Z jakich elementów zbudowane są kijki?
Talerzyk
Na kijki narciarskie składają się m.in. talerzyki. Ich nazwa związana jest z ich kształtem. Odgrywają istotną rolę – pomagają w radzeniu sobie w głębokim śniegu. Zapobiegają zapadaniu się kijków narciarskich.
Istnieją różne typy talerzyków:
Mała średnica – jeśli jesteś amatorem prędkości i jazdy po trasie, wybierz talerzyki o niewielkiej średnicy. Odpowiednie na utwardzone stoki.
Średnia średnica – jeśli lubisz urozmaicać sobie doznania, zdecyduj się raczej na talerzyki średniej wielkości. Są najbardziej uniwersalne.
Duża średnica – na śnieżnym puchu, dzięki szerszym talerzykom, można opierać na kijku, nie zagłębiając się w śnieg.
Rękojeść
Ten element znajduje się na górnym zakończeniu kijków narciarskich. Wykonane są z różnych materiałów. W przypadku ekonomicznych rozwiązań najczęściej rękojeść jest gumowa lub plastikowa. Droższe produkty tego typu są bardziej ergonomiczne. Możesz wybrać:
Rękojeść wykonaną z jednego materiału, charakteryzującą się wytrzymałością.
Rękojeść wykonaną z pianki, dającej lekkość i komfort.
Rękojeść wykonaną z dwóch materiałów, ułatwiającą chwyt.
Rurka
Rurki wykonuje się głównie z dwóch materiałów: aluminium i włókna węglowego. Te drugie są lżejsze i bardziej wytrzymałe, ale też droższe. Rozwiązania z włókien węglowych od lat mają zastosowanie w przypadku różnego sprzętu sportowego i cieszą się dużym zainteresowaniem.
Oczywiście długość kijków narciarskich dobieramy nie tylko do wzrostu, ale również biorąc pod uwagę rodzaj narciarstwa, jaki zamierzasz uprawiać. Mogą to być kijki biegowe, zjazdowe i inne. Te przeznaczone do zjazdów muszą być na tyle mocne, aby zapewniały odpowiednie sterowanie w czasie skrętów i manewrów.
Jednocześnie powinny być wykonane z elastycznych materiałów, żeby zmniejszać ryzyko upadku w czasie jazdy. Warto sięgać po kije z wyższej półki, ze względu na trwałość. Np. przeznaczone do narciarstwa wysokogórskiego są często wykonane z mocniejszego stopu aluminium. Nowoczesnym rozwiązaniem są kije carbonowe z wysokiej jakości aluminium, często w połączeniu z włóknem węglowym.
Jeśli chodzi o konkretne marki, to polecamy m.in. kije narciarskie Rossignol, Wedze, One Way i nie tylko. Oczywiście kijki należy dobierać indywidualnie. W tym celu należy odnaleźć szczegóły w opisach poszczególnych produktów, które mają znaczenie i uwzględnić je przy wyborze.