Jak dobrać kij do unihokeja?
Pierwszą rzeczą nad którą powinniśmy się zastanowić podczas wybierania kija do unihokeja jest strona, po której go trzymamy (lewa lub prawa). Kije, które są obustronne (uniwersalne – mają prostą, niewyprofilowaną łopatkę) są dobre jedynie na etapie zabawy, zarażania dzieci nową dyscypliną sportu lub po prostu do rekreacji. Takie kije nie nadają się do regularnych czy profesjonalnych treningów. Takim kijem jest właśnie model 100 marki Decathlon – Oroks, z podziałem dla dzieci i dorosłych.
Zawodnicy, którzy chcą regularnie trenować i poprawiać swoje umiejętności powinni się zdecydować na kij lewy lub prawy. Tutaj od razu należy wspomnieć o najczęściej popełnianym błędzie przy wyborze kija. Wiele osób uważa, że prawy kij do unihokeja jest dla osób praworęcznych, a lewy dla leworęcznych. A jest dokładnie odwrotnie!
Jak je w takim razie odróżnić?
– Lewy – lewa dłoń trzyma kij niżej, prawa wyżej, łopatka jest wygięta w prawo
– Prawy – prawa dłoń trzyma kij niżej, lewa wyżej, łopatka jest wygięta w lewo
Osoby praworęczne powinny grać kijem lewym, ponieważ w trakcie gry ofensywnej trzymają go z lewej strony ciała. Prawą ręką chwytają mniej więcej za koniec trzonka, a lewą mniej więcej w połowie długości kija. Dzieje się tak również dlatego, że w sytuacji trzymania kija jedną ręką (np. w czasie szybkiego biegu bez piłki lub gry w obronie, blokowania) dalej będziemy trzymać kij naszą dominującą, „lepszą” ręką. Często dzieci na początku swojej przygody z unihokejem mówią, że wolą trzymać kij z prawej strony. Wynika to z ich nieświadomości, ponieważ koncentrują się na zabawie i strzałach, a nie skupiają się na tym, jak wygląda prawdziwa gra – także ta w obronie. Oczywiście są wyjątki od tej reguły. Niektóre osoby praworęczne odczuwają dyskomfort, mając kij lewostronny i wolą prawy. Tak samo leworęczni mogą odczuwać dyskomfort, trzymając kij na prawą stronę. Na świecie jest wielu zawodników, którzy z powodzeniem radzą sobie, nie trzymając się tej reguły. Znam też takie przypadki, które w czasie trwania swojej kariery zmieniały stronę trzymania kija do unihokeja.