Osoba jadąca na nartorolkach odpychająca się kijkami

Jak dobrać kije do nartorolek?

Nartorolki terenowe wykorzystywane są nie tylko przez miłośników stylu klasycznego, ale i terenowego. Sprawdź, jak dobrać kije do nartorolek.

Nartorolki zyskują popularność nie tylko wśród miłośników biegów narciarskich, ale również niektórych sportów letnich. W przeciwieństwie do tradycyjnych nart umożliwiają one wykonywanie treningów również w cieplejszych miesiącach, imitując jazdę na biegówkach na różnych twardych powierzchniach. Żeby móc cieszyć się z pełni możliwości swojego sprzętu, musimy zaopatrzyć się także w kijki. Jak dobrać te elementy?

Czym są kije do nartorolek i dlaczego są ważne?

Kije do nartorolek stanowią element, który pełni podobną funkcję jak kijki narciarskie w biegówkach. Jeśli zostanie właściwie dobrany, pozwoli uzyskać nam odpowiednią technikę jazdy, równowagę, a także wspomoże trening ramion, barków, pleców, korpusu i innych części ciała. Ich głównym zadaniem, jest umożliwienie dynamicznego odpychania się od podłoża, co przekłada się bezpośrednio na prędkość i efektywność ruchu. Niewłaściwie dopasowane mogą nie tylko obniżyć komfort jazdy, ale również doprowadzić do kontuzji, w tym nadmiernego obciążenia stawów lub mięśni.

Para odpoczywająca podczas jazdy na nartorolkach

Materiał kijków

Kije do nartorolek wykonane są z różnych materiałów, które wpływają nie tylko na ich wagę, ale również wytrzymałość czy elastyczność. Dobór konkretnego produktu, powinien być uzależniony przede wszystkim od naszego poziomu zaawansowania, ale również budżetu, jakim dysponujemy. Wśród najpopularniejszych wersji wymienia się te wykonane z:

włókna węglowego – jest lekkie, a jednocześnie wytrzymałe i sztywne, dzięki czemu pozwala na lepsze przenoszenie energii z odepchnięcia na ruch nartorolek. Z uwagi na niewielką wagę, nie występuje tu zmęczenie ramion i rąk podczas długich treningów. Ich wadą jest jednak wysoka cena, a także podatność na złamania przy niewłaściwym użytkowaniu. Podstawowe różnice w modelach treningowych oraz startowych umożliwiających bieg na nartach dotyczą zawartości włókien węglowych w stosunku do kompozytu;

aluminium – jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też cięższe i mniej sztywne niż karbon. Najchętniej wybierane jest przez początkujących narciarzy, którzy potrzebują solidnych, lecz budżetowych rozwiązań z uwagi na fakt, iż są one znacznie tańsze niż elementy z karbonu.

Para trzymająca kijki i nartorolki w rękach idąca chodnikiem

Jaki rodzaj uchwytów w kijach do nartorolek terenowych wybrać?

Rączki stanowią istotny element kijków ze względu na to, że bezpośrednio wpływają na efektywność odepchnięcia i komfort ich użytkowania. Wybierając taki produkt, musimy zwrócić uwagę na:

system pasków – dostępny jest on w wersji pętelkowej i bardziej nowoczesnej. Ta pierwsza stanowi najprostsze rozwiązanie, w którym pasek, jak sama nazwa wskazuje, tworzy pętlę, którą następnie należy włożyć na dłoń. Jest to system popularny zwłaszcza wśród początkujących osób ze względu na to, że gwarantuje łatwy dostęp i prostą obsługę. Jego wadą jest jednak mniejsza stabilność dłoni w trakcie intensywnej jazdy. Zaawansowane modele oferują systemy z tak zwanym szybkim wypinaniem znane jako Trigger. W tym przypadku paski są bardziej dopasowane do dłoni, dzięki czemu gwarantują lepsze przenoszenie energii z ręki na kij, co zwiększa efektywność odpychania się. Można je też łatwo wypiąć;

materiał rączek – najczęściej wykonywane są z korka, pianki EVA oraz gumy. Ta pierwsza opcja jest naturalna, dzięki czemu jest też przyjemna w dotyku i dobrze amortyzuje wibracje. Zapewnia optymalną przyczepność nawet przy spoconych dłoniach i najczęściej wykorzystywana jest w kijach wyższej klasy. Pianka EVA z kolei jest lekka i ekonomiczna, a jednocześnie odporna na warunki atmosferyczne. Jest jednak też mniej komfortowa niż korek. Guma zaś wykorzystywana jest przede wszystkim w tańszych modelach. Gwarantuje dobrą przyczepność, lecz nie jest tak wygodna przy długotrwałym użytkowaniu ze względu na to, że nie odprowadza wilgoci tak jak pianka czy korek.

Do uchwytu kija może być przymocowany również rzep.

Jakie końcówki muszą mieć kije na nartorolki?

Końcówki kijków do nartorolek mogą być zakończone metalowymi grotami umożliwiającymi pewne wbijanie tego elementu w twardą powierzchnię. Najczęściej produkowane są ze stali hartowanej o dużej wytrzymałości i żywotności. Pamiętajmy jednak, by podczas zakupów dobrać je również do rodzaju nawierzchni, po jakiej najczęściej zamierzamy jeździć. Ten aspekt ma ogromne znaczenie w kontekście wyboru tego elementu. 

Na przykład na gładkim asfalcie najlepiej sprawdzają się ostre końcówki z hartowanej stali ze względu na to, że wbijają się one w drogę i zapewniają stabilną odepchnięcie. Z kolei na nierównym podłożu lepiej rozważyć końcówki z możliwością wymiany, bądź też postawić na gumowe, specjalnie amortyzujące nasadki, które również będą chroniły te elementy przed nadmiernym zużyciem.

Kije do nartorolek terenowych do stylu klasycznego i łyżwowego – czym różnią się te modele?

Poszczególne techniki jazdy wymagają nieco innych akcesoriów. Dlatego wybierając kijki narciarskie, uwzględnijmy preferowany styl. Klasyczny, imituje standardowe narciarstwo biegowe i wykorzystuje je do odpychania się wzdłuż toru jazdy. Oznacza to, że wymaga się od nich bardziej pionowego ustawienia. Muszą być one więc krótsze niż wersje do stylu łyżwowego, aby gwarantowały nam jak najlepszą kontrolę nad ruchem. Jeśli będą zbyt długie, jazda może być nie tylko mniej płynna, ale także bardziej męcząca.

W stylu łyżwowym, czyli skatingu, wykonujemy dynamiczne ruchy przypominające nieco jazdę na łyżwach. Dlatego kije w tym wypadku muszą być dłuższe ze względu na to, że wspierają one boczne, nieco agresywne odepchnięcia, pozwalając na rozwinięcia jak największych prędkości. Im są one dłuższe, tym lepszą postawę przyjmujemy.

Osoba trzymająca kijki do nartorolek w rękach

Jaki model kijów do narciarstwa biegowego dla początkujących, a jaki dla zaawansowanych?

Początkujący użytkownicy powinni stawiać na podpory gwarantujące dobrą stabilność i wytrzymałość. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie model aluminiowy, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie dość tani. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tym sportem, lepiej jeśli wybierzemy nieco krótsze kije, które pozwolą nam właściwie kontrolować ruchy i ułatwią naukę techniki.

Zaawansowane osoby, które mają już opanowany wybrany styl jazdy, mogą sięgnąć po modele z włókna węglowego. Takie produkty są lekkie, wytrzymałe, elastyczne, ale i sztywniejsze, dzięki czemu wpływają na wysoką efektywność przenoszenia siły odepchnięcia. Profesjonaliści powinni zainwestować w wysokiej jakości system pasków, na przykład Trigger, gwarantujący lepszą kontrolę podczas intensywnych treningów. Mogą wybrać również nieco dłuższe podpory, jednak aspekt ten powinien być uzależniony przede wszystkim od preferowanego stylu, a także wzrostu.

Jaka długość kijów do nartorolek będzie najlepsza?

Jeśli zastanawiamy się, jakiej długości kije do rolek terenowych kupić, musimy wziąć pod uwagę swoje parametry. Modele do klasyka powinny sięgać mniej więcej do wysokości ramion użytkownika. Standardowa ich długość wynosi od 83 do 85% wzrostu. Oznacza to, że dla osoby mierzącej 180 cm, poszukującej tych akcesoriów do stylu klasycznego, powinny sprawdzić się te o wymiarach 150-155 cm. W przypadku stylu łyżwowego muszą one sięgać od brody do nosa. Ich standardowa długość wynosi tu więc od 89 do 90% wzrostu użytkownika. Osoba o wzroście 180 cm powinna postawić na wersje o długości od 160 do 165 cm.

Należy pamiętać, że za krótkie podpory w technice łyżwowej mogą ograniczać efektywność ruchu, a zbyt długie utrudniać kontrolę nad tym elementem. Z kolei w klasyku za długie dodatki są niewygodne podczas pracy rąk i utrudniają zachowanie właściwych ruchów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że na długość kijków wpływa także poziom zaawansowania użytkownika. Im mamy większe doświadczenie, tym na dłuższe akcesoria możemy wybierać. Jeśli z jakiegoś powodu te o stałej długości, nie spełniają naszych oczekiwań, obecnie dostępne są też kije o regulowanej długości. 

Zarówno kije aluminiowe, jak i karbonowe z pewną zawartością włókien kompozytowych, mogą świetnie sprawdzić się podczas jazdy na rolkach terenowych czy nartorolkach startowych. Przed doborem konkretnego modelu uwzględnijmy nasz wzrost, styl jazdy, poziom zaawansowania, a także preferowane podłoże (asfaltowe, gruntowe). Duży wybór sprzętu do nartorolek znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

Para ucząca się hamować na nartorolkach

Jak hamować na nartorolkach?

Nartorolki to coraz popularniejszy sport wśród osób, które chcą zadbać o swoją kondycję. Jakie są techniki hamowania na nartorolkach? Podpowiadamy.

Kobieta i mężczyzna w kaskach i z kijkami jadący na nartorolkach

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Bieganie na nartach latem? Nic prostszego – nartorolki spowodują, że latem również możesz uprawiać narciarstwo biegowe. Sprawdź!

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

Narty carvingowe na śniegu

Narty carvingowe – co to znaczy?

Poszczególne rodzaje nart zjazdowych wyróżniają się inną funkcjonalnością na stoku. Sprawdź, czym są narty carvingowe i czy warto je wybrać.

torba na narty stojąca w szafce

Jak prawidłowo przechowywać narty i sprzęt narciarski po sezonie?

Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać narty poza sezonem narciarskim, aby sprzęt służył Ci przez wiele lat.