Od czego zależy dodatkowy czas gry?
Jak już wspomnieliśmy – arbiter ma prawo dodać do każdej z połów kilka dodatkowych minut. Jest to czas „oddawany” drużynom za przerwy, które nastąpiły podczas gry. Należy zdawać sobie bowiem sprawę, że czas w meczu piłki nożnej (w przeciwieństwie do niektórych sportów zespołowych) nie jest zatrzymywany w trakcie przerw w grze. Jakie sytuacje boiskowe mogą spowodować, że sędzia zdecyduje się na dodanie kilku dodatkowych minut?
– Zmiana – w trakcie spotkania obie drużyny mają możliwość dokonania wymiany kilku zawodników. W miejsce piłkarza znajdującego się na boisku wchodzi jego zmiennik dotychczas zajmujący miejsce na ławce rezerwowych. Jako że zasygnalizowanie zmiany, zejście zawodnika z boiska i wprowadzenie nowego gracza zajmuje kilkadziesiąt sekund, sędzia ma prawo uwzględnić to w ramach dodatkowego czasu.
– Przerwa medyczna – jest to niewątpliwie sport kontaktowy, w którym często dochodzi do bolesnych starć. Po niektórych z nich konieczna może się okazać interwencja sztabu medycznego, którego rolą jest opatrzeć poszkodowanego zawodnika i przygotować go ponownie do gry. W zależności od powagi urazu tego typu pauza może trwać nawet kilka minut.
– Weryfikacja VAR – VAR to wprowadzony kilka lat temu system wideoweryfikacji sytuacji boiskowych, z którego może skorzystać arbiter w sytuacji, kiedy nie jest pewny podjętej przez siebie decyzji. Sędzia posiada łączność z tzw. wozem VAR, w którym przebywają inni sędziowie mający podgląd na daną sytuację z wielu kamer. Mogą oni podpowiedzieć sędziemu głównemu, jednak w ostateczności to sam arbiter ogląda powtórki korzystając ze specjalnego monitora i na tej podstawie podejmuje decyzję. Tego rodzaju weryfikacja może trwać kilkanaście sekund lub – w trudniejszych przypadkach – może wydłużyć się nawet do kilku minut.
– Opóźnianie gry przez zawodników – podstawą do dodania kolejnej części gry mogą być także próby opóźniania gry przez zawodników. Wśród nich wymienić można tzw. symulacje, czyli próbę symulowania kontuzji przez zawodnika w celu „zabrania czasu” lub wymuszenia kary indywidualnej na graczu drużyny przeciwnej. Opóźniać grę można także nie spiesząc się z wykonaniem stałych fragmentów gry lub z wprowadzeniem piłki do gry od bramkarza.
– Niestandardowe przerwy w grze – od czasu do czasu można spotkać się z mniej standardowymi sytuacjami, które wymuszają przerwę w grze. Mogą być one spowodowane np. zamieszkami na trybunach, wtargnięciem kibiców na murawę lub awarią oświetlenia. Stracony czas jest później „oddawany” w formie dodanych do połowy minut.
Jeśli jesteś fanem piłki nożnej i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się piłki nożne, odzież, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.