piłka nożna na murawie

 Ile trwa mecz piłki nożnej?

Ile trwa mecz piłki nożnej? Czym jest doliczony czas gry? Jak długo trwa połowa, a ile przerwa? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Gra w piłkę nożną tylko pozornie posiada proste zasady. Im bardziej zagłębiamy się w reguły tego fascynującego sportu, tym bardziej zdajemy sobie sprawę jak złożona w gruncie rzeczy jest to dyscyplina. Aby odpowiedzieć na z pozoru proste pytanie „ile trwa mecz piłki nożnej?” musimy pochylić się nad takimi dodatkowymi pojęciami jak np. dogrywka czy doliczony czas gry. Oto wszystko, co należy wiedzieć o czasie trwania profesjonalnego meczu!

Jak długo trwa mecz piłki nożnej? Ile trwa przerwa?

Mecz piłki nożnej trwa 90 minut. Składa się on z dwóch połów, a regulaminowy czas gry każdej z nich trwa 45 minut. Pomiędzy dwiema połowami jest przerwa, która trwa 15 minut. Podczas jej trwania zawodnicy mogą zejść do szatni, odpocząć chwilę oraz skonsultować założenia taktyczne z trenerem. Każda z połów decyzją sędziego może zostać wydłużona o kilka minut. To tzw. doliczony czas gry. Arbiter dodaje do podstawowych 45 minut określoną ilość czasu, która w trakcie trwania połowy upłynęła na przerwy w grze spowodowane między innymi faulami, stałymi fragmentami gry lub zmianami. Profesjonalny mecz piłki nożnej rozgrywany jest w każdym państwie na tych samych zasadach.

Ile trwa dogrywka?

Od reguł istnieją również wyjątki. Jeżeli regulaminowy czas gry nie wyłonił zwycięzcy, rozgrywana jest dogrywka. Możemy ją określić jako dodatkowy czas gry stosowany w momencie, jeżeli mecz (lub dwumecz) nie rozstrzyga zwycięzcy. Rozwiązanie to nie jest stosowane w rozgrywkach ligowych, ale w pucharowych (puchary krajowe lub międzynarodowe). Dogrywka pomaga wyłonić zwycięzcę starcia, który awansuje do kolejnej rundy danych rozgrywek.

mężczyźni grający w piłkę nożną

Mecz trwa zwykle 90 minut, jeśli jednak tyle minut regulaminowego czasu gry nie pozwoliło wyłonić zwycięzcy, wtedy arbiter zarządza dogrywkę. Ona również składa się z dwóch połów, jednak tym razem podzielona jest na 15 minut (+ ewentualny doliczony czas gry). Potem następuje przerwa, która wynosi 5 minut. Co ważne – czas gry naliczany jest od 90 minuty, co oznacza, że długość spotkania wydłuża się do 120 minut, czyli aż do dwóch godzin. Drużyna, która w ciągu dodatkowych 30 minut rozstrzygnie mecz na swoją korzyść awansuje do następnej fazy pucharowej.

Czym jest złoty gol, srebrny i brązowy gol?

Ciekawostką jest, że w historii tych rozgrywek istniały różne reguły, które pomagały rozstrzygnąć rezultat w czasie dodatkowego czasu. Jedną z nich był tzw. złoty gol. Zasada ta mówiła o tym, że drużyna, która jako pierwsza strzeli gola w trakcie dodatkowych minut wygrywa cały mecz, a dogrywka nie jest kończona. Istniały także inne odmiany tej zasady. Reguła „srebrnego gola” mówiła o tym, że jeżeli jednej z drużyn udało się wyjść na prowadzenie w pierwszej części dogrywki to druga połowa nie była już rozgrywana.

mężczyzna w odzieży do gry w piłkę nożną grający na boisku

Nieco bardziej skomplikowana była zasada „brązowego gola”. Mówiła ona o tym, że drużyna, która straciła gola w dogrywce miała na wyrównanie tyle samo czasu, ile drużynie przeciwnej zajęło strzelenie gola. Nie mogło być to jednak więcej niż 15 minut. Zasadę tą warto zobrazować konkretnym przykładem. Jeżeli bramka padła w 100. minucie (czyli 10. minucie doliczonego czasu) to drużyna przegrywająca miała 10 minut na odrobienie strat. Jeżeli tego nie zrobiła, mecz był kończony.

Czym jest seria rzutów karnych?

Jeżeli doliczony czas gry nie przyniesie rozstrzygnięcia wyniku meczu to mamy do czynienia z tzw. serią rzutów karnych. Polega ona na wykonywaniu indywidualnych strzałów na bramkę z 11 metrów. W wykonaniu pojedynczego rzutu karnego uczestniczy strzelający i bramkarz ekipy przeciwnej. Rolą serii rzutów karnych jest ostatecznie rozstrzygnąć zwycięzcę starcia.

Według regulaminu seria liczy 5 rzutów karnych wykonanych przez każdą z drużyn. Ekipa, która zdobędzie w ten sposób więcej bramek ostatecznie wygrywa cały mecz. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że po wykonaniu pięciu rzutów karnych nadal będziemy mieli remis. Wtedy zasady ulegają zmianie. Mecz zostanie przegrany przez tę drużynę, która jako pierwsza zmarnuje swoją „jedenastkę”. Seria rzutów karnych nie odbywa się w ramach określonego przez regulamin czasu, więc trwa, dopóki, któraś z drużyn nie rozstrzygnie rezultatu na swoją korzyść. Dodatkowo wydłuża to czas trwania spotkania.

Od czego zależy dodatkowy czas gry?

Jak już wspomnieliśmy – arbiter ma prawo dodać do każdej z połów kilka dodatkowych minut. Jest to czas „oddawany” drużynom za przerwy, które nastąpiły podczas gry. Należy zdawać sobie bowiem sprawę, że czas w meczu piłki nożnej (w przeciwieństwie do niektórych sportów zespołowych) nie jest zatrzymywany w trakcie przerw w grze. Jakie sytuacje boiskowe mogą spowodować, że sędzia zdecyduje się na dodanie kilku dodatkowych minut?

Zmiana – w trakcie spotkania obie drużyny mają możliwość dokonania wymiany kilku zawodników. W miejsce piłkarza znajdującego się na boisku wchodzi jego zmiennik dotychczas zajmujący miejsce na ławce rezerwowych. Jako że zasygnalizowanie zmiany, zejście zawodnika z boiska i wprowadzenie nowego gracza zajmuje kilkadziesiąt sekund, sędzia ma prawo uwzględnić to w ramach dodatkowego czasu.

Przerwa medyczna – jest to niewątpliwie sport kontaktowy, w którym często dochodzi do bolesnych starć. Po niektórych z nich konieczna może się okazać interwencja sztabu medycznego, którego rolą jest opatrzeć poszkodowanego zawodnika i przygotować go ponownie do gry. W zależności od powagi urazu tego typu pauza może trwać nawet kilka minut.

Weryfikacja VAR – VAR to wprowadzony kilka lat temu system wideoweryfikacji sytuacji boiskowych, z którego może skorzystać arbiter w sytuacji, kiedy nie jest pewny podjętej przez siebie decyzji. Sędzia posiada łączność z tzw. wozem VAR, w którym przebywają inni sędziowie mający podgląd na daną sytuację z wielu kamer. Mogą oni podpowiedzieć sędziemu głównemu, jednak w ostateczności to sam arbiter ogląda powtórki korzystając ze specjalnego monitora i na tej podstawie podejmuje decyzję. Tego rodzaju weryfikacja może trwać kilkanaście sekund lub – w trudniejszych przypadkach – może wydłużyć się nawet do kilku minut.

Opóźnianie gry przez zawodników – podstawą do dodania kolejnej części gry mogą być także próby opóźniania gry przez zawodników. Wśród nich wymienić można tzw. symulacje, czyli próbę symulowania kontuzji przez zawodnika w celu „zabrania czasu” lub wymuszenia kary indywidualnej na graczu drużyny przeciwnej. Opóźniać grę można także nie spiesząc się z wykonaniem stałych fragmentów gry lub z wprowadzeniem piłki do gry od bramkarza.

Niestandardowe przerwy w grze – od czasu do czasu można spotkać się z mniej standardowymi sytuacjami, które wymuszają przerwę w grze. Mogą być one spowodowane np. zamieszkami na trybunach, wtargnięciem kibiców na murawę lub awarią oświetlenia. Stracony czas jest później „oddawany” w formie dodanych do połowy minut.

Jeśli jesteś fanem piłki nożnej i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się piłki nożne, odzież, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Zobacz więcej

mężczyźni grający w piłkę nożną

Żółta i czerwona kartka w piłce nożnej co oznaczają?

Piłka nożna to jeden ze sportów drużynowych, w których funkcjonują żółte i czerwone kartki. Co oznacza czerwona kartka w trakcie meczu?

buty do piłki nożnej

Jak wiązać buty piłkarskie? Techniki sznurowania obuwia

Uprawianie piłki nożnej wymaga użycia specjalnego obuwia. Jak dopasować buta do stopy, by była ona stabilna? Jak wiązać buty piłkarskie? Przewodnik

Drużyny piłkarskie grające w piłkę nożną podczas meczu na stadionie

Zasady piłki nożnej – jak grać w piłkę?

Poznaj zasady gry w piłkę nożną. Dowiedz się, ile trwa mecz w tej dyscyplinie, ilu zawodników liczy drużyna piłkarska, co to spalony i rzut karny.

Kiedy jest rzut rożny w piłce nożnej? Co to takiego rzut karny?

Kiedy jest rzut rożny w piłce nożnej? Co to takiego rzut karny?

Rzut rożny to jeden z elementów gry w piłkę nożną. Kiedy jest rzut rożny "korner" i rzut karny? Wszystko, co musisz wiedzieć o stałych fragemtnach gry

drużyna gra w pikę nożną na boisku

Najlepsze pomysły na prezent dla piłkarza lub miłośnika piłki nożnej

Szukasz pomysłu na prezent dla osoby zainteresowanej piłką nożną? Postaw na personalizację! Jaki prezent dla piłkarza będzie najlepszy? Sprawdź!