Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący ze sztangą

Hantle czy sztanga – kiedy wybrać sztangę, a kiedy trening z hantlami?

Hantle czy sztanga lepiej sprawdzą się w ćwiczeniach na klatkę piersiową? Wyciskanie sztangi i trening z hantlami – co wybrać?

Hantle czy sztanga – to pytanie zadaje sobie wielu początkujących, ale i bardziej zaawansowanych bywalców siłowni. W rzeczywistości narzędzia te, choć należą do tak zwanych wolnych ciężarów, mają zupełnie inne zastosowanie. Sprawdź, z czym lepiej trenować – jednorącz i oburącz.

Wady i zalety wykorzystania sztangi

Dzięki sztandze i pewnemu chwytowi obu dłoni jesteś w stanie podnosić większy ciężar. Nawet z mniejszym obciążeniem niektóre ćwiczenia jest łatwiej wykonywać, gdy masz do dyspozycji gryf – mowa tu na przykład o moście ze sztangą opartą o biodra. Jednocześnie to właśnie on bardzo ogranicza zakres ruchu, dlatego nie pozwala na urozmaicenie treningu i wykonywanie ćwiczeń naprzemiennie. To zmniejsza możliwość rozbudowania mięśni barków i ramion.

Mężczyzna siedzący na ławce do ćwiczeń pracujący z hantlem

Na jakie partie ciała ćwiczyć ze sztangą?

Jeśli chcesz zbudować mięśnie klatki piersiowej, przyrządem, który powinieneś wybrać, jest sztanga. Do treningu klatki i mięśni piersiowych dobrze się sprawdza, gorzej z zakresem ruchu. W ten sam sposób możesz budować silne ramiona i mięśnie grzbietu. Trening ze sztangą świetnie sprawdza się w treningu klatki piersiowej, który ma służyć przede wszystkim budowaniu masy.

Wady i zalety wykorzystania hantli

Zaletą treningu z hantlami jest możliwość lepszego wyrównania dysproporcji w sile i sylwetce. Jeśli jedną rękę masz słabszą – a taka sytuacja występuje u praktycznie każdego, kto zaczyna treningi – to hantle mogą być rozwiązaniem problemu. Pracując jedną ręką bardziej, na przykład robiąc więcej powtórzeń, możesz wyrównać wszelkie dysproporcje.

Jednocześnie hantle, z uwagi na to, że trzymasz je właśnie jedną ręką, mogą być mniej stabilne. To źle, bo do wykonania ćwiczenia potrzebujesz na przykład asekuracji drugą ręką albo zużywasz o wiele więcej energii. Z drugiej strony to, co w jednej sytuacji jest wadą, w drugiej będzie zaletą. Taki trening prowadzi do poprawy zakresu ruchu choćby z uwagi na wysiłek, który musisz włożyć w stabilizację.

Na jakie partie ciała ćwiczyć z hantlami?

Ćwiczenia z hantlami świetnie sprawdzają się w przypadku chęci wyćwiczenia barków i ramion. Hantle o wiele lepiej niż sztanga wpływają nie tyle na budowanie samej masy mięśniowej, ile stabilizowanie mięśni. Dzięki treningowi z nimi możesz stopniować supinację, ustawiać odpowiednio nadgarstek czy zaangażować zakres ruchu w odpowiednim stopniu do na przykład postawy ciała, czy własnych możliwości.

Kobiety w strojach kąpielowych siedzące nad basenem z hantlami w rękach

Kiedy warto wybrać hantle, a kiedy sztangę?

Jeżeli zależy Ci na aktywacji mięśni, to nie ma większego znaczenia, co wybierzesz. Sztanga czy hantle sprawdzą się podobnie z jednego prostego powodu – tutaj bardziej liczy się typ ćwiczenia czy plan treningowy niż narzędzie. Wolny ciężar zawsze będzie lepszy niż maszyna. A jak wyglądają inne zasady, według których wybierasz obciążenie?

Czas treningu

Jeśli hantlami ćwiczysz na każdą rękę osobno, czas takiego treningu może znacznie wzrastać. Dlatego, jeżeli zależy Ci na jego skróceniu, dobrze jest zdecydować się jednak na sztangę. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to tylko sytuacji, w której ćwiczysz osobno każdą rękę. Jeśli trening z hantlami przeprowadzasz równolegle na obie ręce, przestaje mieć tak duże znaczenie, z czym ćwiczysz.

Hantle czy sztanga w budowaniu mięśni?

Przy niewielkich ciężarach może nie mieć to większego znaczenia. Jeżeli jednak chcesz zbudować tkankę mięśniową i podnosisz naprawdę duże ciężary, to wyciskanie sztangi z obciążeniem będzie dla Ciebie nie tylko efektywniejsze, ale i... bezpieczniejsze. Sztanga to lepsza stabilizacja, dlatego możesz wykonać więcej powtórzeń bez usilnego dbania o zachowania równowagi.

Typ ćwiczeń, a wybór narzędzia

W zasadzie hantle i sztangę można w pewnym stopniu stosować zamiennie. Nie oznacza to jednak, że efekty będą takie same. Można to dobrze zobrazować na kilku przykładowych ćwiczeniach. 

Zastanawiasz się, czy wiosłowanie sztangą, czy hantlami będzie lepsze? To zależy, bo:

– wykorzystanie hantli pozwoli Ci na wzmocnieniu mięśni pod kątem stabilizacji,
– wykorzystanie sztangi zapewni stabilność i pozwoli budować masę.

A lepsze będzie wyciskanie sztangi czy hantli? Znów zależy to od efektu, który chcesz osiągnąć, bo:

– wyciskanie hantli będzie wspomagało stabilizację mięśniową i pomoże w rozbudowaniu, a przy tym kształtowaniu mięśni,
– wyciskanie sztangi będzie wpływało na budowanie siły i przyrost tkanki mięśniowej.

Co wybrać – hantle czy sztangę? Odpowiedź jest prosta. Warto wprowadzić trening z wykorzystaniem obu tych narzędzi do swojego planu treningowego. Tak jak łączenie elementów fitness z treningiem siłowym pozwala angażować kilka partii mięśni na różne sposoby, tak samo ćwiczenie z hantlami i sztangą będzie wspierało różne etapy treningu.

Przeczytaj także:

kobieta w stroju sportowym ćwicząca z hantlami

Jakie hantle na początek wybrać do domowej siłowni?

Potrzebne Ci hantle do Twojej domowej siłowni? Sprawdź, jakie hantle na początek wybrać, jak dobrać ciężar do potrzeb i możliwość.

mężczyzna ćwiczący barki

Trening na barki - najlepsze ćwiczenia na barki w domu bez sprzętu

Najlepsze ćwiczenia na barki w domu. Jak wykonać trening w domu? Jak uniknąć kontuzji? Jak rozbudować mięśnie naramienne? Czy trzeba mieć hantle?

Dziewczyna wykonująca ćwiczenia ze sztangą na siłowni

Ćwiczenia ze sztangą dla dziewczyn – przykładowy trening

Ćwiczenia ze sztangą dla dziewczyn owiane są wieloma mitami. Sprawdź, jak wykonywać taki trening dla korzyści widocznych w sylwetce.

Kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia ze sztangą

Ćwiczenia ze sztangą – jak je wykonywać?

Ćwiczenia ze sztangą, jak na przykład martwy ciąg czy wyciskanie na ławce, są bardzo efektywne. Sprawdź, jak robić trening ze sztangą.

Mężczyzna ćwiczący szrugsy ze sztangą

Szrugsy ze sztangą – jak wykonać poprawnie? Co dają?

Szrugsy ze sztangą to ćwiczenie, które pozytywnie wpływa na rozwój mięśni. Jak je poprawnie wykonywać? Sprawdź nasze wskazówki!