Jak powstała piłka ręczna?
Dokładana odpowiedź na pytanie kto wymyślił piłkę ręczną i kiedy to było, nie do końca jest tak prosta, jakby mogłoby się to wydawać. Można jednak wskazać pewne przypuszczenia. Początków piłki ręcznej możemy dopatrywać się już w starożytności, gdzie ludzie szukali rozrywki podobnie, jak i my teraz.
Już w starożytnej Grecji rozgrywały się urania. Polegały one na tym, że jeden z zawodników wybijał wysoko piłkę, a drugi musiał ją złapać w podskoku, zanim dotknął stopami ziemi. Starożytni grali także w trigon, gdzie trzy osoby rzucały do siebie piłkę, przerzucając ją wcześniej z ręki do ręki. Zainteresowaniem cieszył się także aporrhaksis, gdzie jeden zawodnik rzucał piłkę skośnie nad ziemią, a drugi łapał ją, gdy ta się odbiła – i odrzucał.
Także starożytny Rzym miał swoją grę z piłką – herpastum, w którą grali legioniści rzymscy. Gra ta jest uważana za prototyp rugby, bowiem brały w niej udział dwa zespoły, które próbowały odebrać sobie piłkę, przestrzegając określonych zasad. Czy Rzymianie posiłkowali się grami z Grecji? Nie wiadomo do końca. Gry te jednak mogą być „prototypem” współczesnych rozgrywek.
Najbardziej podobną grą do współczesnej piłki ręcznej jest fangabllspiel, który był praktykowany w średniowiecznych Niemczech. Podobne gry w tej epoce rozgrywali także inni mieszkańcy Europy jak na przykład Francuzi. Zawody z użyciem piłki pojawiały się więc w różnych krajach, gdzie każdy grał według pewnych przyjętych zasad.