Para trenująca narciarstwo biegowe z odpowiednio dobranymi kijami

Jak dobrać kije do nart biegowych? Jaką długość i jaki materiał kijków wybrać?

Kije do narciarstwa biegowego mogą być pomocne dla osób zainteresowanych szaleństwem na stoku. Sprawdź, jak dobrać kije do nart biegowych?

Narciarstwo biegowe cieszy się dużym zainteresowaniem w Polsce jak i w innych regionach świata. Dyscyplina ta może przynieść wiele radości, a dodatkowo świetnie wpływa na nasze ciało. Żeby jednak móc, czerpać pełną przyjemność z tej aktywności, należy właściwie dopasować do niej sprzęt, a więc nie tylko narty, ale także kijki. Mogą mieć one znaczenie dla efektywności, ale i komfortu oraz bezpieczeństwo jazdy.

Jak dobrać kije do nart biegowych, uwzględniając styl jazdy?

Dobór kijków, warto rozpocząć od przeglądu dostępnych na rynku produktów. Różnią się one między sobą nie tylko długością, ale również materiałami, z jakich są wykonane czy przeznaczeniem do konkretnej metody jazdy. Wyróżnia się modele:

do stylu klasycznego – zazwyczaj są one krótsze niż te zarezerwowane do techniki łyżwowej. Ich zadaniem jest zapewnienie jak najlepszej podpory i możliwości dynamicznego odpychania się w trakcie ruchu po torach śnieżnych. Produkowane są z lekkich materiałów, takich jak aluminium czy włókno węglowe o dużej wytrzymałości i elastyczności;

do stylu łyżwowego – są one dłuższe i sztywniejsze niż wersje klasyczne ze względu na to, że ta technika wymaga dynamicznego odpychania się. To z kolei ma wpływ na konstrukcję takich elementów. Są one mocne i wytrzymałe. Dodatkowo mają ergonomiczne uchwyty i solidne talerzyki zapobiegające zapadaniu się w śniegu.

Osoba w stroju narciarskim odpychająca się kijkami biegnaca w nartach biegowych

Z jakiego materiału powinny być wykonane kije narciarskie?

Kijki do narciarstwa biegowego wykonywane są z kilku materiałów różniących się między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim wagą i elastycznością. Wśród najpopularniejszych tworzyw, z jakich produkowane są takie elementy, wymienia się:

włókno węglowe – to najdroższy, lecz też najlżejszy i najbardziej wytrzymały surowiec. Charakteryzuje go też wysoka sztywność. Produkty z niego wykonane cechują się kompozytowym wypełnieniem ze wstawkami węglowymi. Polecane są szczególnie zaawansowanym narciarzom lub osobom wymagającym najlepszej wydajności;

aluminium – jest lekkie i stosunkowo tanie, lecz mniej elastyczne niż włókno węglowe. Kije aluminiowe stanowią doskonałą wersję dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników;

włókno szklane – to opcja pośrednia. Wyróżnia się wyższą ceną niż aluminium, lecz podobną lekkością i elastycznością co karbon. Ma jednak od nich nieco gorszą wytrzymałość.

Jaka długość kijków narciarskich będzie najlepsza?

W przypadku stylu klasycznego długość kijków powinna wynosić od 82% do 86% wzrostu użytkownika. Żeby obliczyć optymalne wymiary tego elementu, warto skorzystać z prostego wzoru. Wystarczy pomnożyć swój wzrost przez współczynnik 0,84. Otrzymany wynik wskaże nam rozmiar, jaki musimy wybrać. Na przykład dla wzrostu 180 cm, mnożąc tę wartość przez 0,84, otrzymamy 151 cm – taki wymiar będzie dla nas optymalny. Odpowiada on zazwyczaj wysokości ramion.

W przypadku stylu łyżwowego wykorzystuje się nieco dłuższe wersje. Dlatego procentowa wartość powinna wynosić od 88% do 92% wzrostu narciarza. Wykorzystujemy tutaj taki sam wzór, jak w stylu klasycznym, jednak parametry użytkownika mnożymy przez 0,9. Dlatego dla osoby mierzącej 180 cm, stosując wskaźnik 0,9, otrzymamy wynik 162 cm – taka obliczona długość będzie dla niej optymalna. Przyjęło się też twierdzenie, że kijki muszą sięgać nam do nosa lub ewentualnie uszu.

Mężczyzna trenujący narciarstwo biegowe

Wysokość kijków do nart biegowych – na co zwrócić uwagę?

Długość kijków do nart biegowych powinna być dostosowana nie tylko do wzrostu użytkownika, ale również szeregu innych parametrów. Dlatego wybierając taki produkt, warto kierować się wcześniej wspomnianym wzorem matematycznym, ale również poniższymi aspektami, do których zalicza się:

poziom zaawansowania – zwłaszcza początkującym osobom zaleca się dobór krótszych modeli ze względu na to, że pozwalają one na lepszą kontrolę nad ruchem. Są też łatwiejsze w obsłudze, co jest istotne podczas nauki właściwej techniki jazdy. Zaawansowani sportowcy z kolei mogą postawić na dłuższe akcesoria ze względu na to, że pozwalają one na bardziej dynamiczne i efektywne odpychanie się;

rodzaj terenu – w przypadku twardego śniegu i dobrze przygotowanej trasy, lepiej sprawdzą się krótkie wersje, które będą pozwalały na lepszą kontrolę nad techniką. Z kolei na miękkim, głębokim śniegu, warto postawić na te długie, gwarantujące stabilność.

Jak już wcześniej wspomniano, również styl jazdy wpływa na długość kijów do nart biegowych. W klasycznym preferuje się krótsze, a łyżwowym dłuższe modele.

Jak dobrać kije do biegówek?

Nie tylko początkujący, ale również zaawansowani fani sportów zimowych, zastanawiając się, jakie kijki do nart biegowych wybrać, chcieliby wiedzieć, na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim na:

uchwyty – rękojeść w najlepszych modelach jest odpowiednio wyprofilowana, dzięki czemu gwarantuje stabilny i wygodny chwyt. Ważny jest również materiał jej wykonania. Korek zapewnia izolację termiczną i komfort. Gumowe lub plastikowe wersje z kolei często są trwalsze, lecz mniej wygodne;

paski – nowoczesne produkty wyposażone są w regulowane, ergonomiczne, dobrze dopasowujące się do dłoni i zapobiegające ich wyślizgiwaniu się elementy;

talerzyki – te małe, okrągłe blaszki znajdujące się na końcu kijka do biegówek, chronią przed zapadaniem się w śniegu. Muszą być jednak dopasowane do terenu, w jakim będą użytkowane. Na twardym podłożu mogą być mniejsze. Na głębokim śniegu, lepiej postawić na większe. Ich groty, czyli ostre zęby, mogą być wykonane z różnych stopów;

wagę – jeśli zamierzamy biegać po dłuższych trasach, wybierzmy lżejsze dodatki, które nie wywołają zmęczenia ramion i pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie siły w czasie odpychania. 

Jak trzymać kijki do nart biegowych?

Kluczowym aspektem w zakresie efektywności ruchu, a także uniknięcia ewentualnych kontuzji, jest odpowiednie trzymanie kijków do nart biegowych. Istotne jest tutaj nie tylko właściwe ułożenie dłoni na rękojeści, ale również korzystanie z pasków. Podstawowa zasada mówi, że ręce powinny być trzymane luźno, a większość siły odpychania musi pochodzić z pociągnięcia paska, lecz nie z uchwytu.

Prawidłowa technika zakłada, że kiedy dłoń zostaje na moment zwolniona podczas odpychania, wówczas to pasek przejmuje obciążenie. Zwiększa to efektywność wykorzystania siły i wpływa na uniknięcie zbędnego napięcia w dłoniach czy przedramionach. Jest to więc istotne, zwłaszcza w przypadku dłuższych tras.

Prawidłowe ułożenie dłoni związane jest z umiejscowieniem kciuka na wierzchu uchwytu. Reszta palców z kolei powinna go luźno obejmować. Kiedy odpychamy się, nie zaciskajmy nadmiernie rąk tak, by paski pracowały. Unikniemy w ten sposób zmęczenia, a także zachowamy większą kontrolę.

Kobieta trenująca narciarstwo biegowe

Dobór kijków do nart biegowych – najczęstsze błędy

Szczególnie początkujący narciarze, mogą mieć pewien problem z doborem odpowiednich modeli, przez co dokonując decyzji zakupowych, popełniają błędy skutkujące obniżeniem komfortu jazdy, a także zwiększeniem ryzyka kontuzji. Wśród najczęstszych z nich wymienia się:

zbyt długie kije – mimo że mogą się one wydawać bardziej stabilne, to w rzeczywistości ograniczają swobodę ruchów i sprawiają, że technika jazdy, staje się mniej efektywna. To z kolei prowadzi do przeciążenia ramion i pleców;

za krótkie kije – w takim przypadku użytkownik będzie musiał zbyt mocno pochylać się do przodu. To z kolei zaburzy jego równowagę;

niewłaściwe uchwyty i paski – jeśli te elementy nie będą wygodne, spowodują odciski. Z kolei słabe pasy, z czasem rozciągają się i stracą swoją funkcjonalność. Dlatego najlepiej postawić na produkty wyposażone w wysokiej jakości, regulowane uchwyty, zapewniające komfort i stabilność podczas ich użytkowania.

Podsumowanie

Zarówno kij, jak i buty do nart biegowych, a także szereg innych akcesoriów do narciarstwa biegowego, stanowią obowiązkowe elementy wyposażenia każdego miłośnika szaleństw na stoku. Szeroki wybór modeli zarówno ze średniej, jak i wyższej półki, sprawia, że bez problemu możemy kupić komfortowy produkt. Wersje wykonane z aluminium, choć są lżejsze, mogą nie gwarantować tak dobrych parametrów jak karbonowe. Cena tych ostatnich zależy jednak od tego, jaki procent ich składu stanowi kompozyt, a jaki włókno węglowe.

Przeczytaj także:

kobieta z dziećmi w strojach narciarskich poruszający się na nartach biegowych

Biegi narciarskie dla dzieci - w jakim wieku rozpocząć treningi?

Dowiedz się kiedy dzieci mogą rozpocząć treningi, aby towarzyszyć rodzicom na szlakach lub zacząć uprawiać narty biegowe dla własnej przyjemności.

kobiety trenujące narciarstwo biegowe w odzieży narciarskiej

Jak wybrać narty biegowe do stylu łyżwowego?

Jedną z technik poruszania się w narciarstwie biegowym jest styl łyżwowy. Sprawdźmy, jakie narty będą najlepsze i na czym oprzeć swój wybór.

kobieta i mężczyzna w strojach narciarskich na nartach biegowych

Narciarstwo biegowe - jak zacząć uprawiać ten sport?

Narty biegowe, jak zacząć tę niezwykłą przygodę z narciarstwem biegowym? Poradnik dla początkujących, który pozwoli ci wejść w narciarskie szaleństwo!

3 osoby na nartach w strojach narciarskich

Jak dobrać narty biegowe do wzrostu, wagi i umiejętności? PORADNIK

Jesteś amatorem narciarstwa, ale nie wiesz, jak dobrać narty biegowe? Zobacz, jak dostosować długość nart do twojego wzrostu!

mężczyzna trenujący narciarstwo biegowe w odzieży do narciarstwa biegowego

Styl klasyczny a styl łyżwowy w narciarstwie biegowym

Narciarstwo biegowe to sport, który zyskuje coraz większe grono zainteresowanych. Do wyboru mamy dwa: klasyczny i łyżwowy. Sprawdź różnice!