kobieta i mężczyzna wykonujący ćwiczenia z piłką do pilatesu

Gimnastyka — co to jest? Poznaj zalety i zasady

Większości ludzi gimnastyka kojarzy się jedynie z dyscypliną sportową. Nic bardziej mylnego. To aktywność, dzięki której możesz poprawić zdrowie!

Czy chciałabyś po zaledwie kilku treningach móc bez większego wysiłku sięgnąć palców u stóp przy wyprostowanych nogach? Jeśli tak, gimnastyka jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Gimnastyka jest popularna wśród osób starszych, ale może ją uprawiać każdy, bez względu na wiek, jako doskonały sposób na utrzymanie kondycji. Wspomaga ona ogólne samopoczucie fizyczne i zapobiega niektórym chorobom związanym ze starzeniem się. Jest dostępna dla osób w każdym wieku i jak sama nazwa wskazuje, stanowi łagodną formę ćwiczenia różnych grup mięśniowych. Nie ma absolutnie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o to, kto może ją uprawiać! Co więcej, świetnie wpływa także na zdrowie psychiczne. Przyjrzyjmy się bliżej tej fantastycznej aktywności.

Czym jest gimnastyka?

Zapomnij o staromodnym obrazku, jaki masz przed oczami, gdy myślisz o gimnastyce! To wbrew pozorom nie tylko gimnastyka artystyczna i gimnastyka sportowa. Tak naprawdę zalicza się do niej wiele dyscyplin, od jogi po – między innymi – tai chi chuan, pilates, rozciąganie posturalne, qigong, metodę Feldenkraisa, kinomichi, Technikę Aleksandra, gimnastykę holistyczną, gimnastykę w wodzie (aquacycling) czy wu tao.

Aktywności te zyskują coraz większą popularność wśród osób w każdym wieku. Biorąc pod uwagę to, jak wiele jest rodzajów gimnastyki, trudno nie znaleźć czegoś dla siebie! Angażuje różne części ciała, a ćwicząc poszczególne mięśnie, nie forsuje ich nadmiernie. To dyscyplina, która nie narzuca ograniczeń i niczego nie wymusza. Zamiast tego zachęca, aby nie spieszyć się z wykonywaniem poszczególnych ruchów – na leżąco, stojąc czy też siedząc. Pozycje są różnorodne, lecz wszystkie wykonalne.

Poprzez powtarzanie tych łagodnych ruchów, rozciąganie oraz automasaż, a także dzięki temu, że wszystkie te działania wykonywane są w sposób delikatny i odprężający, gimnastyka pomaga odzyskać świadomość różnych grup mięśniowych, by móc je lepiej czuć i kontrolować. Krótko mówiąc, działa korzystnie, ale łagodnie! Dzięki powolnemu wykonywaniu ruchów sprawia również, że uprawiające ją osoby czują się spokojne i skoncentrowane. To świetny sposób, by się wyłączyć, pomedytować i przyjąć postawę zen!

kobieta i mężczyzna z piłkami do pilatesu

Jakie są zasady gimnastyki?

Dobre samopoczucie zarówno ducha, jak i ciała! W gimnastyce ogólnorozwojowej chodzi o to, by zadbać o swoje ciało, uwalniając napięcie i wzmacniając mięśnie. Gimnastyka pomaga Ci wzmacniać zdrowie z treningu na trening, byś utrzymał swą sprawność na dłużej. Będziesz potrzebował przyrządów takich jak piłka gimnastyczna, hula-hoop i mata do treningowa – za ich pomocą wykonasz różnorodne ćwiczenia.

Gimnastykę uprawia się zazwyczaj w grupach, co często daje ludziom większą motywację i szansę na odrobinę aktywności towarzyskiej. Kiedy jednak opanujesz wystarczająco dużo rozmaitych ćwiczeń, możesz je równie dobrze wykonywać w domu, i to o każdej porze. To doskonały sposób, by wstać rano prawą nogą, zrobić sobie spokojną przerwę w dowolnym momencie w ciągu dnia lub zakończyć go chwilą dla siebie tuż przed pójściem spać.

kobiety wykonujące ćwiczenia z piłką do pilatesu

Jakie są korzyści z gimnastyki?

Jest ich całe mnóstwo! Wzmacnia mięśnie głębokie, zwłaszcza w dole pleców, jak również mięśnie brzucha, pośladków i ud. Poprawia Twoją postawę, a także elastyczność. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek napięcie mięśni, łagodna gimnastyka pomoże Ci rozluźnić dany obszar ciała.

Ćwiczenia zwiększą również gęstość kości – to jedna z metod zapobiegania chorobom takim jak osteoporoza – oraz wzmocnią stawy. Usprawnią także przepływ krwi i zapewnią odrobinę wysiłku cardio, który zmniejsza ryzyko chorób układy krążenia. Dodatkowo trening tego typu redukuje stres i uczucie niepokoju oraz poprawia jakość snu.

Ogólnie rzecz biorąc, gimnastyka pęka w szwach od korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego! Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej to szansa dla dzieci i młodzieży na poprawę podstawowych problemów ruchowych i wad postawy. Starsi mogą również korzystać z jej dobrodziejstw. Wcale nie trzeba być zawodnikiem akrobatyki, ani trenerem wychowania fizycznego, by uprawiać gimnastykę. Jak już stwierdziliśmy, ma ona bardzo wiele odcieni.

Czy gimnastyka jest dla Ciebie?

Odpowiedź brzmi „tak”, bez wyjątków! Kobiety w ciąży, sportowcy po kontuzjach, sportowcy ogólnie, osoby starsze i niepełnosprawne – wszyscy mogą uprawiać gimnastykę, niezależnie od swojej kondycji fizycznej czy wieku.

Czy jest to Twoje główne hobby, dzięki któremu dbasz o siebie, czy też dodatkowa aktywność uzupełniająca inną dyscyplinę i uprawiasz ją ze względu na jej korzyści oraz działanie odprężające – przynosi ona wszystko, co dobre, i jest przeznaczona dla każdego. Właśnie tak!

Sprzęt potrzebny do gimnastyki

Jeśli chcesz się czuć swobodnie, uprawiając tę dyscyplinę sportu, najlepsza będzie dość luźna, wygodna odzież fitness. Koszulki do ćwiczeń i legginsy do ćwiczeń to strzał w dziesiątkę. Będziesz też potrzebował oddychających skarpet fitness i raczej lekkich butów treningowych – wygodnych i dobrze dopasowanych. Podsumujmy. Oto lista zakupów, którą warto przygotować:

dresy do gimnastyki;

koszulki do gimnastyki;

spodenki do gimnastyki;

topy do gimnastyki;

legginsy do gimnastyki;

skarpety do gimnastyki;

buty do gimnastyki;

Teraz znasz już podstawy tej dyscypliny oraz liczne korzyści, jakie ze sobą niesie. Rozłóż więc matę w rogu pokoju lub na siłowni i do dzieła! A co Ty sądzisz o gimnastyce? Jakie korzyści dostrzegasz? Czekamy na Twoją opinię!

kobieta w ciąży ćwicząca na macie

Pilates w ciąży - ćwiczenia dla kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze

Pilates to świetne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Aktywność fizyczna w ciąży i regularne treningi podniosą sprawność ciężarnej i rozciągnąć mięśnie.

kobieta wykonująca ćwiczenia na macie

Pilates - co to i na czym polega trening?

Pilates to ćwiczenia, które wpływają na poprawę nastroju, angażują wszystkie partie ciała, a także wzmacniają kręgosłup i rozciągają mięśnie.