Mężczyzna i kobieta jeżdżący na dobrze dobranych rowerach

Jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu użytkownika? Dowiedz się, jak wybrać wielkość ramy rowerowej dla większego komfortu jazdy. 

Jazda na rowerze to umiejętność, którą większość z nas nabywa już w dzieciństwie. W pewnym momencie przychodzi czas na zakup własnego jednośladu. Stajemy wówczas przed szerokim wyborem bardzo różnych modeli i rozmiarów. O czym zawsze trzeba pamiętać przed zakupem? Sprawdź, jak dopasować rower do wzrostu i jak dobrać rozmiar roweru. Rama M – ile cali ma? Jaki rozmiar ramy do wzrostu 178 cm? Przeczytaj i dowiedz się!

Podstawowe zasady wyboru roweru – rodzaje rowerów

Szeroki wybór oferty we współczesnych sklepach sportowych i turystycznych sprawia, że wybór roweru jest praktycznie nieograniczony, a co za tym idzie, nie tak łatwy jak dawniej. Sprawy nie ułatwia także fakt, że w ofercie pojawiają się nowości, takie jak rowery elektryczne czy gravele. Jak zatem ugryźć temat, żeby podjąć dobrą decyzję? Jak dobrać rower? Na jaki typ roweru postawić?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Wybór rodzaju roweru będzie miał ogromne znaczenie dla stylu jazdy, zwrotności i efektywności jazdy. Będziesz jeździć głównie po miejskich chodnikach, czy może mieszkasz na wsi i często poruszasz się po trudnym terenie? Twoja pozycja za kierownicą ma być wyprostowana i komfortowa, czy może bardziej aerodynamiczna? Jaka jest Twoja waga i wzrost? Stawiasz na prędkość czy rekreacyjną jazdę? Wszystko to będzie istotne podczas wyboru właściwego rozmiaru ramy, by przejażdżka dla rowerzysty była jak najbardziej komfortowa i przyjemna.

Dobrze znane nam z dzieciństwa „górale” – rowery górskie, niegdyś wydawały się być najbardziej uniwersalnymi. Najczęściej posiadają dosyć szerokie opony i amortyzatory, a dodatkowo są wytrzymałe. Specjaliści wiedzą jednak, że jeśli planujemy poruszać się zarówno na miejskich ścieżkach rowerowych, jak i w bardziej wymagającym terenie, sprawdzą się rowery trekkingowe. Koła takiego roweru są węższe niż w rowerze górskim, jednak szersze niż w szosowym.

Dosyć lubiane są także rowery szosowe, czyli przeznaczone do jazdy po utwardzonej powierzchni. Dzięki wydłużonej ramie kolarz na rowerze szosowym przyjmuje pochyloną pozycję. Tym samym zredukowany zostaje opór i możliwa jest jazda z większą prędkością. Sam rower charakteryzuje się kołami o obręczach 28″, opony są cienkie (max. 28 mm), co również sprzyja szybkiej jeździe.

W ostatnich latach prawdziwą furorę robi rower miejski, który pozwala na utrzymywanie prostych pleców podczas jazdy. Często jest wyposażony w koszyczek rowerowy lub pojemny bagażnik rowerowy. Na znaczeniu zyskują także rowery elektryczne. Są one wyposażone w silnik, którego zadaniem jest wspomaganie pedałowania. Według przepisów rower z silnikiem nie może osiągać prędkości większych niż 25 kilometrów.

Warto wspomnieć jeszcze o rozwiązaniu, jakim są rowery gravel (zwane też szutrówkami). Gravele sprawdzą się zarówno podczas jazdy drogami utwardzonymi, jak i w terenie – są więc bardziej uniwersalne niż szosa i tym samym pozwalają pokonywać bardziej urozmaicone trasy. Co zatem łączy je z rowerami szosowymi? Wizualnie podobne są rama oraz kierownica, natomiast pozycja kolarza na gravelu dzięki odmiennej geometrii jest wygodniejsza.

Rozmiar ramy rowerowej – jak wybrać rozmiar ramy?

Wybierając rozmiar ramy dla dorosłego, warto uzupełnić swoją wiedzę na temat kół w rowerze i tego jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu. Jak już wiemy, co nieco o doborze kół, możemy śmiało dobierać odpowiedni rozmiar ramy roweru dla siebie. Warto pamiętać, że dobrze dobrany rozmiar umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała na rowerze, ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Zły rozmiar ramy może skutkować dyskomfortem i kontuzjami.

Najważniejszą zasadą będzie czytanie rozmiarówki od każdego producenta, bo przykładowy rozmiar 17 cali będzie inaczej wyglądał u jednego producenta czy u drugiego, a jeszcze inaczej w rowerze na innej wielkości kół.

Rozmiar ramy można uprościć do powiedzenia, że rama staje się wyższa i dłuższa. Rozmiarów w rowerze jest oczywiście bardzo dużo i wpływają one na tak zwaną geometrię ramy, natomiast przy doborze ramy najbardziej muszą nas interesować dwa wymiary: długość górnej rury oraz długość rury podsiodłowej, która odpowiada za rozmiar roweru. To one definiują rozmiar ramy.

Metody wyliczania rozmiaru ramy dla siebie, które można znaleźć w internecie, są mniej lub bardziej skuteczne, natomiast nie zastąpią profesjonalnych pomiarów w studiach bikefittingu. To, co w przypadku tego wymiaru będzie miało dla nas największe znaczenie, to długość naszej nogi po wewnętrznej stronie, oraz wysokość roweru w miejscu, nad którym będziemy stali w pełnym rozkroku na przykład na światłach. Warto więc, aby dla naszego bezpieczeństwa i wygody, w tym miejscu gdy stoimy, między ramą a naszym krokiem był wystarczający zapas kilku centymetrów.

Odpowiedni rozmiar ramy powinien nam pozwalać ustawić siodełko tak, aby podczas pedałowania nasza noga nie prostowała się w pełni. Zgięcie w stawie kolanowym powinno wynosić 138-148 stopni, natomiast najprościej przyjąć, że maksymalnie wyprostowana noga dalej ma się trochę uginać. Oczywiście warto tu pamiętać, aby zgodnie ze sztuką, stopa nie leżała na pedale środkiem, a śródstopiem, czyli najprościej mówiąc przednią częścią stopy

Jak już mamy ustawione siodełko, trzymając kierownicę, musimy mieć lekko ugięte ręce w łokciach. Nie tak bardzo jak kolana, tutaj wystarczy około 15 stopni zgięcia. Dzięki temu nie będą nas bolały łokcie i inne części ciała.

Między naszym tułowiem a kończyną górną powinien być zachowany kąt prosty. Oznacza to, że warto bez ubrań wierzchnich na przykład w koszulce usiąść na rowerze z już ustawionym siodełkiem, chwycić kierownicę z lekko ugiętymi łokciami i osoba z boku widzi/mierzy czy między „plecami” a „ramieniem” jest kąt prosty (90 stopni).

Jak dobrać rower do wzrostu? Co jest ważne?

Rozmiary ramy roweru a wzrost – kalkulator ramy rowerowej

Dopasować rozmiar ramy można samodzielnie przez przeliczenie konkretnych wartości pomiarów. Dobór ramy roweru do wzrostu można wykonać na podstawie następujących obliczeń:

Jak dobrać rozmiar komponentu do roweru MTB: Zmierz długość nogi od krocza do podłoża. Podany wynik w centymetrach pomnóż przez 0,57. Jeśli rozmiar ramy roweru – a standardowo tak jest – podany został w calach, to wynik w centymetrach podziel przez 2,54.

Jak dobrać rozmiar ramy do roweru szosowego: Zmierz długość nogi od krocza do podłoża. Podany wynik w centymetrach pomnóż przez 0,67. Wynik w centymetrach podziel przez 2,54.

Jak dobrać wielkość omawianego elementu do roweru trekkingowego: Zmierz długość nogi od krocza do podłoża. Podany wynik w centymetrach pomnóż przez 0,63. Wynik w centymetrach podziel przez 2,54.

Wartość, która nam wyszła, należy zaokrąglić do rozmiaru, który nam najbardziej pasuje. Pamiętajmy, że wielkość ram rowerowych musi być dobrze dopasowana, a cała reszta elementów musi być dobrze ustawiona, aby zapewnić nam komfortową jazdę.

Jaki rozmiar ramy roweru w rowerze górskim MTB?

Nie każdy chce przeliczać swój wzrost na rozmiar omawianego komponentu. I nikt nie musi tego robić, ponieważ istnieje wiele zestawień pokazujących, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla danego wzrostu. Jak to wygląda w przypadku rowerów górskich MTB? Rower 20 cali – na jaki wzrost? Jaki rower na 190 cm wzrostu?

– Rozmiar: XS. W calach: 14. W centymetrach: 36 cm. Dla jakiego wzrostu? 152-157 cm.
– Rozmiar: S/M. W calach: 15. W centymetrach: 38 cm. Dla jakiego wzrostu? 157 – 162 cm.
– Rozmiar: S. W calach: 16. W centymetrach: 41 cm. Dla jakiego wzrostu? 162 – 167 cm.
– Rozmiar: S/M. W calach: 17. W centymetrach: 43 cm. Dla jakiego wzrostu? 167 – 174 cm.
– Rozmiar: M. W calach: 18. W centymetrach: 45 cm. Dla jakiego wzrostu? 174 – 179 cm.
– Rozmiar: M/L. W calach: 19. W centymetrach: 48 cm. Dla jakiego wzrostu? 179 – 185 cm.
– Rozmiar: L. W calach: 20. W centymetrach: 51 cm. Dla jakiego wzrostu? 185 – 190 cm.
– Rozmiar: L/XL. W calach: 21. W centymetrach: 53 cm. Dla jakiego wzrostu? 191 – 195 cm.

Jaki rozmiar ramy w rowerze miejskim i trekkingowym?

Rowery trekkingowe mają nieco inną rozmiarówkę niż rowery górskie. Dlatego w tym przypadku należy dokładnie przyjrzeć się tabeli z dokładnymi wyliczeniami, aby określić odpowiedni rozmiary ramy roweru. Jaki rozmiar ramy do wzrostu 170 cm? Rozmiar ramy 17 cali – na jaki wzrost?

– Rozmiar: S. W calach: 17. W centymetrach: 42-43 cm. Dla jakiego wzrostu? 152-162 cm.
– Rozmiar: S/M. W calach: 18. W centymetrach: 46 cm. Dla jakiego wzrostu? 162 – 167 cm.
– Rozmiar: M. W calach: 19. W centymetrach: 48 cm. Dla jakiego wzrostu? 167 – 172 cm.
– Rozmiar: M/L. W calach: 20. W centymetrach: 51 cm. Dla jakiego wzrostu? 172 – 175 cm.
– Rozmiar: L. W calach: 21. W centymetrach: 53 cm. Dla jakiego wzrostu? 175 – 177 cm.
– Rozmiar: L/XL. W calach: 22. W centymetrach: 55 cm. Dla jakiego wzrostu? 177 – 181 cm.
– Rozmiar: XL. W calach: 23. W centymetrach: 58 cm. Dla jakiego wzrostu? 181 – 187 cm.

Pamiętajmy, że w praktyce zawsze warto wypróbować dany rozmiar roweru, po prostu testując rower przed jego zakupem w sklepie.

Wiedza o tym, jak dobrać rower jest potrzebna każdemu, bez względu na płeć i wiek. Nieprawidłowo dobrany rozmiar roweru wpływa niekorzystnie nie tylko na komfort jazdy, ale także na jej bezpieczeństwo. Warto mieć teoretyczną wiedzę na temat tego, jak dobrać rower. Gdy wiesz już, co oznacza rozmiar ramy w rowerze, łatwiej będzie zawęzić obszar poszukiwań. Duży wybór rowerów znajdziesz w ofercie Decathlon

Przeczytaj także:

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiasz się, jaki rower kobiecy wybrać? ✨ Opisaliśmy wszystkie rodzaje rowerów damskich ⭐ Wybierz idealny jednoślad do jazdy

mężczyzna jadący na rowerze z zamontowanymi torbami rowerowymi

Jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać? Podpowiadamy, gdzie kupić

Bagażnik rowerowy to ważny gadżet każdego rowerzysty, który lubi dalsze wyprawy. Jaki produkt wybrać? Gdzie kupić uchwyt na dach na rower?

Rower cargo - jaki wybrać? Czym jest rower towarowy?

Rower cargo - jaki wybrać? Czym jest rower towarowy?

Rowery towarowe cieszą się coraz większą popularnością. Są one częstą alternatywą dla drugiego samochodu. Jaki rower cargo wybrać? Podpowiadamy!

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach z męską ramą

Rower damski czy męski? Czym się różnią modele damskie i męskie?

Rower damski czy męski – który wybrać? Czym się różnią damskie i męskie modele jednośladów? Tego dowiesz się z naszego artykułu!