Kobieta grająca w tenisa aby spalić kalorię

Czy tenis ziemny to skuteczny sposób na spalanie kalorii? Ile można spalić podczas gry w tenisa?

Gra w tenisa a odchudzanie. Czy tenis ziemny to skuteczny sposób na spalanie kalorii? Zobacz, ile kalorii spalisz w trakcie 60 minut tenisa!

Od kilku lat w naszym kraju można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania grą w tenisa. Być może jest to spowodowane falą sukcesów, które na międzynardowych kortach święci Iga Świątek. Niegdyś sport ten uchodził za elitarny, tylko dla wybranych. Obecnie zwiększająca się liczba ogólnodostępnych kortów sprawia, że tenis jest rekreacyjnie uprawiany przez coraz większą liczbę osób. Niektórzy zadają sobie pytanie: czy gra w tenisa to skuteczny sposób na spalenie kalorii? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Gra w tenisa ziemnego – korzyści zdrowotne

Na początek należy wyraźnie powiedzieć, że tenis jest sportem, który niesie za sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Do niedawna uchodził on za sport dosyć elitarny. Na szczęście w Polsce każdego roku powstaje coraz więcej ogólnodostępnych kortów, z których za darmo może skorzystać każdy. Przekłada się to na wzrost zainteresowania tą dyscypliną jako sposobem na aktywne spędzenie czasu. Jakie korzyści dla zdrowia niesie za sobą gra w tenisa?

1. Poprawa wyglądu sylwetki. Największą zaletą gry w tenisa jest oczywiście możliwość poprawienia wyglądu sylwetki. Wyjątkowość tej dyscypliny sportu polega na tym, że pracują wszystkie grupy mięśniowe, co sprawia, że można wyrzeźbić zarówno mięśnie nóg, jak i górne partie ciała.

2. Poprawa stanu zdrowia. Uprawianie tenisa w różny sposób oddziałuje na nasz organizm. Wśród zalet można wymienić zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca oraz cukrzycy, poprawę funkcjonowania układu krążenia, a także przyspieszenie metabolizmu.

3. Poprawa kondycji oraz koordynacji ruchowej. Tenis to bardzo intensywny sport. Wymaga on biegania po korcie, które dodatkowo ma charakter interwałowy, co bardzo dobrze wpływa na wydolność i układ oddechowy. Oprócz tego konieczność szybkiej zmiany kierunku oraz umiejętność uderzania piłki sprawia, że poprawie ulega również nasza zwinność.

4. Redukcja stresu. Gra w tenisa wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale także psychiczną. Dzieje się to między innymi poprzez redukcję poziomu stresu. Uprawianie sportu pozwala odciągnąć myśli od codziennych problemów i oddać się przyjemności. Osiągnięciu tego stanu sprzyja również skupienie, które musimy z siebie wykrzesać podczas gry.

5. Poprawa samopoczucia. Nie jest również dużym odkryciem, że tenis – podobnie jak każdy sport – wpływa pozytywnie na samopoczucie. Wysiłek fizyczny pozwala nam wyrzucić z siebie negatywne emocje, a trzeba pamiętać, że zbyt duże ich nagromadzenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sport powoduje także wyrzut endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia. Zapewnią nam one dobry humor do końca dnia, a także pozwolą się odprężyć.

6. Poprawa zdolności intelektualnych. Regularne treningi wpływają również na rozwój naszych zdolności intelektualnych. W sposób szczególny można to zauważyć na przykładzie tenisa. Sport ten wymaga siły, szybkości, refleksu, ale także umiejętności czytania gry, myślenia taktycznego i szybkiego wyciągania wniosków. Systematyczny trening tenisowy sprawia, że nabywamy te umiejętności.

Mężczyzna grający w tenisa dla korzyści zdrowotnych

Tenis a odchudzanie – czy to dobry sposób, aby spalać kalorie?

Odpowiedź jest dosyć oczywista – gra w tenisa to znakomity sposób na zgubienie nadmiaru kilogramów. Wynika to bezpośrednio z charakterystyki tego sportu. Podczas gry w tenisa ziemnego pracuje całe ciało, co sprawia, że angażuje on wszystkie grupy mięśniowe. Podczas uderzenia piłki najmocniej pracują kończyny górne, ale do piłki do tenisa należy także podbiec, prawda? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że podczas treningu lub meczu na małym korcie można przebiec nawet 4 km, co pozwala spalić kalorie.

Dla wielu osób przebiegnięcie 4 km nie wydaje się dużym osiągnięciem. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tenisa bieg ma postać szybkich sprintów, a trening interwałowy bardzo skutecznie spala kalorie. Oprócz tego tenis jest jednocześnie sportem siłowym. Uderzanie piłki wymaga użycia siły mięśni, co stanowi dodatkowy wydatek kaloryczny. Podsumowując to wszystko, można z całą pewnością stwierdzić, że gra w tenisa to świetny sposób na odchudzanie.

Godzina gry w tenisa – ile kalorii można spalić?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ostateczny bilans kaloryczny podczas godzinnej gry zależy od takich czynników jak intensywność, płeć, wiek, wzrost oraz waga. Można jednak dokonać pewnych szacunków na podstawie przykładowych parametrów. Ile kalorii spalisz, grając w tenisa przez godzinę?

30-letni mężczyzna o wzroście 180 cm i wadze 85 kg powinien podczas godzinnej gry w tenisa spalić około 650 kcal. W przypadku 30-letniej kobiety o średnim wzroście 165 cm i wadze 60 kg wartość ta powinna wynosić około 465 kcal. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od intensywności gry oraz indywidualnych parametrów.

Kobieta robąca formę grając w tenisa ziemnego

Czy tenis to sport dla każdego?

W głowach osób, które do tej pory nie miały styczności z tenisem może pojawić się wątpliwość, czy jest to sport, z którym dadzą sobie radę. Dobra informacja jest taka, że przygodę z tenisem można rozpocząć w każdym wieku. Trzeba jednak być świadomym, że jest to sport dosyć wymagający, dlatego też należy się do niego nieco przygotować. Mowa tutaj o opanowaniu podstawowych elementów gry oraz nabyciu kondycji.

Ze względu na duże znaczenie techniki w grze w tenisa, swoją przygodę z tym sportem warto rozpocząć od lekcji z trenerem. Jest to dosyć ważne, ponieważ osoba profesjonalnie zajmująca się nauką gry pozwoli nam wyeliminować złe nawyki, które mogą prowadzić do przeciążeń mięśni i bolesnych kontuzji. Dzięki współpracy z trenerem nabędziemy umiejętności, które pozwolą cieszyć się grą i stać się amatorskim tenisistą.

Rozpocznij swoją tenisową przygodę razem z markami Decathlon!

Tenis to sport, który może uprawiać każdy. Co prawda na początku wymaga on nabycia podstawowych umiejętności technicznych (najlepiej pod okiem trenera), ale z czasem można już śmiało praktykować tę dyscyplinę samodzielnie. Gra w tenisa jest również znakomitą opcją dla osób, którym zależy na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Połączenie wysiłku fizycznego z elementami siłowymi to znakomity przepis na skuteczne spalanie kalorii.

Czujesz, że tenis może być dyscypliną dla Ciebie? W takim razie serdecznie zachęcamy do odwiedzenia jednego ze sklepów Decathlon! W naszym asortymencie znajdziesz wszystko, czego możesz potrzebować do uprawiania tej dyscypliny. Od przewiewnych strój tenisowych dla kobiet i mężczyzn, aż po profesjonalny sprzęt, taki jak rakiety do tenisa, piłki, torby oraz owijki do rakiet. Trenuj i spalaj dużą ilość kalorii, czerpiąc przyjemność z tenisa wraz z markami Decathlon!

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

Dwie pary przygotowujące się do gry mieszanej w tenisa ziemnego

Mikst, czyli co powinieneś wiedzieć o grze mieszanej w tenisie

Tenis ziemny cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Jedną z odmian jest gra mieszana. Mikst w tenisie – co warto o nim wiedzieć?

kobieta grająca w tenisa ziemnego na profesjonalnym korcie w odzieży sportowej

Squash a tenis – podobieństwa i różnice sportów rakietowych

Sporty rakietowe, jak squash czy tenis ziemny, to doskonały sposób na aktywność. Squash i tenis – czym różnią się te dyscypliny?

Kobieta starająca się trafić rakietą tenisową w sweet spot

Sweet spot rakiety tenisowej – jakie znaczenie ma w tenisie?

Na skuteczną grę w tenisa wpływa bardzo dużo czynników. Czym jest sweet spot rakiety tenisowej? Sprawdź, na czym polega ten parametr!

Tenisistka starająca się uderzyć rakietą w piłkę

Historia tenisa ziemnego. Czym jest Wielki Szlem?

Gra w tenisa ziemnego kiedyś i dziś. Czym się różnią mecze, korty i zasady gry? Wyjaśniamy!