kobieta i mężczyzna w odzieży sportowej stojący w plenerze

Czym jest plogging? Ekologiczny jogging czyli jak biegać i dbać o środowisko?

Bieganie i zbieranie śmieci naraz? Nowy eko fit trend sprawił, że jogging nabrał większego znaczenia. Sprawdź czym jest plogging i uprawiaj eko biegan

Żyjemy pod presją czasu. Stan środowiska naturalnego przez ostatnie lata znacznie się pogorszył, dlatego inicjatywy takie, jak plogging są szansą na bardziej świadome i efektywne dbanie o planetę. Jogging to Twój styl życia? Uprawiaj go, zbierając śmieci! Im nas więcej, tym lepiej dla świata!

Jeżeli znaczenie pojęcia plogging jest Ci obce, nie martw się. Wiele osób wciąż nie ma pojęcia, co tak naprawdę kryje się za tym niezbyt popularnym hasłem. Jednak najwyższy czas to zmienić, bo plogging, czyli jogging z ekologicznym przesłaniem to niezwykła inicjatywa. Połączenie przyjemności i korzyści zdrowotnych z biegania z aktywną troską o środowisko jest ważnym krokiem w stronę poprawy stanu naszej planety. 

Człowiek kontra czas – dla środowiska naturalnego zmieniamy bieganie w plogging

Bieganie to jedna z najczęściej uprawianych form aktywności na zewnątrz. Wiele osób biega w ramach profilaktyki zdrowotnej, inni traktują to, jak sportowe wyzwanie. Niezależnie od tego, do której z tych grup należysz ani co stanowiło dotąd Twoją największą motywację, możesz rozpocząć przygodę z bieganiem lub przenieść dotychczasową aktywność na nowy poziom, zamieniając jogging na plogging.

Nazwa wywodzi się od szwedzkiego słowa plocka upp, czyli zbierać. Ideą ploggowania jest sprzątanie świata, które nie wymaga dodatkowego zaangażowania. Robisz to, co zwykle. Wkładasz buty, wybierasz trasę, startujesz, a przy tym, korzystając z gumowych rękawiczek i składanej torby, zbierasz odpadki, które nie tylko zaburzają estetykę przestrzeni, lecz także szkodzą jej mieszkańcom. 

Czym jest plogging? To bieganie i zbieranie śmieci, czyli nowy jogging z eko przesłaniem

Nowe spojrzenie na jogging wprowadził aktywista Erik Ahlström. Podczas uprawiania ulubionego sportu postanowił on rozprawić się z nadmiarem śmieci i zaczął zbierać je na ulicach Sztokholmu. Pomogli mu znajomi. Z czasem grupa biegaczy sprzątających świat znacznie się rozrosła również poza granicami Szwecji. Obecnie eko bieganie z workiem na odpady przestaje być trendem, a staje się elementem sportowej codzienności. Z roku na rok popularyzują się imprezy ploggingowe, w mediach króluje hashtag #PlogForProgress, kwestią czasu jest pojawienie się w dobrych sklepach sportowych zestawów do zbierania śmieci podczas biegania.

Rozwój ekosportu daje szansę na zapanowanie nad kryzysem śmieciowym. Wszechobecne odpady, zalegające w parkach i lasach plastikowe butelki, puszki po napojach, niedopałki, foliowe siatki sprawiają, że współczesny świat brzydnie i traci naturalne walory. Z pomocą zaangażowanych w nową dyscyplinę sportu biegaczy, plogging pozwala minimalizować ryzyko zanieczyszczeń mikroplastikiem gleby, powietrza, wody oraz zagrożenia zdrowia zwierząt.

mężczyzna pakujący plastikową butelkę do worka na śmieci

Plogging – dla kogo eko bieganie będzie najlepszym wyborem?

Pomysł Erika Ahlströma, aby łączyć bieganie z podnoszeniem śmieci w trakcie joggingu, to również sposób na interwałowy trening całego ciała i jeszcze skuteczniejszą stymulację procesów spalania tkanki tłuszczowej. Biegniesz, zwalniasz tempo, wykonujesz skłon, podnosisz odpady i chudniesz – sprawdź sam, jaki osiągniesz efekt! Jeżeli jednak z przyczyn zdrowotnych nie możesz pozwolić sobie na tak dynamiczną aktywność fizyczną, rozważ inną opcję np. plalking.

Spacerowanie połączone ze zbieraniem śmieci to wariant o niższej intensywności, który nie wymaga specjalnego przygotowania. Sprawdzi się dla osób starszych, dzieci oraz osób, które nie uprawiają na co dzień żadnej aktywności fizycznej. Możesz też poprawić kondycję, zwiększając intensywność pracy organizmu. Sięgnij po kije do nordic walking i wybierz trasę po bardziej zróżnicowanym terenie. Plogging to aktywność pozbawiona ograniczeń. Zimą buty do joggingu zamień na biegówki – na górskich szlakach trend na zbieranie śmieci jest równie silny.

Jak uprawiać jogging? Aktywnie! Od teraz biegamy i zbieramy śmieci w górach i lasach

Nie trzeba wiele, aby dołączyć do grona ploggersów – wystarczą dobre buty, wybrane w sprawdzonym sklepie sportowym, upatrzona wcześniej trasa w parku, w lesie czy równoległa z górskim szlakiem oraz akcesoria do sprzątania świata. Jeśli jogging stanowił dotąd nieodłączny element Twojego stylu życia, pomyśl, że teraz, wkładając obuwie do biegania, możesz robić coś jeszcze ważniejszego nie tylko dla siebie, lecz także dla innych.

Pamiętaj, że pełen pakiet korzyści dla ciała osiągniesz wyłącznie wtedy, gdy zadbasz o prawidłowy plan treningowy. Nie pomijaj rozgrzewki, a po powrocie z treningu wycisz ciało – co jakiś czas możesz skusić się na masaż. Potrzebujesz większej motywacji, aby robić dla siebie coś dobrego? Zachęcaj do działania swoich znajomych i przyjaciół. Uprawiając plogging razem przez cały rok, promujcie akcje wspólnego sprzątania śmieci i zmieniajcie świat na lepsze.

Zobacz także

mężczyzna biegający po górach

Jakie buty do biegania po górach? Wskazówki

Chcesz kupić buty do biegania po górach? Jakie wybrać? Co sprawdzić? Oto wskazówki, jak znaleźć buty do biegania w górach.

mężczyzna i kobieta biegnący zimą w czapkach i strojach do biegania

Jak się ubrać na bieganie zimą? Czy zimowy trening jest bezpieczny?

Czy bieganie zimą jest bezpieczne? Jak dobrać strój do biegania w zimę? Czy można biegać po śniegu? Sprawdź jak powinien wyglądać zimowy trening.

kobieta biegnąca w legginsach i staniku sportowym

Jaka bielizna do biegania będzie najlepsza? Jaką wybrać?

Jaka bielizna do biegania będzie najlepsza? Dobrze dobrana zapewnia komfort podczas aktywności fizycznej, "oddycha" i odprowadza wilgoć biegacza.