Mężczyźni zjeżdżający na nartach

Gdzie jechać na narty w Polsce? Poznaj stoki i ośrodki narciarskie

Narty w Polsce to popularny sport zimowy. Gdzie wybrać się na narty? Jakie są najlepsze stoki narciarskie, kurorty i ośrodki narciarskie?

Narciarstwo w Polsce już dawno stało się lubianym sportem zimowym. Nasi rodacy pokochali narty i snowboard, więc coraz chętniej wyprawiają się na stoki w całej Europie. W Polsce również znajduje się wiele świetnych tras i ośrodków narciarskich. Gdzie na narty w Polsce? Sprawdź zestawienie różnych destynacji, które oferują zróżnicowane pod względem stopnia trudności i malownicze trasy zjazdowe dla miłośników białego szaleństwa.

Jak wybierać dla siebie stok?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, dokąd na narty w Polsce, to zanim się za bardzo rozpędzisz i zaczniesz przeglądać rankingi stoków, pomyśl, czego tak naprawdę szukasz. Oto krótka lista kryteriów, które mogą ułatwić ci wybór.

Stopień trudności tras narciarskich. Większość punktów na narciarskiej mapie polski da dostęp do kilku tras o różnym stopniu trudności. Ale to teoria, bo w praktyce bardzo często zmiany ograniczają się tylko do długości i nachylenia stoku – to ważne, ale niezmienne pozostaną takie czynniki jak jakość śniegu, ryzyko wjechania w muldy, co przecież częściowo zależy od podłoża i tak dalej.

Długość i dostępność tras. Samo to, że trasa jest długa, nie oznacza jeszcze, że na tym zyskuje. Zdarza się, że najdłuższe trasy mogą zostać skrócone w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niewiele wtedy zyskasz. Zresztą szerzej warto pomyśleć nad dostępnością. Nawet jeśli istnieje możliwość sztucznego naśnieżania – co samo w sobie może ci nie odpowiadać – to przecież moment uruchomienia armatek będzie zależał już tylko od widzimisię właściciela stoku, a tu bywa różnie.

Odległość. To oczywiste – inaczej wybiera się stok na tygodniowy wypad, a inaczej, jeśli masz do dyspozycji tylko dzień albo dwa, ale chcesz je spędzić na nartach, a nie za kierownicą. Przy okazji – sprawdź też, jak długo, a nie tylko jak daleko trzeba jechać. Niektóre świetne stoki są ulokowane w miejscach dość kłopotliwych z punktu widzenia kierowcy.

Jeśli planujesz wyjazd na narty w Polsce, weź jeszcze pod uwagę, że różne ośrodki w olbrzymim stopniu różnią się infrastrukturą. Zwykle będzie na miejscu wypożyczalnia nart, ale już tor saneczkowy dla dzieci wcale nie jest taki oczywisty. Gdzieniegdzie zjesz świetną kolację, a w innych znów miejscach będzie tylko bar, do którego niekoniecznie chcesz wchodzić. To ważne, choć nieoczywiste kryteria. I jasne – wybiera się przede wszystkim stok, ale to, co jest dookoła, też ma znaczenie.

mężczyzna w kasku i odzieży narciarskiej zjeżdżający ze stoku na nartach

Najciekawsze stoki narciarskie w Polsce

W większości rankingów polskich stoków przewija się regularnie kilka pozycji – przyjrzyj się im, bo jest spora szansa, że znajdziesz tu tę, w której się zakochasz. Sprawdź, które lokalizacje będą dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, początkujących narciarzy, a gdzie polskie ośrodki oferują coś dla zaawansowanych miłośników białego puchu.

Białka Tatrzańska – dobrze przygotowane stoki narciarskie

Mekka narciarzy przede wszystkim dlatego, że są to jedne z dobrze przygotowanych stoków z rozwiniętą infrastrukturą. Znajduje się tu kilkanaście ośrodków narciarskich, które oferują trasy o łącznej długości 50 km. Prawdziwa gratka dla entuzjastów narciarstwa biegowego i zjazdowego. Największym i najbardziej rozbudowanym ośrodkiem jest Kotelnica Białczańska, która posiada aż 14 km tras narciarskich. Warto także wspomnieć o innych ośrodkach takich jak: Witów Ski, Harenda oraz Kaniówka.

Sztuczne oświetlenie i naśnieżanie sprawiają, że stoki są dostępne bardzo długo i zazwyczaj nie ma powodu do narzekania na to, jak są utrzymane. Wady? Tłok. To przede wszystkim. Poza tym trzeba liczyć się też raczej z niskim poziomem trudności. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty dla początkujących, Polska oferuje właśnie Białkę Tatrzańską, ale bardziej doświadczeni narciarze mogą poszukać czegoś innego.

ludzie ze sprzętem narciarskim w górach

Bukowina Tatrzańska – ośrodek narciarski w pobliżu Zakopanego

Narty w Bukowinie Tatrzańskiej to rozrywka, którą co roku wybierają dziesiątki tysięcy turystów. Zróżnicowane trasy narciarskie sprawiają, że w tym ośrodku każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od poziomu zaawansowania. Dodatkowym plusem jest świetna infrastruktura, wygoda, świetne warunki narciarskie oraz bliskość Zakopanego. Trzeba jednak pamiętać, że na stokach w Bukowinie często tworzą się kolejki do wypożyczalni sprzętu oraz na samym stoku na przykład do wyciągów krzesełkowych, szczególnie w okresie ferii zimowych. 

Kasprowy Wierch – klasyka narciarstwa w Polsce

Miłośnicy szusowania po wysokich górach z pewnością docenią Kasprowy Wierch, szczyt ulokowany na polsko-słowackiej granicy. Położone najwyżej trasy narciarskie nie są sztucznie naśnieżane, jednak mimo tego sezon narciarski trwa tam aż do wiosny. 

Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu są bardzo trudne, dlatego jest to kierunek przede wszystkim dla doświadczonych narciarzy. Problemem będzie tłok i fakt, że infrastruktura na Kasprowym nijak nie przystaje do zainteresowania tego miejsca. Jest jednak klimat i sporo pozytywnych wrażeń.

Szklarska Poręba – gdzie na snowboard w Polsce?

W Szklarskiej Porębie znajduje się najbardziej stroma trasa narciarska w Polsce – ściana na Szrenicy. Jest ona bardzo trudna i wymagająca. Ma aż dwa kilometry długości a różnica poziomów wynosi tam ponad 500 metrów.

Na szczęście w Szklarskiej Porębie znajdziemy jeszcze dziesięć kilometrów innych tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Można tam spotkać także szkółki narciarskie dla początkujących. Infrastruktura jest nowoczesna a trasy regularnie naśnieżane. Narciarze i snowboardziści mają tutaj prawdziwy raj. Szklarska Poręba oferuje jedne z dobrze zaprojektowanych stoków i ośrodków narciarskich w Polsce.

Szczyrk – nowa zimowa stolica Polski?

W rankingach od lati, choć widoki są tu zdecydowanie nie alpejskie, co jednak nie znaczy, że nudne. Na plus na pewno trzeba zaliczyć bardzo duże zróżnicowanie tras pod względem stopni trudności

Szczyrk to kolejne cenione miejsce wśród narciarzy w Polsce. Znajduje się tu ponad 40 km tras, a najwyżej położony punkt to Skrzyczne (1257 m). Szczyrk jest przygotowanym ośrodkiem narciarskim, który dostosowany jest do potrzeb każdego narciarza. Wszyscy, niezależnie od poziomu umiejętności, znajdą tutaj coś dla siebie.

Zieleniec – nowoczesna infrastruktura dla narciarzy

Zieleniec to jeden z największych ośrodków narciarskich. Polski ośrodek znajduje się w Karkonoszach, na pograniczu polsko-czeskim. Ośrodek oferuje szeroki wybór tras narciarskich, a także liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. W Zieleńcu można korzystać z krytej pływalni, sauny, basenu z hydromasażem oraz z centrum fitness. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu przygotowano ściankę wspinaczkową i boisko do squasha.

Jest też w miarę tanio, a nowoczesna infrastruktura dookoła stoków naprawdę ułatwia zimowe ładowanie akumulatorów. To jedno z tych miejsc, które zostały specjalnie przygotowane zgodnie z nowymi zasadami organizacji stoków – mnóstwo bardzo zróżnicowanych tras, sporo infrastruktury towarzyszącej to coś, co sprawia, że można tu jechać w ciemno bez względu na poziom umiejętności.

Świeradów – bardziej kameralna jazda na nartach

To również jedna z mniej znanych propozycji. Trudno orzec dlaczego – nie jest to może najnowocześniejszy punkt, trasy bywają miejscami odrobinę zaniedbane, ale od tych problemów nie są wolne też inne miejsca. Świeradów natomiast zapewnia dostęp do tras również bardzo wymagających. Nie jest też tak zatłoczony, jak wiele innych miejscowości, a skipass wciąż jest stosunkowo tani.

Kobieta i mężczyzna stojący na stoku narciarskim

Gdzie na narty z dzieckiem w Polsce?

Narty są sportem, w który spokojnie można zaangażować nawet małe dzieci. Pierwsze lekcje utrzymywania równowagi na nartach mogą pobierać nawet dwulatki. Nic dziwnego, że w Polsce znajduje się wiele ośrodków, w które z powodzeniem można pojechać całą rodziną.

Jakie kryteria powinno spełniać takie miejsce? Przede wszystkim konieczna jest dobra infrastruktura. Wybieraj miejsca, w których działają szkoły narciarskie i przedszkola narciarskie dostosowane programem do najmłodszych. Dodatkowym atutem będą także kluby malucha i ośrodki z animatorami, w których można bezpiecznie zostawić dzieci, kiedy rodzice będą szusować po stokach. Ośrodków narciarskich Polska dla najmłodszych ma naprawdę wiele.

Ciekawe propozycje miejscówek na narty z dziećmi to na przykład:


– ośrodek narciarski Ryterski Raj w Rytnie,
– stacja narciarska Rusin Ski w Bukowinie Tatrzańskiej,
– stacja narciarska Jurgów Ski w Jurgowie,
– Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal w Zakopanem,
– stacja narciarska Jaworzyna Krynicka w Krynicy Zdrój,
– stacja narciarska Małe Ciche w Murzasichlu,
– stacja narciarska Kokuszka Ski w Piwnicznej-Zdrój,
– stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna Wierchomla w Wiercholmie Małej.

Na narty, ale nie w góry? Inne miejsca na narty w Polsce

No dobrze – to, że można znaleźć stoki różnej klasy w górach, to sprawa oczywista. A co, jeśli nie masz ochoty tracić całego dnia na dojazd i stanie w kolejce na wyciąg? W ostatnich latach przybyło naprawdę wiele ciekawych miejsc, które są w stanie zaspokoić apetyt na narciarskie zabawy również z daleka od gór.

Najbardziej znanym punktem tego typu jest nowoczesny ośrodek Malta Ski pod Poznaniem. Oczywiście nie można tu liczyć na trasy freeride’owe, ale jest świetna infrastruktura, zaplecze, dobrze zaopatrzona wypożyczalnia i – co dla wielu osób będzie największą zaletą – dojazd.

Równie ciekawym miejscem jest Wieżyca na Kaszubach, na Łysej Górze w Sopocie, a także w wielu mniejszych miejscowościach – swoje stoki mają choćby Gołdap czy Unisław. Oczywiście w pobliżu dużych miast jest znacznie łatwiej, więc jeśli mieszkasz we Wrocławiu, Warszawie czy Bydgoszczy, też masz swoje „miniatury” całkiem niedaleko. Nie są to stoki typowo górskie, które specjalnie dają w kość, ale na jednodniowy wyjazd – nie wspominając po prostu o nauce jazdy na nartach – będą często znakomitym wyborem. Warto brać pod uwagę takie punkty, bo zwykle są znane jedynie lokalnie, więc jest tam trochę więcej luzu. Normą niestety jest uboższa infrastruktura, ale to nie boli za bardzo, jeśli spędzasz na stoku mniej czasu, a później możesz od razu wrócić do domu.

Stoków, kurortów, ośrodków i wyciągów narciarskich Polska ma naprawdę wiele, a duża część z nich może pochwalić się bardzo dobrą infrastrukturą. Poznaj ciekawe miejsca na narty w Polsce, wybierz to, które najbardziej do Ciebie przemawia, zaopatrz się w sprzęt narciarski i rozpocznij swoją przygodę z tym emocjonującym sportem zimowym.

Przeczytaj także:

ludzie trenujący na nartach biegowych

Co zabrać na narty? Lista niezbędnych rzeczy na wyjazd

Co zabrać na narty? ⭐ Sprawdź listę rzeczy niezbędnych na stok narciarski ⭐Czego nie może zabraknąć a które akcesoria można sobie podarować?

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

kobieta i mężczyzna w strojach narciarskich na nartach biegowych

Narciarstwo biegowe - jak zacząć uprawiać ten sport?

Narty biegowe, jak zacząć tę niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym? Poradnik dla początkujących, który pozwoli ci wejść w narciarskie szaleństwo!

mężczyzna trenujący narciarstwo biegowe w odzieży do narciarstwa biegowego

Styl klasyczny a styl łyżwowy w narciarstwie biegowym

Narciarstwo biegowe to sport, który zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Do wyboru mamy dwa: klasyczny i łyżwowy. Sprawdź różnice!

narciarz w odzieży i goglach narciarskich uprawiający narciarstwo pozatrasowe

Narciarstwo pozatrasowe - na co uważać na trasach poza stokiem?

Freeride, czyli narciarstwo poza trasami, to sport ekstremalny. Na co uważać podczas takiej jazdy na nartach? Oto wskazówki dla narciarzy.