Allround – najpopularniejszy rodzaj nart. Są projektowane w taki sposób, by zapewnić jak największą przyjemność z jazdy. Nie wymagają wiele wysiłku, wybaczają błędy i są bardzo zwrotne. Zdecydowana większość narciarzy powinna wybrać właśnie takie narty albo narty allmountain. Nadają się zarówno dla początkujących jak i średniozaawansowanych. Sportowcy mogą jednak narzekać na to, że nie są tak precyzyjne jak narty zawodowe.
Allmountain – podobne do nart allround, jednak są przystosowane do szerszej gamy warunków. Są nieco szersze od allround’ów, dzięki czemu umożliwiają łatwą jazdę na gorzej przystosowanych trasach, a nawet trasach dziewiczych.
Narty dla kobiet – różnią się głównie wzornictwem, ale niekiedy mają też inaczej rozłożony środek ciężkości i typy wiązań. Kobiety powinny dobierać nieco krótsze narty od mężczyzn ze względu na niższą masę ciała. Poza tym dobór nart zapewne będzie się wiązać z dopasowaniem rozwiązań pod względem wizualnym.
Freeride – to szerokie narty. Zapewniają odpowiednią siłę nośną poza trasą i które posiadają rocker przedni i tylny, zapewniające wyporność i lepszą kontrolę.
Freestyle. Narty do freestyle’u w snowparku lub na trasie są przede wszystkim zwrotne zarówno w powietrzu, jak i na śniegu! Muszą być lekkie, by narciarz mógł swobodnie wykonywać figury oraz bezproblemowo jeździć zarówno przodem, jak i tyłem. Takie narty muszą także wytrzymywać lądowanie. W takim przypadku należy wybrać narty o podwójnym dziobie.
Race – dla doświadczonych narciarzy. Są sztywniejsze od zwyczajnych nart. Wymagają bardzo dobrej techniki, a jazda na nich wiąże się z dużym wysiłkiem. Za to są dużo bardziej precyzyjne i szybsze od zwykłych nart. Te narty zjazdowe dzielą się na dwie kategorie: modele slalomowe i narty gigantowe, czyli narty slalomowe i narty do slalomu giganta. Główną różnicę między nimi stanowi promień skrętu narty. Takie narty sprawdzą się najlepiej na dużych, przygotowanych stokach, z twardym, sztucznym śniegiem. Miej to na uwadze przy doborze sprzętu.
Snowblade albo Short Skis – to narty przeznaczone do zabawy. Zazwyczaj mają do 100 cm długości. Łatwo się na nich wywrócić i jeździ się na nich bez kijków. Są też stosunkowo wolne. W zamian dają mnóstwo frajdy z jazdy.
Carvingowe – to narty taliowane. Wymagają sporych umiejętności narciarza. Zjeżdżą się na krawędziach nart, dzięki czemu skręcanie nie powoduje spowolnienia – jedzie się z jeszcze większą prędkością. Korzystanie z tego stylu jazdy jest bardzo popularne w przypadku narciarstwa alpejskiego.