Gra w tenisa ziemnego – korzyści zdrowotne
Na początek należy wyraźnie powiedzieć, że tenis jest sportem, który niesie za sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Do niedawna uchodził on za sport dosyć elitarny. Na szczęście w Polsce każdego roku powstaje coraz więcej ogólnodostępnych kortów, z których za darmo może skorzystać każdy. Przekłada się to na wzrost zainteresowania tą dyscypliną jako sposobem na aktywne spędzenie czasu. Jakie korzyści dla zdrowia niesie za sobą gra w tenisa?
1. Poprawa wyglądu sylwetki. Największą zaletą gry w tenisa jest oczywiście możliwość poprawienia wyglądu sylwetki. Wyjątkowość tej dyscypliny sportu polega na tym, że pracują wszystkie grupy mięśniowe, co sprawia, że można wyrzeźbić zarówno mięśnie nóg, jak i górne partie ciała.
2. Poprawa stanu zdrowia. Uprawianie tenisa w różny sposób oddziałuje na nasz organizm. Wśród zalet można wymienić zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca oraz cukrzycy, poprawę funkcjonowania układu krążenia, a także przyspieszenie metabolizmu.
3. Poprawa kondycji oraz koordynacji ruchowej. Tenis to bardzo intensywny sport. Wymaga on biegania po korcie, które dodatkowo ma charakter interwałowy, co bardzo dobrze wpływa na wydolność i układ oddechowy. Oprócz tego konieczność szybkiej zmiany kierunku oraz umiejętność uderzania piłki sprawia, że poprawie ulega również nasza zwinność.
4. Redukcja stresu. Gra w tenisa wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale także psychiczną. Dzieje się to między innymi poprzez redukcję poziomu stresu. Uprawianie sportu pozwala odciągnąć myśli od codziennych problemów i oddać się przyjemności. Osiągnięciu tego stanu sprzyja również skupienie, które musimy z siebie wykrzesać podczas gry.
5. Poprawa samopoczucia. Nie jest również dużym odkryciem, że tenis – podobnie jak każdy sport – wpływa pozytywnie na samopoczucie. Wysiłek fizyczny pozwala nam wyrzucić z siebie negatywne emocje, a trzeba pamiętać, że zbyt duże ich nagromadzenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sport powoduje także wyrzut endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia. Zapewnią nam one dobry humor do końca dnia, a także pozwolą się odprężyć.
6. Poprawa zdolności intelektualnych. Regularne treningi wpływają również na rozwój naszych zdolności intelektualnych. W sposób szczególny można to zauważyć na przykładzie tenisa. Sport ten wymaga siły, szybkości, refleksu, ale także umiejętności czytania gry, myślenia taktycznego i szybkiego wyciągania wniosków. Systematyczny trening tenisowy sprawia, że nabywamy te umiejętności.