Twoje pomoce do rehabilitacji – przygotuj do ćwiczeń w domu ciało i przestrzeń
Wiele akcesoriów przydatnych w kinezyterapii z pewnością masz już w domu, ponieważ przydają się one również w codziennych treningach fitness. Do najbardziej uniwersalnych należą maty treningowe oraz piłki gimnastyczne (duże i okrągłe, dmuchane, o gładkiej powierzchni). W ćwiczeniach stawów kolanowych i skokowych warto mieć pod ręką poduszki sensomotoryczne, czyli płaskie dyski z wypustkami. Bardzo ciekawym akcesorium są rollery różnej wielkości i o rozmaitych powierzchniach. W zależności od wybranego modelu możesz wykorzystać je do rozluźnienia mięśni nóg, zmniejszenia napięć np. w barku czy szyi.
W dobrym sklepie sportowym znajdziesz taśmy i przyrządy do rozciągania np. paski z klamrą polecane nie tylko do praktykowania jogi. Sprawdź również dostępność piłeczek żelowych oraz zestawów rehabilitacji i profilaktycznych ćwiczeń dłoni. We wsparciu np. rozwoju włókien mięśniowych, zmniejszeniu bolesności czy w pracy nad elastycznością tkanek wykorzystaj zestawy piłek terapeutycznych o różnych grubościach i twardości. Modele z wypustkami wykorzystaj do masażu śródręcza oraz nadgarstka. Zaciskaj je w dłoni, zmieniając intensywność, jeżeli chcesz m.in. stymulować czucie głębokie (w tym celu przydadzą Ci się też niewielkie hantle).
Dla utrzymania prawidłowej postawy ciała możesz spróbować treningów z dużą piłką gimnastyczną w pozycji stojącej. Rozważ wybór modelu gładkiego oraz mniejszej piłki z wypustkami, idealnej do stymulacji receptorów czuciowych i intensywnego masażu. W treningu wzmacniającym, podczas wykonywania różnorodnych ćwiczeń, skup się na utrzymaniu kontrolowanego napięcia całego ciała. Jeżeli Twoje ciało na to pozwala, zrezygnuj z rehabilitacji w domu i wyjdź na świeże powietrze. Wystarczą kije trekkingowe lub do nordic walkingu, aby zwykły spacer zmienić w efektywną pracę nad utrzymaniem dobrego zdrowia.
Pamiętaj, że podstawą dla efektywnej rehabilitacji neurologicznej i ruchowej zawsze jest właściwie przeprowadzona rozgrzewka. Po zakończeniu wykonywania ćwiczeń wzmacniających, rozciągających czy stabilizujących warto z kolei położyć się na chwilę, aby ustabilizować oddech. Regularny trening oddychania dodatkowo ułatwi Ci wykształcenie prawidłowego wzorca oddechowego, zwiększy ruchomość klatki piersiowej i siłę mięśniową w obrębie układu oddechowego. Co więcej, wprowadzi Cię w stan wewnętrznego wyciszenia, a to bardzo wskazane po każdym treningu, niezależnie od jego rodzaju.