Rodzaje kotwic - jak dobrać kotwicę do konkretnego typu dna
Jak wspomnieliśmy wyżej, wybierając kotwicę, należy wziąć pod uwagę między innymi typ konkretnego dna, na którym ma się ona zaczepić. W dalszej części poradnika postanowiliśmy więc po krótce omówić każdy z rodzajów tych sprzętów.
Kotwica Bruce’a
Autorem projektu tej kotwicy, jak nietrudno się domyślić, jest Peter Bruce. Pierwsze kotwice tego typu wyprodukowano na początku lat 60 ubiegłego stulecia. Celem tej kotwicy nie było jednak utrzymanie w stabilnej pozycji łódki, a... platformy wiertniczej. Po sukcesie wśród firm wydobywających ropę, przyszedł jej czas na podbicie serc żeglarzy. Wykonana z jednego kawałka metalu kotwica, cechuje się prostą budową. Zaliczyć ją można do grupy kotwic pługowych. Zapewnia dobre trzymanie na dnie skalistym i piaszczystym i średnie na dnie zarośniętym i mulistym.
Kotwica Danfortha
Nazwa tej kotwicy pochodzi od nazwiska jej konstruktora, Richarda Danfortha. Wykorzystywano ją już w czasie II Wojny Światowej jako wyposażenie obowiązkowe do wodnosamolotów. Jest to jeden ze zmodyfikowanych egzemplarzy kotwicy Halla. Pierwowzór słynął z niezwykłej siły trzymania. Kotwica Danfortha używana jest dziś najczęściej w jachtach żaglowych. W przeciwieństwie do swojego pierwowzoru, nie jest to jednak kotwica, która znana jest ze swoich umiejętności trzymania. Najlepiej sprawdza się na dnie piaszczystym. Na dnie skalistym, błotnistym i zarośniętym nie wypada niestety najlepiej. Jeśli więc planujesz postój nad piaszczystym dnem, zainwestuj w sprzęt wysokiej jakości, na przykład w kotwicę Danfortha marki John Paddle.
Kotwica pługowa (CQR)
Na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kotwica pługowa została skonstruowana przez Anglika Geofreya Taylora. Pod względem konstrukcyjnym, jest niezwykle podobna do kotwicy Delta. W żeglarstwie morskim jest to typ, który należy do zdecydowanie najpopularniejszych. W mulistym dnie gwarantuje bowiem bardzo dobre zagłębienie. Na dnie błotnistym i piaszczystym trzymanie jest dobre, natomiast na dnie skalistym i zarośniętym zdecydowanie za słabe. Jeżeli szukasz sprzętu, który cechuje się najwyższą jakością, postaw na kotwicę pługową marki John Paddle.
Kotwica Delta
Ten sprzęt to propozycja dla wszystkich żeglarzy, którym zależy na najwyższym stopniu odporności na rozciąganie. Delty wykonane są bowiem zazwyczaj z wysokogatunkowej stali manganowej. Ich zaletą jest także to, że jest to akcesorium samo zrzucające. Organizacje ratownictwa wodnego z całego globu najczęściej wybierają właśnie ten rodzaj sprzętu do zakotwiczenia. Gdzie najlepiej sprawdza się Delta? Na dnie mulistym i błotnistym. Na podłożu piaszczystym radzi sobie dobrze, natomiast jest średnio skuteczna na dnie skalistym i zarośniętym.
Kotwica składana (drapak, kotwica czterołapowa)
Drapak, czyli kotwica składana lub czterołapowa to opcja, która najlepiej sprawdza się na małych jednostkach pływających. Szalupy ratunkowe i łodzie wiosłowe mogą liczyć na szybkie zakotwiczenie, zwłaszcza na błotnistym podłożu. Dno piaszczyste czy kamieniste również wchodzi w grę, czego nie można powiedzieć o podłożu zarośniętym i skalistym. Z drapaka można także korzystać w charakterze kotwicy pomocniczej na różnej wielkości jachtach żaglowych. Jeżeli szukasz sprzętu, który zapewni Ci bezpieczeństwo kotwiczenia, postaw na sprawdzone marki, takie jak Scorpio Kayak czy Plastimo.