Mężczyzna w odzieży snowboardoej jadący ze stoku na desce snowboardowej dobranej do wzrostu i wagi

Jak dobrać deskę snowboardową – długość i kształt deski snowboardowej

Jak dobrać deskę snowboardową? Sprawdź od czego zależy dobór deski do snowboardu. Jak dobrać długość deski do wzrostu snowboardzisty?

Deski snowboardowe, podobnie jak narty, mogą być różnie zbudowane, w zależności od tego, jak mają być wykorzystywane. Każdy snowboardzista ma swój poziom i styl jazdy. Do wyboru deski snowboardowej trzeba więc odpowiednio się przygotować – nie zawsze im droższa deska, tym lepsza, nie zawsze też pewne najpopularniejsze kryteria techniczne będą najważniejsze. Na co więc zwracać uwagę? Sprawdź, jaka deska snowboardowa sprawdzi się najlepiej w przypadku osób początkujących i średniozaawansowanych.

Jak dobrać snowboard dla początkujących? Rodzaje desek snowboardowych

Osoba początkująca, która decyduje się na wybór deski snowboardowej, musi wziąć pod uwagę jej przeznaczenie. Zależy od niego to, jak sprzęt będzie zachowywał się przy wykonywaniu trików oraz w konkretnych warunkach. W zależności od przeznaczenia, czyli klasy deski, wyróżnić można pięć rodzajów desek snowboard:

– All Mountain – są to najbardziej uniwersalne deski snowboardowe. Są one dostosowane do jazdy w różnym terenie, a także odporne na najczęściej popełniane przez amatorów błędy. Z tego powodu są bardzo często polecane osobom początkującym. All Mountain mają już wiązania przesunięte odrobinę w tył.

– Freestyle – są to miękkie deski, dostosowane do jazdy na switchu. Najlepiej sprawdzają się na dobrze przygotowanym stoku. W przypadku większego puchu może powstać problem ze sterownością. Ich środek ciężkości znajduje się idealnie między wiązaniami.

– Freeride – jest to rodzaj desek, dostosowany do jazdy w każdych, nawet trudnych warunkach. Poradzą sobie one zarówno na przygotowanej trasie, jak i w głębokim śniegu.

– Jibbing – deski snowboardowe tego typu, przeznaczone są bardziej do zabawy niż szybkiej jazdy. Podniesiona krawędź deski umożliwia jazdę po poręczach, a specjalna wzmocniona konstrukcja zapobiegnie odkształceniom przy upadkach.

– Buttering – jest to kolejny typ deski, który sprawdza się w przypadku zabawowej jazdy. Jest to miękka deska snowboardowa o kształcie Twin. Ten typ ma zredukowaną długość deski i dobrze sprawdza się w przypadku różnego rodzaju trików.

Mężczyzna w kasku i goglach snowboardowych trzymający deskę snowboardową w ręce

Rozmiar deski snowboardowej – długość deski snowboardowej a wzrost ridera

Jeśli chcesz zachować stabilność na desce oraz czerpać przyjemność z szybkiej jazdy po ośnieżonych stokach, musisz wybierać sprzęt dopasowany do swojego wzrostu. Z tego powodu Twój wzrost oraz Twoja waga są zasadniczymi kryteriami, które musisz wziąć pod uwagę, wybierając długość deski snowboardowej.

Jak dobrać długość deski snowboardowej do wzrostu? Ustaw sprzęt pionowo przed sobą – dobrze dobrana deska snowboardowa freestylerowi powinna sięgać do ramienia/brody, a freeriderowi do brody/nosa. Jednak jeśli poszukujesz sprzętu najlepiej do Ciebie dopasowanego, to najlepszym rozwiązaniem pozostaje odniesienie się do tabelek opracowanych przez producenta, które ułatwią dobór deski snowboardowej do wzrostu i wagi. Długość deski snowboardowej ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy.

Twardość deski snowboardowej 

Twardość, czy raczej sztywność deski w płaszczyźnie pionowej, to bardzo ważny parametr – ważniejszy niż profil (ponieważ to profil zależy od twardości, a nie na odwrót), ważniejszy niż długość i klasa deski. Flex, bo tak oznacza się twardość, nie jest parametrem standaryzowanym. Wspólna dla wszystkich producentów jest skala 1-10, gdzie 1 to deska bardzo miękka, a 10 – sztywna. Problem polega na tym, że każdy z producentów stosuje własną klasyfikację w obrębie tej skali. To oznacza, że 3 jednego producenta może być sztywniejsza niż 4 drugiego.

Dlaczego jednak to w ogóle tak ważne? Przede wszystkim chodzi o łatwość prowadzenia i komfort. Deska miękka lepiej amortyzuje nierówności, pozwala łagodniej lądować, ale z drugiej strony obniża to nieco wyczucie terenu i może utrudniać prowadzenie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z deskami, powinieneś celować właśnie w te bardziej miękkie – może niekoniecznie „jedynki”, ale zdecydowanie z dolnej połowy spektrum. Najsztywniejsze deski są przeznaczone dla użytkowników zaawansowanych, którzy w dodatku jeżdżą też poza prostymi, świetnie przygotowanymi stokami.

Jaką deskę snowboardową wybrać – dobór według profilu

Dla wielu riderów kluczowym parametrem przy wyborze deski jest jej profil. To rzeczywiście bardzo ważna kwestia i choć raczej nie należy rozpatrywać jej w oderwaniu od sztywności, to krótki przegląd opcji na pewno nie zaszkodzi.

– Camber – ten typ w ostatnich latach zdobył sobie bardzo dużą popularność. Profil deski snowboardowej tego rodzaju jest wygięty w górę między wiązaniami. To przekłada się na mniejsze opory i większą sztywność wzdłużną, a mówiąc prościej – taka konstrukcja sprzyja rozwijaniu większych prędkości. Zasadniczo nie jest to jednak najłatwiejszy do opanowania profil – jeśli dopiero zaczynasz jeździć i chcesz mieć cambera, to zdecydowanie należy szukać takiej deski o niższym flexie.

– V-rocker – ten typ nazywa się powszechnie bananem i jest odgięty przeciwnie do cambera. Z jednej strony taka konstrukcja zapewnia bardzo gładkie prowadzenie i jest łatwa do opanowania przez początkujących, z drugiej, jeśli flex jest wyższy, to v-rocker znakomicie spisuje się też w różnego rodzaju trikach na stoku i snowparku.

– Flat – najprostsza konstrukcja zupełnie płaskiej deski. Wyróżnia się uniwersalnością, ale dla użytkowników z większym doświadczeniem będzie po prostu nudna: nie tak szybka jak camber, a w snowparku nie da takiej frajdy jak v-rocker. 

Kształty desek snowboardowych oraz kryteria doboru deski snowboardowej w stosunku do wzrostu i poziomu zaawansowania

Deska snowboardowa rocker czy camber? Którą wybrać?

Wybór odpowiedniej deski snowboardowej ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy i osiągów na stoku. Jednym z głównych kryteriów jest profil deski. Dwa najpopularniejsze profile to rocker i camber, różnią się kształtem i charakterystyką jazdy.

Rocker ma uniesione końce deski i obniżony środek, dzięki czemu deska jest bardziej zwrotna i łatwiej nią manewrować, szczególnie na puchu. Jest idealna dla początkujących oraz miłośników freestyle'u.

Camber charakteryzuje się uniesionym środkiem i obniżonymi końcami. Taki snowboard zapewnia lepszą stabilność przy większej prędkości, a także większą precyzję w skrętach. Jest częściej wybierana przez zaawansowanych snowboardzistów oraz tych, którzy szukają lepszej kontroli na stoku.

Wybór między snowboardem o profilu rocker czy camber zależy od stylu jazdy, poziomu zaawansowania oraz preferencji użytkownika.

Kształt deski snowboardowej

Od kształtu deski zależy to, jak zachowuje się ona w trakcie jazdy po konkretnej nawierzchni, a także determinuje jej sterowanie podczas jazdy na switchu. Wyróżnić możemy trzy podstawowe kształty i rozmiary desek snowboardowych:

– Twin Tip – są to symetryczne deski, których środek ciężkości rozłożony jest centralnie, a tył i przód deski są takiej samej długości.

– Directional – są to deski kierunkowe. Charakteryzują się brakiem symetrii oraz przeniesieniem środka ciężkości na tył deski.

– Wide – ten rodzaj desek snowboardowych przeznaczony jest dla osób z rozmiarem buta powyżej 45. Są one nieco szersze, co sprawia, że czubki butów osób z dużymi stopami nie wystają poza krawędź. Szerokość deski w tym przypadku jest również istotnym parametrem.

Osoba w odzieży i kasku snowboardowym jadąca ze stoku na desce snowboardowej

Ślizgi w deskach snowboardowych – o co chodzi?

Spód deski jest wykończony w specjalny sposób. Około 2 mm fabrycznie nowej deski stanowi tak zwany ślizg, czyli warstwa odpowiedzialna za nabieranie prędkości. Ślizg będzie się zużywał i trzeba go wtedy odnowić, co polega na zdarciu maszynowym dziesiątych części milimetra, aby ta warstwa znów była gładka. W zależności od materiału i techniki wykonania ślizgi dzieli się na trzy typy:

– tłoczony (najtańszy i najłatwiejszy w konserwacji) – jest to najpowszechniej stosowany ślizg jeszcze w deskach ze średniej półki cenowej. Jego wadą jest jednak relatywnie mała prędkość;

– spiekany (droższy i zużywający się nieco szybciej) – stanowi dla wielu średnio zaawansowanych riderów rozsądny kompromis między ceną a uzyskiwanymi prędkościami;

– electra (drogi i trudny w utrzymaniu) – bardzo szybki i zaawansowany technicznie, ale zupełnie nieprzydatny dla osób początkujących, a nawet wielu średnio zaawansowanych.

Jak dobrać deskę snowboardową dla amatora?

Osoby początkujące popełniają dużo błędów, więc powinny postawić na deskę, która jest stabilna i zapewnia dużą kontrolę jazdy. Wymogi te spełniają konstrukcje Flat oraz Rocker.

Pierwszy rodzaj odznacza się płaskim profilem. Zapewnia on stabilność i dużą sterowność. Jej uniwersalność sprawia, że poradzi sobie ona w każdym terenie. Zaletą konstrukcji Rocker, jest swoboda jazdy i duża zwrotność. Dzięki zaokrąglonym krawędziom nie wcina się ona w śnieg. Dobrze sprawdzi się również podczas jazdy w głębokim puchu.

Jaka deska snowboardowa dla średniozaawansowanych? Jeśli czujesz się na desce już nieco pewniej i zależy Ci na wykonywaniu ewolucji czy precyzyjniejszej jeździe, możesz wybrać profil i kształt, który odpowiada Twojemu stylowi. Twardość deski również może być już nieco wyższa.

Typów desek jest wiele, w zależności od przyjętych kryteriów podziału, a mimo to nie istnieje coś takiego jak deska uniwersalnie idealna. Każdy musi dobrać sprzęt snowboardowy pod siebie, kierując się własnymi umiejętnościami i tym, jakie trasy zamierza na desce pokonać.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna zjeżdżają ze stoku na deskach snowboardowych

Snowboard - którą nogę ustawić z przodu deski snowboardowej?

Goofy i regular to dwie możliwe postawy podczas jazdy na desce snowboardowej. Jak sprawdzić, którą nogę ustawić na przód snowboardu?

buty snowboardowe i deska

Jakie buty na snowboard wybrać? Co to jest flex i jaki wybrać?

Jakie buty na snowboard wybrać? Co to jest flex i jaki wybrać? Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas zakupu butów na deskę.

mężczyzna i kobieta w kaskach snowboardowych  i goglach stoją  na śniegu

Jaki kask na snowboard? Jak dobrać do wymiaru głowy?

Jaki kask na snowboard? Jak dobrać do wymiaru głowy? ⭐ Sprawdź na co zwrócić uwagę przy zakupie aby nosiło się go komfortowo .

Deska snowboardowa z zamontowanymi wiązaniami snowboardowymi leżąca na śniegu

Jak ustawić wiązania snowboardowe, rozstaw, kąty? Jak dobrać rozmiar?

Nie wiesz jak ustawić wiązania snowboardowe? Jaki powinien być ich rozstaw? Jakie kąty są najkorzystniejsze? Sprawdź poniższy poradnik snowboardowy

kobieta i mężczyzna w kaskach i goglach narciarskich

Jakie gogle na snowboard wybrać? Jaki model do jazdy w nocy?

Odpowiednie gogle narciarskie lub snowboardowe chronią oczy przed słońcem, wiatrem i mgłą. Jakie gogle narciarskie dla początkującego narciarza?