Mężczyzna jadący na rowerze z osłoną rowerową na łańcuch

Jak dobrać osłonę łańcucha rowerowego?

Zabezpieczenie łańcucha rowerowego to kluczowy element dla jego żywotności. Jak dobrać osłonę łańcucha rowerowego? Sprawdź w naszym poradniku!

Łańcuch rowerowy to jedna z najmocniej eksploatowanych części jednośladu. Musi być on odporny nie tylko na przeciążenia, ale także czynniki środowiskowe, takie jak wilgoć, błoto oraz kurz. Brak przeciwdziałania im prowadzi do szybszego zużycia się tej części. Na szczęście łańcuch można zabezpieczyć za pomocą specjalnej osłony. Czym się kierować podczas jej wyboru? Tego możecie się dowiedzieć z naszego poradnika!

Rodzaje osłon łańcucha

Na początek warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami osłon dla łańcucha rowerowego. Główny podział dotyczy materiałów, z których zostały one wykonane. Każdy model posiada swoje indywidualne cechy, na podstawie których możemy dokonać wyboru adekwatnego do potrzeb rowerzysty. Co warto wiedzieć o każdym typie?

1. Osłona plastikowa. To najbardziej podstawowy model, jaki możemy znaleźć na rynku. Tego rodzaju osłony charakteryzują się lekkością oraz są łatwe do zamontowania. Pomimo wykonania z plastiku dosyć skutecznie chronią one łańcuch przed pryskającą wodą oraz błotem. Sprawdzą się one głównie w przypadku rekreacyjnej jazdy, a także przemieszczania się po mieście.

2. Osłona metalowa. Modele wykonane z metalu odznaczają się zdecydowanie większą wytrzymałością niż ich plastikowe odpowiedniki. Wykorzystanie tego tworzywa przekłada się jednak także na większą wagę. Osłony tego typu są wykorzystywane głównie w przypadku rowerów górskich, które są narażone na trudne warunki terenowe oraz uderzenia gałęzi i kamieni.

3. Osłona neoprenowa. Typem osłon, który stosunkowo niedawno pojawił się w sprzedaży, są modele wykonane z neoprenu. Materiał ten charakteryzuje się dużą elastycznością, co przekłada się na skuteczne tłumienie drgań. Jest on również odporny na działanie warunków atmosferycznych, a szczególnie wilgoć i kurzenie. W tym przypadku największa zaleta jest jednak jednocześnie największą wadą, ponieważ z powodu elastyczności, osłony neoprenowe słabo chronią łańcuch przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Dziewczyny wsiadające na rowery miejskie z ochroną łańcucha

Jak dobrać osłonę łańcucha rowerowego – podstawowe kryteria

Osoby, które nie interesują się techniczną stroną rowerów, mają prawo nie wiedzieć, jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru osłony łańcucha rowerowego. Zakup trzeba jednak na czymś oprzeć, dlatego też warto wcześniej przeanalizować kilka najważniejszych parametrów. Pozwolą nam one zorientować się w swoich potrzebach i tym samym dobrze dopasować osłonę do naszego jednośladu. Oto najważniejsze czynniki, które warto uwzględnić:

1. Materiał i waga. Na temat materiałów już pisaliśmy, ale warto nieco podsumować tę wiedzę. Plastik to lekki, tani oraz skutecznie chroniący przed wilgocią i kurzem materiał, ale jest mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli szukamy czegoś bardziej wytrzymałego, warto postawić na osłonę metalową. Jest ona jednak droższa i o wiele cięższa. Osłona neoprenowa to dobry wybór, kiedy zależy nam na lekkości i skutecznej ochronie łańcucha przed warunkami atmosferycznymi, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nie uchroni ona go przed uszkodzeniami mechanicznymi.

2. Rodzaj roweru i preferowany styl jazdy. Na dobór osłony duży wpływ ma również typ roweru, który jest w naszym posiadaniu oraz to, jak z niego korzystamy. Dla rowerów miejskich oraz wykorzystywanych do jazdy rekreacyjnej można spokojnie zamontować tanie osłony z tworzywa sztucznego, ponieważ nie jest to wymagający rodzaj jazdy. Modele metalowe warto zamontować na rower górski lub MTB, który musi znosić duże obciążenia i radzić sobie z trudnymi warunkami. Modele neoprenowe są dosyć uniwersalne, ale nie sprawdzą się w skrajnie trudnym terenie i warunkach.

3. Dopasowanie. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu osłony, obowiązkowo należy upewnić się, czy jest on kompatybilny z posiadanym przez nas modelem roweru oraz jego rozmiarem. Jest to istotne, ponieważ poszczególne jednoślady mogą różnić się pomiędzy sobą sposobem mocowań. Niezwrócenie uwagi na konstrukcję może skutkować zakupem niedopasowanej osłony.

4. Opinie oraz recenzje. W momencie, kiedy mamy już upatrzony konkretny model, warto sprawdzić, jakie ma recenzje w Internecie. Na stronach sklepów lub różnych forach tematycznych użytkownicy chętnie wypowiadają się na temat konkretnych produktów. 
Doświadczenie osoby, która już przetestowała dany model, jest bardzo cenne, ponieważ pozwala nam rozeznać się w prawdziwej wartości danego produktu i uniknąć wpadki zakupowej.

Montaż osłony łańcucha – instrukcja krok po kroku

Zakup dokonany? W takim razie można przejść do samego montażu osłony na łańcuchu. Przed rozpoczęciem trzeba jednak pamiętać, że proces ten może różnić się w zależności od modelu roweru. Wynika to z samej budowy jednośladu. Poniżej przedstawimy jednak najczęściej spotykany schemat zakładania osłony na łańcuch rowerowy. Do tego zadania mogą być nam potrzebne (choć nie muszą, w zależności od modelu): śrubokręt, klucze imbusowe, klucze płaskie oraz szczypce. Jak dokładnie postępować?

1. Przygotowanie roweru. Pierwszym krokiem jest ustawienie roweru do góry kołami. Najlepiej zrobić to z pomocą stojaka, ale jeżeli nim nie dysponujemy, można śmiało położyć go na stabilnym podłożu. Następną czynnością do wykonania jest dokładne sprawdzenie łańcucha i zębatek. Przed rozpoczęciem montażu muszą być one czyste i nasmarowane.

2. Demontaż pedała (opcjonalnie). W niektórych modelach rowerów konieczne może być wymontowanie pedała, ponieważ tylko w ten sposób uzyskamy dostęp do miejsca, gdzie montuje się osłonę. Trzeba być jednak świadomym, że może nie być takiej potrzeby.

3. Montaż uchwytów osłony. Ten etap rozpoczynamy od znalezienia na ramie punktów, które służą do zamocowania osłony. W momencie, kiedy zostaną one już zlokalizowane, można przejść do przykręcania uchwytów do ramy roweru za pomocą dołączonych do zestawu śrub.

4. Montowanie osłony. To główna część całego procesu. Na początek umieszczamy osłonę na swoim miejscu, dopasowując ją do ramy roweru i zębatek. Gdy znajdzie się już ona w otworach, należy przykręcić ją za pomocą śrubokręta albo kluczy imbusowych do ramy lub specjalnych uchwytów. Po zakończeniu tej czynności musimy upewnić się, czy osłona została dobrze przymocowana, jest stabilna i nie rusza się. Trzeba także sprawdzić, czy nie ociera się o łańcuch.

5. Sprawdzenie działania. Na koniec pozostaje sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak należy. W tym celu warto zakręcić pedałami, aby zobaczyć czy łańcuch swobodnie przesuwa się w osłonie. Jeżeli wszystko jest w porządku, dobrze jest wybrać się na próbną przejażdżkę, aby przetestować osłonę w praktyce. Jeśli zda test, można uznać, że rower jest gotowy do użytkowania.

Osłony na łańcuch rowerowy w Decathlon!

Jak widać, wybór odpowiedniej osłony łańcucha rowerowego wcale nie jest tak trudny, jak może się wydawać. Również sam proces montażu jest na tyle prosty, że powinna sobie z nim spokojnie poradzić większość z nas. Jeżeli szukasz osłony na łańcuch, która skutecznie ochroni Twój jednoślad przed działaniem warunków atmosferycznych, sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w asortymencie Decathlon. Oferujemy modele dopasowane do różnych rowerów, które są stworzone z kilku materiałów. Dzięki nim możesz wydłużyć żywotność łańcucha i dłużej cieszyć się jeżdżeniem!

Przeczytaj także:

Spadający łańcuch w rowerze – co można z nim zrobić?

Spadający łańcuch w rowerze – co można z nim zrobić?

Usterki wynikające z ułożenia łańcucha to prawdziwa zmora rowerzystów. Jak można poradzić sobie ze spadającym łańcuchem w rowerze? Sprawdź!

Jaki smar do łańcucha rowerowego wybrać?

Jaki smar do łańcucha rowerowego wybrać?

Wielu cyklistów zastanawia się, czym smarować łańcuch rowerowy. Jaki smar do łańcucha rowerowego wybrać? Tego dowiesz się z naszego poradnika!

Mężczyzna zakładający łańcuch do roweru

Łańcuch do roweru – jak dobrać długość łańcucha rowerowego

Łańcuch do roweru to kluczowa część napędu. Jak dobrać długość łańcucha rowerowego? Przyjrzyjmy się dokładniej temu zagadnieniu!

mężczyzna jadący na rowerze typu gravel w kasku i okularach rowerowych

Jaki rower gravel wybrać? Które parametry są ważne?

Rowery gravelowe cieszą się coraz większą popularnością. Są to jednoślady łączące jazdę szosową i szutrową. Jak wybrać rower gravel? Podpowiadamy!

czarny rower z zapaloną lampką na kierownicy

Ile kosztuje najdroższy rower świata? Rower w cenie wspaniałego auta

Ile kosztuje najdroższy rower świata? Topowe rowery w cenie wspaniałego auta lub podróży dookoła świata? Tak, to możliwe.