plecakami wspinaczkowymi stojący na szlaku w butach podejściowych

Czym wyróżniają się buty podejściowe?

Buty podejściowe męskie i damskie mają kilka cech charakterystycznych, które wyróżniają je od innego obuwia dostępnego na rynku. Są to:

– Konstrukcja podeszwy – podejściówki oferują kompromis między dobrą amortyzacją i sztywnością. Przydaje się to w trakcie pokonywania odcinków trasy o wspinaczkowym charakterze. Warto zwrócić uwagę na buty podejściowe, które mają sztywną podeszwę Climbing Zone, czyli taką z płaską strefą w przedniej części. Ten element jest wykonywany z materiału o podwyższonym tarciu, dzięki czemu bez problemu można pokonywać łatwe odcinki wspinaczkowe.

– Konstrukcja buta – obuwie podejściowe jest węższe niż trekkingi czy buty turystyczne. Są dzięki temu ściśle dopasowane do stopy. Do tego na wysokości palców i pięty znajduje się gumowy otok, który chroni stopę przed kontaktem z kamieniami. Charakterystyczny dla podejściówki jest również wąski przód, który zapewnia większą precyzję.

– System sznurowania – buty podejściowe, dzięki gęstym wiązaniom aż po sam przód buta, zapewniają lepsze przyleganie do stopy. Niektóre modele oferują też dwustrefowy system wiązania.

Wspinacze w butach podejściowych wspinający się po stopniach zamontowanych na szlaku górskim z kaskami wspinaczkowymi na głowach

Dla kogo buty podejściowe? 

Dobre buty podejściowe są przeznaczone dla wspinaczy i alpinistów, nie oznacza to jednak, że inni nie mogą z nich korzystać. Aktualnie zaciera się nieco granica między typowymi podejściówkami, a niskim butem trekkingowym. Sięgać po nie zatem mogą wszyscy wielbiciele szybkiego poruszania się po górach czy spacerów po dolinach. But podejściowy będzie też dobrym wyborem, jeśli lubisz łączyć styl outdoorowy z miejskim. 

Niskie buty podejściowe sprawdą się praktycznie w każdych warunkach, a szczególnie od później wiosny do wczesnej jesieni, gdy panuje suchy i cieplejszy okres. Jeśli na szlakach pojawia się śnieg, lepiej jest sięgnąć po obuwie trekkingowe z membraną i wyższą cholewką. Zapewnią lepszą stabilizację kostki. 

Buty podejściowe czy trekkingowe?

Buty podejściowe i trekkingowe różnią się od siebie kilkoma szczegółami. Przede wszystkim te pierwsze są lżejsze, a do tego mają bardziej elastyczną i cieńszą podeszwę. Pozwala to lepiej czuć teren, acz może być niewygodne podczas długich wędrówek po nierównej drodze. Do tego też zapewniają mniejsze wsparcie dla kostki, co może być korzystne dla swobody ruchów w trudnych miejscach, ale niekorzystne podczas wypraw trekkingowych z ciężarem na plecach.

Buty trekkingowe są specjalnie zaprojektowane do długich wędrówek, zazwyczaj z ciężkim plecakiem. Są idealne zarówno na równych, jak i nierównych ścieżkach. Jeśli chodzi o konstrukcję, oferują więcej ochrony i często mają wysoką cholewkę, która zapewnia dodatkowe wsparcie. Ich podeszwa jest grubsza i bardziej sztywna.

Wybór między butami podejściowymi a trekkingowymi zależy głównie od rodzaju aktywności, jaką planujesz. Jeśli są to krótkie podejścia w trudnym terenie, lepsze będą buty podejściowe. Z kolei trekkingi będą lepszym wyborem na pokonywanie długich wędrówek z ciężkim plecakiem, w różnorodnym terenie. Niezależnie od tego, na które postawisz, pamiętaj, że wygodne buty to podstawa!

Mężczyzna stojący w butach podejściowych na kamienistym podłożu

Jakie buty podejściowe wybrać?

Wybierając buty podejściowe damskie lub męskie, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które ułatwią podjęcie decyzji. Należą do nich:

– Materiał – tego typu buty górskie najczęściej wykonywane są ze skóry nubukowej lub materiałów syntetycznych. 

– Membrana – podejściówki mogą być butami bez membrany lub z nią. Jej obecność to kwestia indywidualna, acz warto ją rozważyć. Zapewni to ochronę przed wilgocią. Jeśli ważniejsze są dla Ciebie niska waga i oddychalność, wybierz modele bez membrany. 

– Twardość podeszwy – warto sprawdzić modele, które mają różne podeszwy. Dla wielu osób lepsza będzie wyjątkowo twarda poedeszwa, dla innych natomiast ważniejsza będzie waga butów. W takim wypadku lepszym wyborem będzie cieńsza podeszwa, która dodatkowo zapewni lepsze czucie skał. 

– Cholewka – choć najczęściej napotkasz na buty podejściowe z niską cholewką, to można trafić też modele z wysoką. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, jednak decydując się na te drugie, Twoje obuwie będzie na pewno cięższe.

Jeśli chcesz wybrać odpowiednie buty podejściowe, pamiętaj, aby dobrze dobrać ich rozmiar. Upewnij się, że buty posiadają odpowiednią szerokość – nie są za ciasne, ani za luźne. Stopa powinna dobrze leżeć na podeszwie, bez niepotrzebnego ucisku. Najlepsze buty będą zapewniać Ci przestrzeń między palcami a końcem buta około 1 cm. 

Wiesz już, czym są buty podejściowe i czym się charakteryzują. Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z tym obuwiem, pamiętaj o powyższych wskazówkach. Nie zapomnij zwrócić szczególnej uwagi na dobre dopasowanie butów, jak i ich wykonanie i wygodę.

Przeczytaj także:

kobiety i mężczyzna w obuwiu trekkingowym odpoczywają nad wodą

Wiązanie butów trekkingowych – jak to zrobić prawidłowo? Porady

Jak wiązać buty górskie? Czy są różne sposoby sznurowania? Jak sprawić, że stopa będzie stabilna? Poznaj sposoby sznurowania butów trekkingowych.

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

mężczyzna w butach i odzieży trekkingowej w górach

Jakie buty wybrać w Tatry? A jakie buty w góry niższe?

Sprawdź, jakie buty w góry są najlepsze. Dowiedz się, jakie obuwie wybrać na wędrówkę górską po Tatrach wysokich, a jakie po szlakach gór niższych.

kobieta wspinająca się na ściance

Jak dobrać buty wspinaczkowe? ⛰️ Wskazówki dla początkujących

Jak dobrać buty wspinaczkowe do umiejętności? Jak dobrać rozmiar butów dla wspinacza? Jakie buty do wspinania na ściance zapewnią komfort?

osoba wspinająca się w butach do wspinaczki

Jak rozbić buty wspinaczkowe? Czy w ogóle można rozciągać buty?

Sprawdź jak dobrać buty wspinaczkowe pod kątem rodzaju. Zobacz jak dobrać rozmiar butów dla wspinacza i czy można rozbić nowe buty do wspinania.