Skórzane czy syntetyczne – buty wspinaczkowe dla początkujących
Jak wspomnieliśmy wyżej, wspinaczkowe buty ulegają zniekształceniom. Wielokrotne wiązanie ich i rozwiązywanie, zapinanie i odpinanie, zakładanie i ściąganie wpływają bowiem na konstrukcję buta. Materiał, z którego są wykonane jest ciągle naprężony, dlatego z czasem może się rozciągać. To, w jakim czasie dochodzi do deformacji i odkształcania się buta zależy między innymi od rodzaju i jakości użytego materiału.
Na rynku wspinaczkowym, można znaleźć buty ze skóry naturalnej, modele ze skóry sztucznej a także buty z tkaniny syntetycznej. Skóra naturalna zapewnia większy stopień dopasowania niż materiały sztuczne. Poza tym gwarantuje też oddychalność. Z racji lepszej wentylacji, buty nie przyjmują przykrego zapachu tak, jak robią to modele syntetyczne. Należy jednak pamiętać, że ciężko się je czyści oraz o tym, że ulegają rozbiciu.
Tkaniny syntetyczne się nie rozbijają, dzięki czemu nie dochodzi do ich odkształcenia. Można prać je w pralce, dzięki czemu zapach, którego nabawiły się podczas treningu, odchodzi w zapomnienie. Bywa jednak, że gorzej dopasowują się do stopy.