3 osoby na nartach w strojach narciarskich

Jak dobrać narty biegowe?

Jesteś amatorem narciarstwa, ale nie wiesz, jak dobrać narty biegowe? Zobacz, jak dostosować długość nart do twojego wzrostu!

Odpowiedni dobór sprzętu ma kluczowe znaczenie dla komfortu twojej jazdy. Dowiedz się jak dopasować narty biegowe pod kątem takich parametrów jak długość, twardość, styl biegu, a także dostosować je do wzrostu i wagi narciarza.

Narciarstwo biegowe – co to takiego?

Narciarstwo biegowe staje się coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Sport ten pozwala na zaangażowanie wielu grup mięśni. Jest on także ciekawą formą rekreacji w okresie zimowym. Aby go uprawiać, nie musisz dokonywać gigantycznych inwestycji. Konieczne będzie jednak zaopatrzenie się w odpowiednio dobrany sprzęt narciarski.

Abyś mógł cieszyć się chwilami spędzanymi na łonie natury przydadzą się kije i buty narciarskie, jednak bez wątpienia najważniejszym elementem twojego wyposażenia będą przeznaczone do biegów narty. Przy ich zakupie pojawia się zasadnicze pytanie – jak dobrać narty biegowe? Jakie znaczenie mają przy tym różne parametry twojego ciała? Poniżej przedstawiamy zasady ogólne doboru nart!

mężczyzna w górach wyposażony w narty biegowe

Rodzaje sprzętu narciarskiego

W przypadku nart biegowych duże znaczenie ma wzrost oraz waga. O tym jak dobrać narty biegowe decydują twoje umiejętności oraz to czy jesteś amatorem, czy też może posiadasz już pewne doświadczenie. Zacznijmy od wymienienia rodzajów nart. Kupując je możesz się natknąć na kilka symboli. Oto ich lista wraz z wyjaśnieniem, co oznaczają:

- symbol A to biegówki sportowe;
- symbol S to biegówki wyczynowe;
- symbol L to biegówki turystyczne (tak zwane śladowe);
- znak W to narty biegowe śladowe ze specjalnym metalowym wzmocnieniem (narty przeznaczone do jazdy na trudniejszych trasach);
- z kolei znak I to narty specjalistyczne.

Większość narciarzy będzie najbardziej zainteresowana pierwszymi trzema symbolami. Warto o nich pamiętać, by już na wstępie, kupując odzież do narciarstwa biegowego i pozostały sprzęt, nie popełnić błędu.

Dobór nart biegowych pod kątem stylu biegu i stopnia zaawansowania

Co oczywiste, inny profil będą miały narty biegowe do stylu klasycznego, a inny do stylu dowolnego. Ślizg nart do stylu klasycznego składa się z dwóch stref. Są to strefa poślizgu i strefa odbicia. W przypadku techniki łyżwowej mówimy o jednolitej strefie na całej powierzchni narty.

Narty biegowe dobieramy pod kątem stopnia zaawansowania. Sprzęt dla początkujących jest nieco szerszy w środkowej części narty. Ułatwia to stabilizację. Z kolei narty biegowe dla bardziej zaawansowanych użytkowników są węższe, co poprawia osiągi.

Jak dobrać długość nart biegowych – waga i wzrost

Pamiętaj, że istnieją pewne uniwersalne zasady, które pozwalają prawidłowo dobrać długość nart biegowych. Największe znaczenie przy doborze właściwej długości nart ma uwzględnienie wzrostu i wagi narciarza.

Osoby lżejsze dobierają krótsze narty biegowe. W przypadku osób cięższych lepiej sprawdzi się dłuższa narta. W tym miejscu warto zaznaczyć, że osoby znacznie lżejsze, które mają bardzo niskie BMI powinny wybrać narty biegowe nieco krótsze od zalecanych. Analogicznie ci narciarze, których waga jest odpowiednio wyższa od normy powinni pomyśleć o nartach biegowych nieco dłuższych.

Nie bez znaczenia w kontekście tego jak dobrać narty biegowe, pozostaje wzrost, ale też technika biegu, z której masz zamiar korzystać. W przypadku techniki klasycznej długość narty możesz obliczyć, dodając do swojego wzrostu od 25 do 30 centymetrów.

Jeżeli interesuje cię technika łyżwowa, do swego wzrostu dodajesz od 15 do 20 centymetrów.

mężczyzna w odzieży narciarskiej trzymający narty biegowe i kijki narciarskie

Narty biegowe – jak wybrać odpowiedni model nart?

Wzrost i waga to nie jedyne parametry, na których opiera się dobór nart biegowych. Równie ważny jest ich model. Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki rodzaj aktywności będziesz uprawiać? Czy potrzebne ci będą narty biegowe sportowe? A może potrzebujesz nart biegowych wyczynowych? Dzięki odpowiedniemu doborowi twoje osiągi na ścieżkach biegowych będą lepsze. I co najważniejsze – przyjemność z jazdy będzie większa.

Chcąc kupić narty biegowe, warto poprosić o pomoc sprzedawcę, który pomoże ci w odpowiednim dobraniu i skomponowaniu sprzętu. Podając swoje parametry sprawisz, że docelowo jazda będzie o wiele wygodniejsza. To zresztą logiczne. Gdy kupujesz kurtki narciarskie, czy spodnie narciarskie sugerujesz się swoim rozmiarem i wagą. Tu również musisz o tym pamiętać! Obsługa sklepu na pewno z chęcią doradzi nam jakie narty biegowe wybrać.

Twardość nart

Omawiany przez nas sprzęt można podzielić na trzy zasadnicze kategorie. Są to narty biegowe twarde, narty średnie oraz narty miękkie. Co właściwie oznacza ten parametr? Wpływa on na to, jak mocno ugnie się narta pod ciężarem twojego ciała. Jeżeli ugnie się za mocno i będzie zbytnio dociążona, jazda będzie utrudniona i cięższa. Jeżeli zaś będzie uginać się za słabo, będziesz mieć trudność w panowaniu nad nią.

Pokazuje to, że w przypadku wyboru nart biegowych waga ma większe znaczenie niż wzrost. Dopasowanie sprzętu do twojego ciężaru ciała oraz dobór twardości mają kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy.

Nie bez znaczenia pozostają także właściwe wiązania oraz smarowanie nart biegowych. Warto więc zaopatrzyć się też w dobry smar narciarski. Te wszystkie elementy składają się na osiągi twoich nart biegowych.

Twój wzrost

Waga jest najważniejsza, ale to nie oznacza, że wzrost pozostaje zupełnie bez znaczenia. Jak już wspomnieliśmy, istnieją pod tym względem wytyczne związane ze stylem jazdy, który preferujesz.

Ogromne znaczenie ma długość nart. Zbyt długie narty biegowe zdecydowanie utrudnią ci jazdę. Jeżeli nieopatrznie takie kupisz, może się okazać, że naniesiony na narty ślizg wraz z łuską, będzie wychodził poza krzywiznę desek. Innymi słowy – przy zbyt długich nartach biegowych będzie wytwarzane zbędne tarcie, które będzie ci utrudniać bieg.

Dlatego powinieneś pamiętać o dodaniu odpowiedniej liczby centymetrów do swojego wzrostu w zależności od preferowanej techniki. Ma to kluczowe znaczenie przy wyborze nart biegowych. Nie są to skomplikowane obliczenia, ale jeżeli o nich zapomnisz, wpłynie to negatywnie na twój komfort. Zapewne nie raz zorientowałeś się, że wpływają na niego źle dobrane czapki narciarskie, czy rękawice narciarskie. Najważniejsze dla komfortu jazdy są jednak odpowiednio dobrane narty biegowe.

Podsumowanie

Dobierając sprzęt narciarski, musisz wziąć pod uwagę wagę, wzrost i styl, który jest ci najbliższy. Nie bez znaczenia jest także smarowanie nart biegowych. Jeżeli chcesz, możesz posiłkować się szczegółowymi tabelami, w których precyzyjnie wyliczana jest długość nart w odniesieniu do tych parametrów. Przy tym warto pamiętać, że osoby początkujące mogą pomyśleć o doborze odpowiednio krótszych nart. Może to nieco ułatwić wdrożenie się w sport na samym początku.

Skorzystaj z naszych porad i rozpocznij swoją przygodę z jazdą na nartach biegowych! Bez względu na to czy zdecydujesz się na używanie sportowych nart biegowych, czy nart biegowych śladowych, dobrze dopasowany sprzęt bez wątpienia ci pomoże w czerpaniu satysfakcji z jazdy!

Przeczytaj także

kobieta jadąca na nartach

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Czym się różnią narty damskie od męskich? ⭐ Sprawdź na co należy zwracać uwagę przy zakupie aby narty były dobrze dopasowane i wygodne do jazdy

chłopiec zjeżdżający na nartach ze stoku

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? ❄️ Jak wybrać rozmiar?

Jak dobrać buty narciarskie dziecięce pod względem rozmiaru i umiejętności jazdy na nartach oraz zabawy na stoku? Czytaj praktyczne porady

mężczyzna w odzieży narciarskiej trenujący narciarstwo biegowe

Jak się ubrać na biegówki? O czym trzeba pamiętać?

Jak się ubrać na biegówki aby jazda na nartach była komfortowa i bezpieczna? Przeczytaj poradnik i dowiedz się jaką odzież ubrać.

torba na narty stojąca w szafce

Jak prawidłowo przechowywać narty i sprzęt narciarski po sezonie?

Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać narty poza sezonem narciarskim, aby sprzęt służył Ci przez wiele lat.